افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

“عملیات در کندز تا برگشت آرامش ادامه خواهد یافت”

قوماندانی امنیه ولایت کندز میگوید که هسته طالبان مسلح در این ولایت از بین رفته است.

 

سخنگوی قوماندانی امنیه کندز گفته که نیرو های افغان همزمان با راه اندازی عملیات گسترده، میخواهند جلو ورود شورشیان پاکستانی را به این ولایت بگیرند.

 

وزارت دفاع افغانستان در عین حال میگوید که نیرو های امنیتی افغان در حال پیشروی اند و شورشیان تلفات سنگین را متحمل شده اند.

 

جنگ در ولایت کندز وارد ششمین روزش شده و مقام های امنیتی افغان میگویند: به پیشرفت های چشمگیری در آن ولایت دست یافته اند.

 

سید سرور حسینی سخنگوی قوماندانی امنیه کندز گفته که حلقه محاصره بر شورشیان تنگ تر شده و نیرو های افغان برای آوردن آرامش دوباره در این ولایت تلاش دارند. به گفته وی هسته یا مرکز شورشیان در کندز از بین رفته است.

 

وزارت دفاع افغانستان میگوید: صد ها تن از شورشیان در نتیجه عملیات و درگیری ها در کندز کشته و زخمی شده اند.

 

دولت وزیری یکی از سخنگویان این وزارت، با آنکه ارقام دقیق از تلفات شورشیان نداد اما تاکید کرد که عملیات تا بازگشت آرامش کامل به کندز ادامه خواهد یافت:

 

” تلفات ما کم است، تهاجم ما به صورت خوب به پیش میرود. در حال حاضر مشکلی وجود ندارد. روحیه سربازان بلند است و به زودی تمامی کندز از وجود مخالفین پاکسازی خواهد شد. تلفات مخالفین خیلی زیاد است که به صد ها تن میرسد. ”

 

شورشیان از شش روز به اینسو درگیر جنگ با نیرو های امنیتی افغان در ولایت کندز استند. مناطق گل تیپه و ولسوالی امام صاحب بیشتر شاهد درگیری های سنگین بوده اند.

 

نیرو های امنیتی افغان پس از شدت گرفتن درگیری ها، عملیات تهاجمی را در این ولایت آغاز کردند و سربازان تازه نفس از مرکز و ولایت های همجوار به کندز رسیدند.

 

ناتو میگوید در این عملیات تا حالا نقشی نداشته اما اگر از آنها برای همکاری درخواست شود، دریغ نخواهد کرد.

 

جان کمپبل قوماندان عمومی نیرو های ناتو در افغانستان در دیدارش با عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت در کابل گفت که وضعیت روبه بهبود است و نیرو های افغان در حال حاضر این توانایی را دارند که جلو شورشیان را بگیرند.

 

عبدالله عبدالله گفته که نیرو های امنیتی افغان عملیات را به خوبی به پیش میبرند، شورشیان روحیه ندارند و بسیاری مناطق از وجود مخالفین مسلح در کندز تصفیه شده اند.

 

وزارت دفاع افغانستان از پایان عملیات در ولایت کندز چیزی نمیگوید اما تاکید دارد که با شورشیان از بیرون کشور کمک صورت میگیرد.

 

دولت وزیری سخنگوی این وزارت با آنکه از کشور خاصی نام نبرد اما گفت: به همه گان آشکار است که با شورشیان کی ها کمک میکنند:

” برای تمام جهان آشکار است که کی با شورشیان کمک میکند. تو هم میدانی، من هم میدانم، تمام جهانیان میدانند که با مخالفین مسلح دولت افغانستان کی ها کمک میکنند، برای همه معلوم است. به گفتن در این مورد نیازی نیست که کی با آنها همکاری میکند. ”

 

با این هم سخنگوی قوماندانی امنیه کندز میگوید: نیرو های افغان از ورود شورشیان پاکستانی به این ولایت جلوگیری میکنند.

 

پیش از این مقام های امنیتی افغان گفته بودند که در درگیری ها و حملات کندز، شماری زیادی از شورشیان پاکستانی، چیچینی و برخی کشور های دیگر نقش داشته اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار