افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

عمر 57 ساله محمد قسیم فهیم چگونه گذشت؟

هیچ کدام از سران قدرت طاقت شنیدن نام مرگ را ندارند. اما اکنون یک سال از پیوستن قسیم فهیم به تاریخ گذشته است گویی که هیچگاه مارشالی بر روی زمین نبوده است.

مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم فرزند مولوی عبدالمتین در سال 1336 خورشیدی درمحله عمرض ولایت پنجشیر زاده شد.

 

آموزش های ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفت و در سال 1349 بخاطر پیشبرد تحصیلات عالی وارد مدرسه دارالعلوم عربی کابل شد.

 

محمد قسیم فهیم پس ازکودتای 1357 غرض اشتراک در جهاد بر ضد قوای شوروی به پاکستان هجرت نمود، اما پس از اقامت کوتاهی در اول حمل 1358 دوباره به افغانستان آمد و مبارزه مسلحانه خود را در منطقه شیگل ولایت کنر آغاز کرد.

 

در تابستان سال 1357 موصوف وارد دره پنجشیر گردید و در زمینه ایجاد هسته های جهاد و مقامت همدوش با احمد شاه مسعود ابتدا در پنجشیر و بعد در سایر نقاط کشور همت گماشت. وی به حیث فرمانده مجاهدین در ولسوالی اندراب ولایت بغلان نیز ایفای وظیفه نمود.

 

محمد قسیم فهیم درسال 1360 در راس یک هیات عالی رتبه مجاهدین به ولایات شمال شرق (بدخشان، بغلان تخار و قندوز) جهت بسیج مجاهدین در چارچوپ شورای نظارسفر نمود و در این راستا نقش مهم و ارزنده را ایفا کرد.

 

محمد قسیم فهیم درسال 1366 به حیث فرمانده عمومی مجاهدین درشمال کابل، مسوولیت نیروهای مجاهدین را به عهده گرفت و درسال 1368 به خاطر گسترش و انسجام بیشتر نیروهای شورای نظار به ولایت شمالی مزارشریف، جوزجان و فاریاب سفر نمود و به موفقیتهای دست یافت.

 

محترم فهیم پس ازسقوط حکومت داکتر نجیب الله و پیروزی مجاهدین در 5 ثور 1371 در راس نیروهای مجاهدین وارد کابل گردید و در همین سال به حیث وزیر امنیت کشور مقرر شد و با سیطره طالبان در سال 1375 مدت کوتاهی به حیث فرمانده عمومی نیروهای مقاومت در ولایات شمال کابل ایفای وظیفه نمود.

 

مرحوم محمد قسیم فهیم پس از شهادت احمد شاه مسعود در 18 سنبله 1381 فرماندهی کُل نیروهای دولتی و مقاومت را به دوش گرفت و به تاریخ 22 عقرب 1380 به همکاری نیروهای ایتلاف بین المللی وارد کابل گردید.

 

محترم فهیم پس از برگزاری کنفرانس بُن و ایجاد اداره موقت به حیث معاون اول رییس اداره موقت و وزیر دفاع ملی تعیین شد و به تاریخ 15 ثور 1381 خورشیدی به پاس خدمات ارزنده و نقش همه جانبه اش در آزادی کشور بلندترین رتبه نظامی کشور یعنی مارشالی را دریافت نمود.

 

مارشال محمد قسیم فهیم بعد از جرگه اضطراری برای بار دوم به حیث معاون اول ریاست جمهوری و وزیر دفاع ملی کشور تعیین گردید. موصوف به دریافت مدال احمد شاه بابا نیز مفتخر گردید.

 

حامد کرزی در نخستین انتخابات ریاست جمهوری، قسیم فهیم را از معاونت خود کنار زد و به جای او، احمد ضیا مسعود برادر احمد شاه مسعود را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد. این اقدام که برای بسیاری غیرمنتظره بود، روابط میان آقای فهیم و رییس جمهور کرزی را تیره کرد، تا جایی که فهیم گفت: حامد کرزی دیگر هرگز از حمایت مجاهدین حمایت برخوردار نخواهد شد.

 

در پنج سال ریاست جمهوری آقای کرزی، مارشال فهیم گوشه نشینی اختیار کرد اما هر از گاهی از حکومت آقای کرزی به خاطر آنچه که او کنار زدن مجاهدین از قدرت می خواند، به شدت انتقاد می کرد. در مقابل عده ای علت سکوت وی در سال‎های 1383 تا 1388 را ناشی از تدبیر و وطن دوستی فهیم عنوان می کنند و می گویند که وی در این سال‎ها از مجاهدین می‎خواست تا در راه حل مشکلات و برای پیشرفت کشور تلاش کنند.

 

در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به حیث معاون اول جلالتماب حامد کرزی تعیین شد و بعد از پیروزی در انتخابات، به حیث معاون اول رییس جمهوری اسلامی افغانستان در 29 عقرب 1388 حلف وفاداری یاد نمود تا سال گذشته در روز 18 حوت 1392 در سن 57 سالگی دار فانی را به سوی دیار باقی وداع نماید.

 

مارشال فهیم که به زبان های دری، پشتو و عربی صحبت می کرد، از آغاز اداره موقت چند بار مورد سوء قصد قرار گرفته بود اما هر بار جان سالم به در برد.

 

از حاصل ازدواج ایشان با خانم ناهید فهیم، چهار فرزند به جا مانده است.

 

به هر حال مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم در کمال ناباوری اش، با همه ی شهرت و قدرت و ثروت و نفوذش، دنیایی را که برایش سالیان سال زحمت کشیده بود ناخواسته ترک کرد و به جایی شتافت که باید در قبال لحظه لحظه زندگی در این دنیا پاسخگو باشد.

 

شاید اگر سال گذشته چند ماه قبل از فوت، به جناب فهیم می گفتی، مرحوم فهیم!!! با برخورد جدی ایشان مواجه می شدی همانگونه که هیچ کدام از سران قدرت طاقت شنیدن نام مرگ را ندارند. اما اکنون یک سال از پیوستن ایشان به تاریخ گذشته است گویی که هیچگاه مارشالی بر روی زمین نبوده است.

 

به هر حال از خداوند متعال برای ایشان علو درجات و برای بازماندگانشان صبر جمیل و برای همکارانشان در دولت وحدت ملی آرزوی پندپذیری داریم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار