افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

عمر متین برای دولت امریکا کار می‌کرد…

یکی از پیمانکاران سابق آژانس امنیت ملی امریکا (NSA) و سازمان سیا می‌گوید عامل حادثه تروریستی اورلاندو با دولت امریکا روابط بسیار نزدیکی داشت.

عمر متین یکشنبه (23 جوزا) با حمله به باشگاه همجنس‌گرایان در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا و قتل 49 تن و زخمی کردن 53 نفر دیگر، خونین‌ترین حملۀ مسلحانۀ تاریخ امریکا را رقم زد.

به گفته رسانه‌های امریکایی او تبعه افغانستان و ساکن منطقۀ پورت سنت لوسیِ فلوریدا بود و با گروه تروریستی داعش ارتباط داشت.

استیون کِلِی، کارمند سابق آژانس امنیت ملی امریکا (NSA) و سازمان سیا، دوشنبه در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت: «ابعاد این حادثه و نوعِ قربانیان یا میزانه‌های آن نشان می‌دهد پای یک دستورکار کلان در میان است.»

وی افزود: «دولت فعلی که به زودی کارش تمام می‌شود و احتمالاً دونالد ترامپ (نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 امریکا)، اگر همین روزها ترور نشود، جایگزینش خواهد بود، باید تمام اسلحه‌ها را از ایالات متحده جمع کند.»

عملیات دروغین

کِلِی تصریح کرد: «این حادثه نیز به طور آشکار یک عملیات دروغینِ دیگر بود. شخصی که من‌حیث تیرانداز معرفی شده و همچنین خانواده‌اش ارتباط بسیار نزدیکی با دولت امریکا داشتند.»

این تحلیلگر سیاسی در ادامه گفت: «هدف از این موضوع که باشگاه همجنس‌گرایان هدف این حمله بود به نوعی جریحه‌دار کردن احساسات مردم است.»

او در ادامه تصریح می‌کند که اگر امریکایی‌ها بخواهند مسئولیت این حمله را به گردن داعش بیاندازند، هیچ کس نمی‌تواند با این مسأله مخالفت کند، چرا که داعش دست‌پروردۀ سازمان سیا و دیگر نهادهای دولتی است.

کِلِی افزود: «بنابراین عجیب نیست که دولت امریکا بتواند با استفاده از یکی از عوامل خود در خاک این کشور مرتکب جنایت شود.»

مناسبات پدر عمر متین با دولت امریکا

پس از حادثۀ خونین اورلاندو، برخی رسانه‌های امریکایی به موضوع ارتباط صدیق متین، پدرِ عمر متین با دولت امریکا پرداختند.

ظاهراً پدرِ عمر اخیراً افزون بر دیدار از کنگره و وزارت خارجه امریکا، با تعدادی از سران سیاسی این کشور در واشنگتن نیز ملاقات کرده است.

عکس‌هایی از صدیق متین مقابل وزارت خارجه و همچنین دفتر کمیته دموکراتیک خدمات خارجی امریکا در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است.

بر پایه گزارش‌ها، وی از هواداران گروه طالبان در افغانستان نیز به شمار می‌رود.

عمر متین کارمند شرکت امنیتی انگلیس بود

هم‌زمان با انتشار گزارش‌های مربوط به ارتباط خانواده متین با دولت امریکا، وال‌استریت ژورنال نیز گزارشی از ارتباط عمر با یک شرکت امنیتی انگلیسی نشر کرده است.

بر اساس این گزارش، شرکت پیمانکار امنیتی «G4S» عمر را استخدام کرده بود.

ظاهراً متین پیشتر برای این شرکت در محکمه ای در بندر سنت لوسی کار می‌کرد، اما اندکی بعد به خواست خود از آنجا منتقل شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار