افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

استیضاح عمر زاخیلوال،وزیر مالیه!!

 

مجلس نمایندگان روز چهارشنبه عمر زاخیلوال، وزیر مالیه و داکتر شریف شریفی، رییس اداره کنترل و تفتیش را برای روشن ساختن ابهامات در حساب قطعیه 1389 و ارائه معلومات در مورد تغییرات در بودجه بدون مشورت و تصویب شورای ملی فرا خواند.

در آغاز، رئیس اداره عالی کنترل و تفتیش در مورد حساب قطعیه سال 1389به تفصیل صحبت نموده در بخشهای گوناگون به اعضای مجلس معلومات داد.

سپس صدیق احمد عثمانی، عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس، گزارش تفصیلی را در مورد حساب قطعیه سال 1389 قرائت نمود که در آن از موجودیت نواقص در مصارف بودجه، از جمله کشیدن پول بی موجب، پیش پرداختهای غیر موجه، نبود اسناد لازم در مورد مصارف بودجه، صفر بودن بودجه انکشافی از پروژه های عام المنفعه،عدم تعهد دونرها به وعده هایشان و نبود بودجه به منظور اعمار برخی بندهای برق بعنوان کاستی ها، یادآوری گردید.

در ادامه جلسه، حضرت عمر زاخیلوال در مورد تناقض در ارقام حساب قطعیه، نقض قانون و مقررات و طرزالعمل ها در مصرف بودجه، تفاوت در بودجه، داخل نمودن 3 میلیارد افغانی در بودجه و سایر مسائل مالی معلومات ارائه نمود.

وزیر مالیه، عمده ترین عوامل را در راستای عدم مصرف بودجه های انکشافی، مشکلات امنیتی در برخی از مناطق از جمله ولایات دور دست و عدم توانمندی شرکت های قرارداد کننده دانست.

به همین ترتیب، نمایندگان پرسش های شان را در رابطه به عدم ارائه حساب قطعیه به وقت و زمان معین به مجلس، تغییر در ارقام و دخل و تصرف در بودجه سال 1389 از سوی حکومت، بدون تصویب مجلس، عدم شفافیت در اجرای حواله ها، کشیدن چند بار پول با یک حواله، صفر بودن بودجه برخی از پروژه ها، جابه جایی پولهای اضافی در بودجه، مصارف بی موجب از کودهای احتیاطی، اختلاس در برخی پروژه ها در ولایات و ولسوالیهای دور دست و برخی مسائل مربوط به بودجه ابراز داشتند.

وزیر مالیه و رئیس اداره عالی کنترل و تفتیش به سؤالات نمایندگان پاسخ ارائه نمودند که در برخی موارد با موجودیت دلایل موجه در زمینه نواقص کاری با انتقادات تندی نمایندگان مواجه گردیدند.

سرانجام پاسخهای وزارت مالیه قناعت نمایندگان را فراهم نکرد و آنها افزون بر رد قطعیه خواستار استیضاح وزیر مالیه نیز شدند.قرار است هفته آینده اعضای مجلس جهت استیضاح وزیر مالیه تصمیم بگیرند.

گفتنی است که گزارش قطعیه یا چگونگی دخول و خروج سال 1389 واحدهای بودجه ای دولت از سال اول تقنینی مجلس تا هنوز مورد بحث و بررسی پارلمان قرار دارد و اعضای مجلس به دلیل مشکلات و نواقص در گزارش دخل و خرج دولت آن را رد و یا تأیید نکرده است.

 

منبع:http://www.afghanpaper.com

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار