افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 15 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

عمرزاخیلوال: برای پیشرفت اقتصادی افغانستان کنفرانس توکیو بسیار مهم است!

در حالی که به برگزاری نشست اقتصادی توکیو حدود 20 روز باقی مانده است، مقام های افغان می گویند، که افغانستان به خاطر پیشرفت اقتصادی اش از جامعه جهانی سالانه 5 میلیارد دالر تقاضا خواهد کرد.

عمر زاخیلوال وزیر مالیه افغانستان به روز جمعه در یک نشست خبری در کابل راه اندازی نشست اقتصادی توکیو را در پیشرفت اقتصادی کشور مهم خوانده و گفت، که جامعه جهانی در این نشست کمک های خود به افغانستان را مشخص می سازند.

«برای آماد گی به کنفرانس توکیو افغانستان دید خود را که دید درازمدت انکشافی افغانستان است، در یک سند آورده و امروز بالای این سند حرف می زنیم. امروز بالای خواسته های افغانستان که در توکیو چه خواهد بود، بالای توقعات ما از جامعه جهانی، تا که قبل از توکیو ما یک دید واحد داشته باشیم، این دید واحد بین ما و بین شرکای بین المللی ما است، همچنان اسناد دیگری که در توکیو مورد تایید و تصویب نشست قرار می گیرد، مورد بحث ماست.»

آقای زاخیلوال می گوید، سندی که در آن خواست ها و توقعات افغانستان از نشست توکیو گنجانیده شده مورد بحث نماینده گان 70 کشور و سازمان های بین المللی در کابل قرار می گیرد. قرار است نشست اقتصادی توکیو به تاریخ هشتم ماه جولای در جاپان راه اندازی شود.

در این نشست موضوع ادامه کمک های جامعه جهانی به دولت افغانستان از سال 2015 تا سال 2025 مورد بحث قرار می گیرد.

در این حال نماینده خاص جاپان برای افغانستان و پاکستان می گوید، به افغان ها و مخالفان مسلح دولت این کشور پیامی دارد، که پس از بیرون شدن نیرو های بین المللی از افغانستان هیچ نوع خلایی در این کشور به میان نمی آید.

تادامیچی یاماماتو نماینده خاص جاپان برای افغانستان و پاکستان:
«این مهم است که ما در نشست توکیو به افغان ها، مخالفان مسلح دولت افغانستان و دیگر گروه های مخالف پیام بدهیم. آن پیام این است که ما همه به یک افغانستان قوی، پیشرفته، با ثبات و مصوون کار می کنیم. این که پس از بیرون شدن نیرو های خارجی در افغانستان خلایی به میان نمی آید، جامعه جهانی با افغانستان است و صد درصد از آن حمایت می کند.»

مقام های وزارت مالیه می گویند، که نشست دیگری به منظور اتخاذ آمادگی برای راه اندازی نشست توکیو، به تاریخ ششم ماه آینده میلادی در چاپان برگزار می شود.

نشست ها جهت گرفتن آمادگی هر چه بیشتر برای کنفرانس توکیو در حالی یکی پی دیگر راه اندازی می شوند، که پیش از این انتقاد هایی از حکومت افغانستان موجود بود، که با آماده گی کامل در نشست های بین المللی شرکت نمی کند.

حالا در مورد این که حکومت افغانستان تا چه اندازه می تواند، توجه کشور های کمک کننده را به خاطر انکشاف اقتصادی افغانستان جلب کند، حرف زدن مشکل است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار