افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

علومی: ضعف استخباراتی سبب مشکلات امنیتی در کشور شده است

گسترش نا امنی ها در کشور پای وزیر امور داخله، معاون لوی درستیز قوای مسلح و معاون ریاست امنیت ملی را برای پاسخگویی به نشست عمومی مشرانو جرگه کشاند.

 

نورالحق علومی وزیر امور داخله چالش ها و کاستی ها را در بخش امنیتی کشور می پذیرد و بدین باور است که بیشتر چالش های امنیتی کشور ریشه در ضعف استخباراتی دارد.

 

نا هماهنگی میان نیروهای امنیتی کشور، فساد و نبود درایت در قومانده ها، عدم واحد بودن مدیریت نیرو های پولیس محلی، حمایت مخالفان مسلح دولت از سوی برخی از چهره ها، موضوعاتی دیگر است که آقای علومی آن را چالش بزرگ در برابر امنیت کشور می داند:

 

“به قوماندانانی که غفلت کنند رحم نمی شود، ما قوماندان امنیه ولایت غزنی را که بدون اجازه وزارت به سفر خارجی رفته بود برکنار و دوسیه اش را به لوی څارنوالی فرستادیم.

 

به تمامی نیروهای امنیتی دستور دادیم تا در برابر کسانی که به مردم بی گناه ما رحم نمی کنند، رحم نکنند.

 

اما باید بگویم که ما یگان ناتوانی های را در بخش استخبارات داریم که سبب چالش های امنیتی در کشور شده است.”

 

مقام های وزارت داخله، دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی یک روز پس از حمله مرگبار در ولایت ننگرهار که در آن بیش از یکصد و پنجاه تن کشته و زخمی شدند به نشست استجوابیه مشرانو جرگه فراخوانده شدند.

 

در کنار حمله در شهر جلال آباد، حملۀ مرگبار بر پوسته های امنیتی در ولایت بدخشان و ناپدید شدن 31 مسافر در ولایت زابل از دیگر نگرانی های هستند که اعضای مشرانو جرگه را به استجواب این مقام های امنیتی واداشته است.

 

شماری از سناتوران نا امنی ها در ولایات ننگرهار، نورستان، غزنی، بدخشان، فاریاب و هلمند را نگران کننده می دانند و می گویند که هم اکنون بسیاری از ولسوالی های این ولایات زیر ادارۀ طالبان قرار دارند.

 

به گفته این سناتوران، طالبان در ولسوالی های این ولایات از مردم پول جمع آوری می کنند و افرادی که از امر آنان سرپیچی کنند تیر باران می شوند.

 

با این همه، نبود تجهیزات کامل، تجهیزات جنگی کارا و حمایت حکومت از نیروهای امنیتی کشور بخصوص اردو، موضوعی است که وزارت دفاع ملی به آن می پردازد.

 

جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز قوای مسلح افغانستان هشدار می دهد که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در افغانستان در حال شکل گیری است، اما این گروه نمی تواند به اهدافش در افغانستان پیروز شود:

 

“اردو باید حمایت حکومت را در برابر خود داشته باشد، ما برای رویارویی در برابر تروریستان آماده ایم و هیچ وقت مجبور نمی خواهیم بسازیم مقام های مان را که از یک موضع ضعیف صلح را به مخالفان مسلح دولت پیشنهاد کنند.”

 

اما ریاست امنیت ملی، گروه دولت اسلامی را در افغانستان آن چنان نگران کننده نمی داند.

 

حسام الدین حسام معاون ریاست عمومی امنیت ملی چالش های استخباراتی را می پذیرد، اما می گوید که گروه دولت اسلامی همان طالبانی هستند که بجای پرچم سفید، پرچم سیاه را بالا کرده اند:

 

“داعش همان القاعده است که دیروز در برابر ما مبارزه می کرد.

 

این همه مربوط تحریک ازبیکستان و تاجیکستان هستند و مخالفین آسیای میانه با خانواده های شان وارد افغانستان شده اند در ولایت هلمند جابجا هستند و از این ولایت می خواهند بسوی ولایت های شمال کشور بروند و این ولایت ها را نیز نا امن سازند.”

 

در این میان شماری از سناتوران امضای پیمان امنیتی و دفاعی را با ایالات متحده امریکا سبب افزایش نا امنی ها در کشور می دانند و هشدار می دهند که این کشور به هر عمل تروریستان در افغانستان پاسخگو خواهد بود.

 

افزایش نا امنی های اخیر در افغانستان بر علاوه اعضای شورای ملی، مردم عام را نیز به شدت نگران ساخته و آنان می گویند که باید برای جلوگیری حملات مخالفان مسلح دولت، اقدامات جدی صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار