افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 26 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

علمای دین در غور: مهریه بالاتر از پنچ صد هزار افغانی ممنوع

بلند بودن مهریه دخترها در غور یکی از رسم و عنعنات است که از قدیم تا هنوز در سرتاسر این ولایت جا افتاده است و بسیاری از جوانان را که قصد ازدواج میکنند به مشکل مواجه میسازد.

اما این بار علمای دین در ولسوالی شهرک گرد آمده اند و برای از بین بردن این عرف، فیصله ای را صادر نمودند که بر مبنای آن هیچ کسی حق ندارد دخترش را بالاتر از پنچ صد هزار افغانی به نکاح کسی درآورد.

شاه پسند پهلوی سرپرست ولسوالی شهرک  گفت: پیش از این مهریه دخترها در این ولسوالی تا بیست لک و یا بالاتر از آن هم میرسید که بسیاری از جوانان توان پرداخت آنرا نداشتند.

به گفته وی بلند بودن مهریه سبب میشد تا جوانان برای دست آوردن پول به گونه غیر قانونی خارج از کشور سفر نمایند که بسیار آنها یا کشته میشوند و یاهم معتاد بر میگردند.

آقای پهلوی که از این طرح علما حمایت میکند افزود، این علمای دین همچنان هشدار دادند که هرگاه کدام عالم نکاحی را که مهریه آن بالاتر از حد تعین شده باشد بسته کند با آن برخورد جدی صورت خواهد گرفت:

” علمای دین در شهرک جمع شدن و فیصله را صادر کردن که باید هیچ کس دختر خود را بالاتر از پنج لک به نکاح کسی در نیاورد و اگر کسی این کار را کرد و هر ملا که نکاح شان را بسته کرد مطابق فیصله با وی برخورد صورت میگیرد. “

در همین حال جوانان در این ولسوالی و همچنان مرکز این ولایت از این اقدم علمای دین حمایت میکنند.

آنها میگویند که بسیاری از کسانیکه فقیر هستند و توان پرداخت مهریه را ندارند یا مجبور به ترک محیط شان میشوند و یا هم دست به کارهای خلاف مانند سرقت و غیره میزنند.

این جوانان از علمای دین میخواهند تا برای عملی سازی و فرهنگ سازی این کار تلاش نمایند.

از سوی هم مولوی علاوالدین هاشمی یکی از علمای دین میگوید که از دیدگاه دین مبین اسلام نیز مهریه کم مقدم تر است نسبت به مهریه زیاد.

آقای هاشمی همچنان یاد آورد میشود که مهریه های گزاف که از سوی خانواده ها تعین میشود سبب خشونت و بد رفتاری در فامیل های میشود.

وی که از اقدم جدید علمای دین در شهرک حمایت میکند از مردم میخواهد تا از این تصمیم حمایت کنند:

” پیامبر خدا فرموده خوب ترین زن آن است که مهریه اش کم باشد، پس در این کار خیر نهفته است و دقیقاً گفته میتوانیم که این کار سبب کاهش و یا حتی از بین رفتن خشونت های خانواده گی میشود. “

هرچند پیش از این نیز علمای دین برای جلوگیری از تعین مهریه های گزاف که برای جوانان درد ساز است محدودیت های را وضع نمودند ولی این کار در مدت کوتاه از بین رفت و اکنون نیز دیده شود که این اقدام علمای دین میتواند جامع عمل بپوشد یاخیر.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار