افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

علت پایین آمدن سطح آب آبهای زیر زمینی در کابل چیست؟

آب های زیر زمینی کابل روز به روز کمتر می شود، علت آن اینست که تمامی ساحات سبز و باغات از بین رفته و به عوض آن تعمیرات بدون نقشه آباد شده است.

 

خشک سالی های پی در پی بیست سال گذشته در افغانستان و حفر غیر مسلکی چاه های عمیق باعث پائین آمدن سطح آب های زیر زمینی شهر کابل و دیگر شهر های کشور شده است.

 

ریاض درمل متخصص حفظ محیط زیست که در حال حاضر مصروف تحقیق آب های ناپاک در جمهوری چک است می گوید: باید هر چه زودتر جلو حفر غیر مسلکی چاه های عمیق گرفته شود.

 

“سطح آب در زیرزمین یکسان نیست و همه آب نیز در یک جسم جمع نمی باشد. آب همیشه در میان فارمسیون های جیولوژیکی و در بین سنگ های زیر زمین ذخیره است. در جا هایکه آب کم است باید سیستم آب تنظیم شود و چاه های عمیق در فاصله های مناسب طوری حفر شوند که هر زمان آب از زمین بیرون شود به همان اندازه دوباره داخل زمین شود.”

 

وزارت انرژی و آب افغانستان در صفحه انترنتی خود نوشته است، شهر کابل دارای 29 میلیون متر مکعب آب که دوباره قابل استفاده است می باشد، در حالیکه مصرف آب شهر کابل 31 میلیون متر مکعب است بر این اساس کابل سالانه با کمبود دو میلیون متر مکعب آب روبرو است.

 

سطح آب در دیگر نقاط افغانستان نیز پایین آمده است، بر اساس یک تحقیق که از سوی موسسه ( دبلیو ایس یو) از 1997 تا 2012 میلادی در مناطق شمال شرق انجام شده است، در شمال افغانستان به خصوص در نقاط شرقی آن در برخی جاها سطح آب شش متر و در برخی جاها هشت متر پایین آمده است.

 

علت پایین آمدن سطح آب در شهر ها را انجنیر ستانه میر زهیر نویسنده کتاب (چشمه های آب منرال) چنین بیان می کند:

 

“آب های زیر زمینی کابل روز به روز کمتر می شود، علت آن اینست که تمامی ساحات سبز و باغات از بین رفته و به عوض آن تعمیرات بدون نقشه آباد شده است. تمامی ساحات که آب اش تغذیه شده و به زیر زمین می رفت حالا سمنت شده اند و همچنان از واتر پمپ های استفاده می شود که آب های زیر زمین را بیرون می کشند اگر به این وضعیت توجه جدی نشود مشکلات آب افزایش خواهد یافت.”

 

نگرانی های وجود دارد که گویا برخی از شهر های بزرگ افغانستان امسال با کمبود آب آشامیدنی روبرو خواهند شد.

 

وزارت معادن افغانستان می گوید: ممکن امسال شهر کابل با مشکلات زیاد از لحاظ کمبود آب آشامیدنی روبرو شود.

 

به گفته انجنیر محمد طاهر رییس سروی جیولوجی و حفظ محیط زیست این وزارت برای نگهداری منابع آبی زیر زمین کابل باید آب در دریای کابل جریان داشته باشد.

 

اما انجنیر ستانه میر زهیر در مورد نظر متفاوت داشته می گوید: نیاز است تا بند های آب مصنوعی برای ذخیره و جذب آن ساخته شود:

 

“یکی از منابع تغدیه کننده آب های زیر زمینی شهر کابل بند قرغه است که آب های باران در آن جمع شده و به زمین جذب میشود. آب های جذب شده بند قرغه تا کوته سنگی، کارته پروان و ساحات پولی تخنیک می رسد. اگر بند های مصنوعی برای ذخیره آب و جذب آن در زیر زمین ساخته نشود آب های زیر زمین بیشتر کم خواهد شد.”

 

انجنیر زهیر می افزاید، چاه های عمیق آب اکثراً در زیر بلند منزل ها در جا های حفر شده که نزدیک آن چاه های سبتیک موجود اند که با آن هم آب چاه های عمیق کثیف می شود.

 

به گفته وی، چاه های سبتیک باید بطور معیاری در فاصله بیست تا چهل متر دور موقعیت داشته باشند که در برخی نقاط این طور نیست.

 

ریاض درمل متخصص حفظ محیط زیست در مورد چاه های سبتیک چنین پیشنهاد می کند.

 

“سیستم های سبتیک باید طوری دیزاین شوند که فاصله میان سطح آب و چاه های سبتیک در صد یا یک و نیم صد سال مواد ناپاک با آب یکجا نشود. پس از گذشت زمان این مواد خودش ازبین می رود و نمی تواند انسان و محیط را آلوده سازد.”

 

آگاهان می گویند: برای پاک نگهداشتن آب های زیر زمینی باید سیستم کانالزسیون ایجاد شود. اما کانالزسیون یک سیستم است که مصرف زیاد دارد پس در این صورت افغانها چی کرده می توانند باز هم ریاض درمل در مورد می گوید:

 

“ما می توانیم برای 500 الی 1000 خانواده سیستم های سبتیک را به قیمت بسیار کم دیزاین کنیم و این سیستم ها جای کم را می گیرند. این سیستم ها بالای سطح زمین طوری ساخته می شوند که آب ناپاک از طریق جوی های که سرشان مسدود است به جا های مناسب انتقال میابد و در آنجا باکتریا ها بالای شان انداخته میشود و با انجام یک سلسله مراحل بیالوژیکی گاز را تولید می کند که این گاز را می توانند در خانه ها استفاده کنند.”

 

مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان یک تحقیق را در مورد آب آشامیدنی انجام داده و آنرا به گونۀ یک کتاب چاپ کرده است.

 

عبدالغفور لیوال رییس سابق این مرکز می گوید: افغانستان از آب های روان اش درست استفاده نکرده است و مردم مجبور شده تا آب های زیر زمینی را توسط تکنالوژی استخراج کنند:

 

“آب زیر زمینی افغانستان با تهدید روبرو است زیرا به گونه درست از آب های زیر زمینی استفاده نمی شود این در حالیست که افغانستان بند های آب کافی نیز ندارد و آب توسط تکنالوژی از زیر زمین بیرون می شود و این نه تنها باعث کاهش سطح آب در زیر زمین می گردد بلکه یک سلسله مشکلات محیط زیست را نیز ببار می آورد.”

 

به گفته برخی از آگاهان آب افغانستان بر علاوه مشکلات طبیعی با مشکلات فساد اداری نیز روبرو شده است.

 

انجنیر ستانه میز زهیر می گوید: بدون بند قرغه تلاش ها برای از بین بردن بند های دیگر افغانستان جریان دارد:

 

“یک بند دیگر که برای آب های زیر زمینی شهر کابل میتوانست آب میسر کند، بند غازی بود که حالا به گفته برخی از رسانه ها از سوی زورمندان گرفته شده و روز به روز از بین می رود و این یک ضایع بزرگ به آب های زیر زمینی شهر کابل است. برای تغذیه آب های زیر زمینی شهر کابل بند آب غازی است که اگر به آن توجه جدی صورت نگیرد و آب کافی در آن جمع نشود ساحات اطراف این بند شدیداً متضرر خواهند شد.”

 

وزارت معادن افغانستان بدین باور است که برای جریان آب دریای کابل به پول زیاد نیاز است.

 

برخی از آگاهان دیگر بدین باور اند که اگر حکومت ساخت بند های آب را آغاز هم کند در صورتیکه مردم همکاری نکنند مشکل آب رفع نخواهد شد.

 

محمد تنها تحقیق کننده در پوهنتون هانور آلمان و استاد پوهنځیساینس پوهنتون کابل می گوید:

 

“موضوع بند های آب را که وزارت معادن یاد آور شده برای ازدیاد آب دریا ها مفید است اما مشکل ما تنها در تغییر مسیر آب حل نمی شود. چاه های غیر مسلکی که در خانه های مردم حفر شده اند همه آب زیر زمین را به خود جذب می کنند و از سوی دیگر استفاده نادرست آب و ضایع کردن آب زیاد همه باعث می شود که با کمبود آب روبرو شویم.”

 

وی می گوید: اگر مردم نل های شکسته در خانه های شان را ترمیم و آب چاه ها را بیجا مصرف نکند مشکل آب تا حدی زیاد می تواند حل شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار