افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

علت وضع موقت تعزیرات کویت بر افغان‌ها روشن نیست!

 

شکیب مستغنی: وضع تعزیرات از سوی کویت یک تصمیم موقتی بوده و این مسئله به مطالعات بیشتر ضرورت دارد.

 

 

در حالیکه دلیل وضع تعزیرات بر ورود افغان ها ازسوی کویت موضوع امنیت آن کشور خوانده شده اما وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، افغان‌ها تروریست نبوده و هیچ مشکلی را متوجه کدام کشوری نمی‌سازند.

 

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید حکومت پس از روشن شدن زمان دقیق وضع محدودیت‌ها از سوی کویت بر ورود افغان‌ها به آن کشور اقدام خواهد کرد.

 

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت روزپنجشنبه در ارتباط به تصمیم تازه حکومت کویت در خصوص وضع تعزیرات بر ورود افغان‌ها به آن کشور گفت، این یک تصمیم موقت است.

 

آقای مستغنی تاکید کرد که علت وضع موقت این محدودیت هم روشن نیست و پس از مشخص شدن زمان دقیق آن، حکومت افغانستان اقدامات را روی دست خواهد گرفت.

 

او افزود:

 

“گفته شده‌است که این یک تصمیم موقتی است و حالا باید معلومات بیشتر جمع آوری شود که موقتی یعنی تا چه مدتی و همچنان یک سلسله مطالعات دیگری اگرل ازم باشد صورت گیرد و اگر ایجاب کند بخاطر منافع مردم افغانستان هر آن اقدام را که لازم باشد پس از دریافت معلومات و مطالعه لازم درین زمینه دولت افغانستان انجام خواهد داد.

 

ریاست اجرائیه افغانستان نیز می‌گوید که حکومت به حفظ حیثیت و جایگاه شهروندان افغان متعهد بوده و به آن رسیدگی می‌کند.

 

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان روز گذشته در نشست خبری در کابل گفت، حکومت معتهد است تا محدودیت‌های وضع شده بالای افغان‌ها را از سوی هر کشوری‌که باشد برطرف سازد.

 

وی گفت:

 

“هر کشوری‌که بخواهد در این مورد تصامیم بگیرد که شهروندان افغانستان متضرر شوند طبعاً ما از مجرا های دیپلوماتیک و وزارت خارجه تلاش می‌کنیم که محدودیت‌ها و مشکلات برطرف شود بخصوص کشورهای عربی و اسلامی که افغانستان با آن‌ها روابط نیک و حسنه دارد.”

 

این در حالیست که به نقل از رسانه‌های کویت گزارش شده‌است که این‌کشور بر ورود اتباع پاکستان، ایران، عراق، سوریه و افغانستان به آن‌کشور تعزیرات وضع کرده‌است.

 

رسانه‌های کویت گفته‌اند که علت این کار خرابی امنیت در آن‌کشور خوانده شده ‌و تأکید گردیده‌است که تروریزم در این پنج کشور فعال بوده و می‌تواند از طریق ورود اتباع این‌کشورها وارد کویت گردد.

 

رسانه‌های کویت افزوده‌اند که این تعزیرات موقتی بوده و با بهتر شدن وضعیت امنیتی در این‌کشورها مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

 

پیش از این دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا با صدور فرمان اجرائی از ورود شهروندان عمدتاً هفت کشور اسلامی به امریکا جلوگیری کرد اما افغانستان شامل این‌کشورها نیست.

 

وی هدف از این کارش را حفاظت شهروندان امریکا و جلوگیری از ورود تروریستان به ایالات متحده عنوان کرده بود.

 

در این حال نادرخان کتوازی عضو کمیسیون روابط بین‌المللی ولسی جرگه اقدام اخیر حکومت کویت را نادرست خوانده می‎گوید، افغان‌ها تروریست نبوده، بلکه قربانی تروریزم استند و نباید در مورد‌ شان چنین تصمیم گرفته شود.

 

وی افزود:

 

“این‌ها که ما را ناحق در لیست پاکستان و دیگر کشورها آورده‌اند این یک نوع ظلم با افغان‌ها می‌باشد. حکومت افغانستان مکلف است که در این مورد اقدام کند، ما خود از دست کویتی‌ها و عرب‌ها تباه و برباد شدیم تروریزم از طرف آن‌ها به ما صادر شده‌است همین عرب‌های که این‌جا می‌جنگند از کجا می‌آیند، افغان‌ها درآنجا نمی‌جنگند.”

 

آقای کتوازی تأکید می‌کند که این کار حکومت کویت به حیثیت افغانستان و اقتصاد افغان‌ها ضربه وارد می‌کند و باید به این قضیه رسیدگی جدی شود.

 

قرار معلومات کمیسیون روابط بین‌المللی ولسی جرگه در حال حاضر هزارها افغان از ولایت‌های مختلف افغانستان مصروف کار در کویت می‌باشند.

 

عبدالطیف نظری کارشناس امور بین‌المللی نیز تأکید می‌کند که وزارت خارجه افغانستان در برابر هر کشوری‌که افغانستان را بنام منبع تروریزم تحقیر می‌کند، حساس بوده و از طریق دستگاه دیپلوماسی با این‌کشور یک سیاست فعال را در پیش گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار