افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

علت برگزاری گفتگوهای امنیتی در زمان و مکان ثابت چیست؟!

%d8%a7%d8%b1%da%af

 

سوالات و ابهامات بسیاری درخصوص برگزاری پنج دوره ی متوالی از یک کنفرانس بین المللی در یک ولایت امن و آرام و به دور از ارگان های ناظر دولتی وجود دارد…

 

در طی سال های اخیر همواره در بازه ی زمانی مشخص و در مکان معلومی همچون ارگ اختیارالدین ولایت هرات، گفتگوهای امنیتی هرات بصورت ملی، منطقه ای و بین المللی برگزار شده است که تنی چند از صاحب نظران سیاسی و امنیتی از کشورهای مختلف در آن حضور می یابند.

 

درحالی پنجمین دور این نشست ها، با دعوت از 120 نماینده از 20 کشور و سازمان بین المللی به مدت دو روز در هرات برگزار شد که دفتر مطالعات استراتژیک افغانستان تنها مسوول مستقیم آن است و نه هیچ ارگان و نهاد معتبر تر جهانی یا حکومتی.

 

افرادی همچون داکتر داوود مرادیان، داکتر رنگین دادفر اسپنتا و دیگرانی که پیشتر صاحب سمت و چوکی در حکومت بوده اند و اینک از خوان گسترده ی ارگ ریاست جمهوری به دور مانده اند در رأس و جزو افراد کلیدی برگزاری و گردانندگی اینگونه نشست ها بشمار می آیند.

 

در بحبوحه ی مذاکرات صلح نافرجام و در کش و قوس ناتمام هزینه ها و مصارف هنگفتی که بر دوش حکومت برای تامین ثبات و امنیت حداقلی در کشور گذاشته شده است؛ سوالات و ابهامات بسیاری درخصوص برگزاری پنج دوره ی متوالی از یک کنفرانس بین المللی در یک ولایت امن و آرام و به دور از ارگان های ناظر دولتی وجود دارد از جمله اینکه:

 

از جمله اینکه هدف واحد و مشخص این گفتگوهای امنیتی چیست و به کجا خواهد رسید و چه دستاوردهای عینی و عملی و قابل تطبیقی در افغانستان امروز داشته که به دور پنجم کشیده شده است؟ دیگر اینکه بودجه و مصارف آن برعهده ی کدام اشخاص و از جیب کدام نهاد خارجی است که چنین متوالی و منظم و بدون وقفه برگزار گردیده است؟

 

چرا همواره افراد مشخصی از کشورهای خاصی به این کنفرانس غیررسمی دعوت می شوند؟ آیا مرادیان و اسپنتا از روی وطن پرستی و عرق ملی مصروف گفتگوهای امنیتی در ارگ اختیار الدین و در ولایت باستانی هرات شده اند یا این کنفرانس های چندگانه در خدمت اهداف آتی اینان قرار دارد؟

 

مهمتر از همه اینکه چرا هرات بعنوان میزبان همیشگی این میهمانی ها انتخاب شده و قرار است بعنوان سکوی پرتاب برای تحقق کدام اهداف به کار مدعوین و برگزارکنندگان گفتگوهای امنیتی از آدرسی غیررسمی در موازات بیشمار نشست و مذاکرات امنیت و صلح محور دیگر به کار بیاید؟ والله اعلم!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار