افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

علت برکناری والی بلخ چیست؟

نماینده ولسی جرگه از علت برکناری والی بلخ پرده برداشت.

رمضان بشردوست نماینده ولسی جرگه و منتقد حکومت وحدت ملی با اشاره به برکناری عطا محمد نور والی بلخ از سمتش توسط اشرف غنی اظهار داشت: در رابطه با ماندن و رفتن عطا محمد نور امریکا تصمیم نهایی را گرفت و از ابتدا هم این مسئله از سوی امریکایی‌ها مطرح شد.

وی با کنایه به حضور نظامی امریکا در افغانستان به جای واژه امریکا از B52 که طیارات نظامی این کشور در افغانستان است، استفاده کرد و ادامه داد: امریکا ماندن و بودن عطا را دیگر به صلاح نمی‌دید و لذا او را حذف کرد.

این نماینده ولسی جرگه با اشاره به نفوذ بیش از حد امریکا در افغانستان تصریح کرد: در کشور ما متاسفانه تصمیم نهایی را امریکا می‌گیرد، اگر امریکا خواسته باشد شاید تا نیم ساعت دیگر رهبر طالبان وارد ارگ ریاست جمهوری شود؛ یا قدرت به دست عبدالله سپرده و یا اشرف غنی برکنار شود و بالعکس.

بشردوست افزود: بیشترین سهم را در حکومت افغانستان کسی می‌گیرد که امریکا از او حمایت کند چرا که قدرت اقتصادی، نظامی و سیاسی در افغانستان در دست امریکایی‌هاست.

وی تصریح کرد: اگر امریکا نباشد مانند گذشته که ملا عمر همه رهبران سیاسی افغانستان را کنار زد و حکومت تشکیل داد، این تجربه به گونه دیگر تکرار خواهد شد.

این نماینده ولسی جرگه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر منفعت طلبی برخی رهبران سیاسی افغانستان عنوان کرد: متاسفانه برخی رهبران سیاسی افغانستان منافع شخصی خود را به منافع مردم ترجیح می دهند و همین شاید بزرگترین دلیل عدم حل مشکلات در کشورمان باشد.

بشردوست با بیان اینکه اشرف غنی از جمله منفعت طلب‌ترین افراد است، گفت: باور کنید اگر غنی حس کند حتی حضور همسرش به نفعش نیست، بعید نیست که او را هم از ارگ اخراج کند، اتفاقی که در مورد برادرش حشمت غنی افتاد که حتی اجازه ندارد تا مقابل درب ارگ ریاست جمهوری هم برود.

وی در ادامه به نزدیکی حنیف اتمر و اشرف غنی اشاره کرد و یادآور شد: ماجرای نزدیکی اتمر و غنی مانند همان نزدیکی دیروز عطا با عبدالله یا محقق با عبدالله یا دوستم با غنی است، امروز هم اتمر به نفع غنی است و شاید علت نزدیکی این دو فرد به حمایتی است که از یک منبع می‌شوند و شاید هم رازهای مگویی از رقابت‌های انتخاباتی دارند که فعلا به نفع طرفین است با هم نزدیک باشند.

بشردوست گفت: تا یکسال پیش چه کسی فکر می‌کرد رابطه عطا و عبدالله اینگونه شکسته شود و عطا با این شدت از عبدالله انتقاد کند؟

بشردوست در این رابطه از احمد ضیاء مسعود نیز نام ‌برد و گفت: وقتی‌ که غنی به احمد ضیا مسعود مراجعه کرد، مسعود قلباً از غنی نفرت داشت، مسعود قبل از اینکه در تیم انتخاباتی غنی حاضر شود دوستم را به‌عنوان نخستین جنگ‌سالاری یاد کرد که باید علنی محاکمه و اعدام شود اما وقتی پای منافع شخصی پیش آمد تمام این موضوعات نادیده گرفته شد.

از سوی دیگر بشردوست موضوع فشارهای بیرونی را در حضور اطرافیان غنی را نادیده نگرفته و در این رابطه خاطرنشان کرد: شاید فشارهایی برای تعین مشاوران غنی بر وی حاکم باشد البته نباید نادیده گرفت که بزرگ‌ترین فشار منافع شخصی است و بعد از آن منافع کشور‌های غربی.

بشردوست حتی به ایتلاف‌ها و اپوزسیون‌های به وجود آمده در مقابل حکومت نیز خوشبین نبوده و در این رابطه اظهار داشت: ایتلاف‌های به وجود آمده نیز براساس منافع شخصی به وجود آمده‌اند، این ایتلاف‌ها با پا گذاشتن بر دوش مردم قصد دارند قدرت را تصاحب کنند.

وی با انتقاد از سیستم حکومت‌داری افغانستان گفت در افغانستان دولتی براساس علوم سیاسی حضور ندارد، چراکه این حکومت براساس مسایل قومی تشکیل ‌شده نه بر مبنای تخصص و شایسته سالاری.

وی در این رابطه خاطرنشان کرد در حال حاضر از غنی و عبدالله گرفته تا دوستم و عطا محمد و خلیلی و محقق به فکر منافع شخصی خود هستند و منافع مردم خود را مدنظر ندارند.

بشردوست با انتقاد به سیستم تقسیم قدرت در افغانستان که جنبه کاملاً قومی به خود گرفته، اظهار داشت که رهبران سیاسی افغانستان برای تصاحب قدرت حتی منافع قوم خود را زیر پا گذاشته تا به قدرت برسند.

 1. Jawad Saeedi :

  علت برکناری عطامحمدنورزمینه سازی برای ناامن سازی شمال واینکه زمینه تقلب درانتخابات پیشروراهموارساختن است

 2. محمد علیزاده ناهوری :

  نفاق اندازی

 3. محمد سلیم :

  علت اش نظرسنجی خارجیان می باشد چون خارجی ها میترسند که مبادا در آینده ریسجمهور شود .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار