افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

علت‌های عمده فرار جوانان از کشور چیست؟

اوضاع بدامنیتی، بحران اقتصادی و بیکاری از علت‌های عمده فرار جوانان از کشور شناخته می‌شوند، شماری از آگاهان حکومت وحدت ملی را به سخت کردن شدن زنده‌گی برای بسیاری از شهروندان کشور متهم میسازند.

از آغاز سال نو میلادی بیش از ۷۴ هزار مهاجر به سواحل یونان و ایتالیا رسیدهاند. بربنیاد آمارهای سازمان جهانی مهاجرت بیشتر این مهاجران شهروندان سوریه، افغانستان و عراق هستند.

پیش از این گمان نمیرفت که روند فرار شهروندان در سرما نیز ادامه پیدا کند، اما دیده میشود که مهاجران با پذیرفتن خطرهای گوناگون به سوی اروپا میروند.

جماهیر انوری وزیر پیشین مهاجران و عودت کنندهگان می‌گوید: “دلایل گوناگون امنیتی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی وجود دارد که جوانان را ناگزیر به فرار می‌کند. حکومت یک پیام واضح در قسمت اشتغال زایی؛ در قسمت تطبیق پروژه ها و برنامه‌هایشان برای مردم خود ندارد.”

اوضاع بدامنیتی، بحران اقتصادی و بیکاری از علت‌های عمده فرار جوانان از کشور شناخته می‌شوند، شماری از آگاهان حکومت وحدت ملی را به سخت کردن شدن زنده‌گی برای بسیاری از شهروندان کشور متهم میسازند.

اسدالله ولوالجی آگاه امور سیاسی معتقد است: “در اداره‌های دولتی یکی را از کار می‌کشند و دیگری را به جایش می‌آورند. مثلاً در وزارت داخله ۶۰ دختر آمدند و جای ۶۰ پسر را گرفتند. با این روش که نمیتوانیم ادعا کنیم که با بیکاری مبارزه میکنیم.”

وزارت کار و امور اجتماعی میگوید که کاهش کمکهای جامعه جهانی و بدترشدن اوضاع امنیتی، کار اشتغال زایی را به چالش کشیده است.

علیرضا افتخاری سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی در این باره گفت: “میزان کمک‌های جامعه جهانی ارتباط مستقیم روی بازار کار داشت؛ چون با همین پولهای جامعه جهانی اکثر کارها ایجاد شده بود. با کم شدن میزان کمک ها، دوباره شغل ها را از دست دادیم و از طرفی دیگر متأسفانه نگرانی‌های امنیتی از دو سال به این طرف بیشتر شده است، که این مسئله یکی دیگر از متغیرها در قسمت افزایش نرخ بیکاری بوده است.”

این در حالی است که شماری از جوانان از برخورد سلیقه‌ای اداره‌های دولتی در کار استخدام، شکایت می‌کنند و می‌گویند که در کشور زمینه کار اصلاً مساعد نیست.

تنها در چهار روز نخست ماه فبروری، ۷ هزار و ۵۰۰ مهاجر به سواحل یونان و ایتالیا رسیدهاند، بربنیاد آمارها در کمتر از یک و نیم ماه بیش از ۳۰۰ مهاجر جانشان را در آب های میان ترکیه و یونان از دست داده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار