افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

علاقمندی چین به همکاری های بیشتر در بخش انرژی با افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز با آقای ژان ژیمینگ رئیس عمومی شرکت ملی پترولیم چین در اقامتگاه اش در شهر بیجینگ دیدار کرد.
به گزارش دفتر رسانه های ریاست جمهوری در این دیدار رئیس عمومی شرکت ملی پترولیم چین، بر علاوه تجدید تعهداتش در مورد تطبیق موثر معاهده انکشاف حوزه نفتی آمو که سال قبل شرکت ملی پترولیم چین برنده آن شده بود، علاقمندی این شرکت را بخاطر مطالعات اقتصادی و تخنیکی ساحات گاز دار آمو و تمدید پایپ لاین گاز ترکمنستان به تاجکستان و چین از طریق افغانستان، ابراز کرد و در این رابطه خواستار همکاری افغانستان گردید.
در مقابل رئیس جمهور کرزی از این تقاضای جانب چین استقبال نموده و گسترش همکاری های اقتصادی میان دو کشور را به نفع هردو جانب و گامی در جهت ثبات و انکشاف اقتصادی افغانستان دانست.
حامد کرزی به وحیدالله شهرانی وزیر معادن که در این دیدار حضور داشت، هدایت داد که چوکات جامع و مناسب همکاری ها میان حکومت افغانستان و شرکت ملی پترولیم چین را ترتیب نموده و پس از منظوری مجلس کابینه آنرا با جانب چین به امضا رساند و جهت عملی نمودن آن اقدام نماید. قرارشد تا هیاتی از شرکت ملی پترولیم چین بخاطر امضای موافقتنامه متذکره در ماه روان سال میلادی به کابل سفر نماید.
گفتنی است که شرکت ملی پترولیم چین هفتمین شرکت بزرگ نفت و گاز در جهان می باشد که سال قبل از طریق داوطلبی بین المللی، قرارداد استخراج سه بلاک حوزه نفتی آمو را بدست آورد و در ماه میزان سال روان کار استخراج آنرا آغاز می کند.

باستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار