افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

عقل کریم خرم در برابر دالرها زایل شده است؟!

کریم خرم که وابستگی اش به غرب انکار ناشدنی است، در زمان کرزی بارها و بارها در برابر حضور امریکا در افغانستان مخالفت کرد تا با سخنانش اذهان عمومی را از موضوعات اصلی منحرف کند. اما اکنون متهم کردن امریکا به ناامن ساختن کشور ما به چه دلیلی از سوی وی صورت می گیرد؟

 

محترم کریم خرم به عنوان یکی از بانفوذترین اشخاص دولت پیشین که در آخرین سمتش ریاست دفتر رییس جمهوری را بر عهده داشت، در جدیدترین سخنان خود اذعان داشت که آمريکا قصد دارد کشور ما را همانند منطقه وزيرستان جنوبي پاکستان، ناامن کند.

 

رييس دفتر حامد کرزي افزود: آمريکا پس از امضاي توافقنامه امنيتي با افغانستان قصد دارد دامنه جنگ را به مرزهاي چين و روسيه بکشاند و براي عملي شدن چنين نقشه اي ضروري است که ولایات شرقی کشور ما همانند منطقه وزيرستان شمالي پاکستان به شدت ناامن باشد.

 

وي حملات انتحاری اخیر به ویژه شدت گرفتن ناامنی در سراسر کشور را حوادث آغازگر تبديل افغانستان به وزيرستان جنوبي خواند و گفت: دولت پاکستان از حمله تروريستي به مدرسه شهر پيشاور همان استفاده را مي کند که آمريکا از حمله تروريستي يازدهم سپتامبر کرد و فرمانده ارتش پاکستان و رييس سازمان اطلاعات اين کشور (آي. اس. آي) يک روز بعد از اين حمله تروريستي به کابل سفر کرد که نخستين گام در راه پياده شدن طرح مشترک آمريکا و پاکستان براي ناامن کردن افغانستان به شمار مي رود.

 

کریم خرم همچنين عمليات ضرب عضب ارتش پاکستان ضد مخالفان مسلح را آغاز پاکسازي تروريست ها از پاکستان و فرستادن آنها به افغانستان دانست و یکبار دیگر کشورهای غربی و امریکا را متهم کرد که در امور داخلی افغانستان مداخله نموده و تلاش دارند تا سرنوشت افغانستان را به خواست خود رقم زنند.

 

وی در ادامه توضیح داد که آمریکا پس از حادثه یازدهم سپتامبر 2001 میلادی با نام مبارزه علیه تروریزم به وطن ما آمد. کاخ سفید برای رسیدن به اهداف منطقه ای خود، به یک پایگاه بزرگ در افغانستان احتیاج داشت. در واقع افغانستان برای آمریکا هدف نه، بلکه وسیله تلقی می‌گردید. برای ماندن دراز مدت در افغانستان آمریکا احتیاج داشت تا دست به ایجاد پایگاه‌های نظامی و اطلاعاتی بزند. برای ساختن پایگاه، ضروری پنداشته می‌شد تا نه تنها جنگ در کشور ما وجود داشته باشد؛ بلکه روز بروز شدیدتر هم شود.

 

اگر در افغانستان جنگ نمی‌بود، نه این همه تسلیحات مجهز به افغانستان آورده می شد نه طالبان دوباره تقویت می شدند. عملیات شبانه، بوجود آوردن تلفات غیرنظامیان، زندانی کردن مردمان بی‌گناه و فعال ساختن زندان بگرام همه اقداماتی بودند که انگیزه جنگ را ایجاد و تقویت می‌کردند که این اقدامات عمدتا در مناطق جنوبی و شرقی انجام می‌شد، مناطقی که در امتداد خط دیورند یعنی در کنار کشور پاکستان قرار داشتند.

 

هرچند کریم خرم با این سخنان سعی در پاک کردن چهره ی حامد کرزی از وابستگی به غربیها دارد، اما باید به یاد داشته باشیم که همین افراد در کنار رسانه‌های وابسته ی داخلی بودند که تمام تلاش خود را برای بزرگ جلوه دادن طالبان و ضعیف و فاسد نشان دادن حکومت به کار بستند تا آمریکا در افغانستان ماندگار شود.

 

در اینکه جناب کریم خرم وابستگی اش به غرب و پاکستان انکار ناشدنی است، شکی نیست ولی در زمان حکومت کرزی بارها و بارها در برابر حضور امریکا در افغانستان مخالفت کرد تا با سخنانش اذهان عمومی را از موضوعات اصلی منحرف کند. اما اکنون متهم کردن امریکا به ناامن ساختن کشور ما به چه دلیلی از سوی وی صورت می گیرد؟

 

کریم خرم به خوبی می داند که هرکسی در مقابل اهداف کاخ سفید ایستادگی کند، بلاشک از صفحه روزگار محو می گردد پس بی جهت خود را به بلای غرب نمی اندازد. پس حتما باید موضوع دیگری در کار باشد که خرم صاحب جانش را کف دست گرفته و از آمریکا بدگویی می کند. تجربه نشان داده که برخی از مقامات افغانستان در 13 سال گذشته ماموریت داشتند تا به بدگویی از آمریکا بپردازند و در قبال این زبان درازی ها پول بگیرند. البته سخنانی که نسبت به زمان و مکان مطرح شدندشان، بیشتر به نفع آمریکا بود تا افغانستان.

 

هرچند باید اذعان داشت که واقعیت همین است که خرم به هر دلیلی به آن اعتراف کرده و این آمریکا است که تصمیم می گیرد کشور ما امن باشد یا ناامن.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار