افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 2 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

عضو بلند پایه “جبهه ملی افغانستان”: آمریکا نباید برای مبارزه با تروریسم از افغانستان باج بخواهد

رهبران جبهه ملی افغانستان امروز در کنفرانسی مطبوعاتی، از قدرت گرفتن دوباره شبه ‎نظامیان طالبان، سهل‎انگاری دولت در این خصوص و تلاش آمریکا برای باج‎گیری از دولت افغانستان در قبال مبارزه با تروریسم انتقاد کردند.

“محمد محقق” اظهار داشت که آمریکایی‎ها باید در زمینه‎ دولت‎سازی و ملت‎سازی در افغانستان تلاش کنند اما نباید از این کشور در برابر آن باج بخواهند و بگویند که پیمان استراتژیک به امضا برساند.

آمریکا به خواست مردم افغانستان به این کشور نیامده است

این عضو پارلمان افغانستان تصریح کرد: اعلام زمان خروج اشتباه آمریکا بود زیرا این امر فرصتی مجدد در اختیار طالبان قرار داد.

وی افزود: آمریکایی‌ها به خواست مردم افغانستان به این کشور نیامده‎اند تا دوباره به خواست این مردم افغانستان را ترک کنند.

محقق با اشاره به تجهیز دوباره شبه‎نظامیان طالبان تأکید کرد که بخش بزرگی از این شبه‎نظامیان از سوی ارتش ملی افغانستان تجهیز شده‎اند.

این عضو جبهه ملی افغانستان خاطر نشان کرد که در حال حاضر نیروی مقاومت (کسانی که در دهه 90 در برابر طالبان جنگیدند) خلع سلاح شده و رئیس جمهور افغانستان هم به تنهایی با گروه طالبان مذاکره می‎کند.

آمریکا به بهانه دولت‎سازی نیروی مقاومت افغانستان را خلع سلاح کرد

محقق گفت: نیروهای آمریکایی به بهانه ملت‎سازی و تأمین دموکراسی، نیروهای مقاومت را خلع سلاح کردند اما اکنون بدون برآورده شدن وعده‎ها، ملت افغانستان را در برابر طالبان دست‎خالی رها می‎کند.

در صورت قدرت‎گیری تروریستان همه مردم افغانستان آسیب‎ خواهند دید

همچنان “احمدضیا مسعود”، رئیس جبهه ملی افغانستان اظهار داشت که اگر گروه‎های تروریستی دوباره در افغانستان قدرت‎ را دست گیرند، تمامی گروه‎های قومی و ملت افغانستان آسیب‎ خواهند دید.

رئیس جبهه ملی افغانستان افزود: تحرکات این گروه‎ها (شبه‎نظامیان طالبان و حزب اسلامی حکمتیار) سبب بی‎نظمی و ناامنی شده و دولت افغانستان نیز در این راستا آنها را کمک می‎کند.

مسعود تصریح کرد که پس از یک دهه شبه‎نظامیان طالبان توانسته‎اند تا در افغانستان پایگاه‎سازی کنند و در لایه‎های نیروهای امنیتی این کشور رخنه کنند.

وی بدون آن که از فرد خاصی نام ببرد، گفت: از افراد بلند پایه دولتی را به زمینه‎سازی برای نفوذ شبه‎نظامیان در درون نیروهای امنیتی افغان متهم کرد.

رئیس جبهه ملی افغانستان راه حل مشکلات کنونی این کشور را به وجود آمدن یک نظام مشروع دانست که براساس انتخابات شفاف و عادلانه به وجود آید.

مسعود از انتخابات‎ گذشته در افغانستان انتقاد کرد و گفت: این انتخابات‎ براساس مکانیسم ناقص برگزار شد که احزاب سیاسی در آن سهم نداشتند.

در حالی که قرار است تا سال 2014 نظامیان خارجی افغانستان را ترک کند، آمریکایی‎ها تلاش می‌کنند تا با بزرگ‎نمایی خطر تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، دولت این کشور را وادار به امضای پیمان استراتژیک کند.

براساس گزارش‎ها متن پیمان استراتژیک کابل – واشنگتن در حال نهایی شدن است و تلاش می‎شود تا پیش از برگزاری کنفرانس “شیکاگو” در ماه می امسال، این پیمان به امضا برسد.

 

 

 

 

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار