افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 5 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

عسکر گیری داعش در بدخشان!

داعش در افغانستان

به گزارش افغان تلکس به نقل از باشنده‎گان و فعالان مدنی بدخشان، گروه تروریستی داعش در حال عسکر گیری در این ولایت می باشد!
شماری از باشنده‎گان و فعالان مدنی بدخشان از گسترش فعالیت گروهِ داعش و عسکرگیری این گروه در ساحاتِ نا امن خاصتاً در ولسوالی‌های جرم، یُمگان و وردوج ولایت یاد شده ابراز نگرانی کرده و از حکومت می‌خواهند که هرچه زودتر در خصوص جلوگیری فعالیت این گروه در این ولایت جلوگیری کند.

آنان از وخامت وضعِ امنیتی در برخی ولسوالی‏ها وکم توجهی مقام‌های محلی برای جلوگیری از دوام ناامنی انتقاد کرده می‌گویند که در کنار حضور مخالفان مسلح حکومت در بخش‎های ۹ ولسوالی و مرکز بدخشان، هم اکنون گروه داعش نیز فعالیت خود را در دره خستک ولسوالی جرم و ولسوالی راغستان بدخشان آغاز کرده‎اند و این گروه مصروف عسکر گیری است.

بر بنیاد گفتۀ‌های آنان جنگجویان خارجی که مربوط گروهِ داعش استند، از طریق چترال پاکستان وارد بدخشان شده‌اند.

مولوی محب الله شریفی یکتنِ از باشنده‎گان بدخشان در رابطه گفت:

داعش در این‌جا لانه کرده و این‌های جلب و جذب افراد را دارند در خَستک ولسوالی‌ جرم و در ولسوالی وردوج و نیروهای‎که ما داریم این‌جا در پوسته‌های خود در حالت دفاعی قرار دارند و در برار تروریستان کدام تحرکات ندارند.

آنان می‌گویند که هم اکنون در دره خُستک ولسوالی جرم بدخشان، بیش از چهارصد جنگجوی خارجی با فامیل‏های شان زنده‎گی می‌کنند و این جنگجویان خارجی با گروه داعش نیز ارتباط دارند.

وحیدالله شیون یکتنِ از فعالان مدنی بدخشان در خصوص وضعِ امنیتی این ولایت گفت:

به ولسوالی‌های دور دستِ که در کنترول مخالفان مسلح حکومت قرار دارند به پاس‌گیری آن هیچ توجه نشده‎است، ما از حکومت مرکزی و اداره محلی بدخشان می‌خواهیم که از خواب افریقایی بیدار شوند و اندکی به وضعِ امنیتی این ولایت توجه داشته باشند.

از سوی هم عبدالله ناجی نظری عضوی شورای ولایتی بدخشان می‌گوید تا زمانی‌که مراکز کلیدی مخالفان مسلح حکومت و جنگجویان خارجی در این ولایت از بین بُرده نشوند، آوردن ثبات و امنیت بر علاوه بدخشان در ولایت‌های شمالشرق کشور دور از تصور است.

او افزود:

دره خستک ولسوالی جرم که مرکز اصلی تروریستان خارجی است از بین نرود و ما تا زمانی‌که راه‎های رفت و آمد سرحدی آنان مسدود نشود، ما نمی‌توانیم شاهد ثبات در منطقه باشیم، ما باید سرحدات خود را با کشورهای همسایه کنترول نمایم تا از رفت و آمد تروریستان خارجی جلوگیر شود.

از جانبِ دیگر احمد فیصل بیکزاد والی بدخشان فعالیت و حضور گروهِ داعش را در این ولایت رده کرده، اما تایید می‌کند بیش از دوصد دوتنِ از جنگجویان خارجی که اتباع کشورهای مختلف هستند از چند سال به اینسو در این ولایت حضور دارند و در کنار طالبان داخلی برضد نیروهای دولتی فعالیت دارند.

او افزود:

مسئله خارجی که است ملت‌های مختلف است در بدخشان بنا بر کوهستانی بودن بدخشان سه سال پیش آمدن در این‌جا مستقر شده‎اند و طالبان داخلی را جنگجویان خارجی که مربوط القاعده می‌شوند در بخش‌های مختلف آموزش می‌دهند و ما بارها این نگرانی خود را با حکومت مرکزی شریک ساختیم و آن‌ها هم درجریان هستند.

اما باشنده‎گان و فعالان مدنی این ولایت می‌گویند بیش از دو سال می‌شود که ولسوالی‌های وردوج و یُمگان به‌گونه کامل در زیر اداره مخالفان مسلح حکومت قرار دارند و افزون بر آن در بخش‌های هفت ولسوالی دیگر این ولایت نیز این گروه تسلط دارند، ولی حکومت تا هنوز در حصه پاکسازی ساحاتِ نا امن بدخشان کدام اقدام عملی و جدی نکرده‎است.

با این حال والی بدخشان می‌گوید که حکومت مرکزی در خصوص پاکسازی ساحاتِ نا امن این ولایت اراده جدی دارد و به زودی به هدف سرکوبی عناصر ضد دولتی در سطح بدخشان عملیات گستردۀ هوایی و زمین راه اندازی خواهد شد.

بدخشان در زون شمالشرق کشور قرار داشته و از نگاه منابع طبیعی و ثروت‎های زیر زمینی غنی است. علاوه بر آن با کشورهای چین، پاکستان و تاجکستان نیز سرحد دارد، بنا برآن توجه قاچاقبران مواد مخدر و گروه‌های تروریستی را بخود جلب نموده‎است.

 1. Helen Hajran :

  کی اینهارا حمایت مالی میکنه …….؟ معلوم است دست خود امریکا است

 2. محمداسلم نظری :

  بلی میدانین بخاطرچه پوزشان بسته است بخاطر که خودشان کافرها هستن او بیرقکه کلیمه نوشته است او فقط یک فریب دادن مسلمان ها است

 3. نورالله محمدی :

  دورغ است این درختا در بدخشان نیست

 4. ﻭﻃﻦ دوست :

  لعنت بر داعش خبیث و مرتد

 5. Masoud Amini :

  نام خدا اینها هم زیاد شدن

 6. Mohammad Gul Amini :

  مسئولین امنیتی چه وظائف را درولایت بدخشان چه کاری انجام میدهند

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار