افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 9 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

عسکری که ۱۵۰ هزار تن را با خطر قحطی روبرو کرد!

عسکر

یک عسکر تاجکستانی ۱۵۰ هزار تن را در آستانه قحطی قرار داده است.

حدود چند ماه قبل یک عسکر تاجکستانی در 10 کیلومتری خط سرحدی این کشور با افغانستان کشته شد و وزارت امور داخله تاجکستان اعلام کرد که عسکر این کشور از سوی قاچاقچیان افغان هدف قرار گرفته است.

دولت تاجکستان در واکنش به این حادثه از یک ماه گذشته تاکنون مسیرهای مواصلاتی این کشور را با چندین وُلسوالی سرحدی ولایت بدخشان مسدود کرده است.

مسیرهای مواصلاتی وُلسوالی‌های سرحدی بدخشان با مرکز این ولایت هنوز مسدود است، در حالی که ساکنان این وُلسوالی‌های سرحدی مواد غذایی و نیازهای اساسی خود را از کشور تاجکستان تهیه می‌کنند.

در حال حاضر کشور تاجکستان نیز از حدود یک ماه گذشته گذرگاه‌های سرحدی خود را به روی وُلسوالی‌های سرحدی ولایت بدخشان مسدود کرده است. نرخ مواد غذایی در این وُلسوالی‌ها به دو برابر افزایش یافته و حدود 150 هزار تن در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند.

نیک محمد نظری سخنگوی والی بدخشان به روزنامه سرخط گفت: مقداری مواد خوراکه به وُلسوالی‌های واقع در سرحد با تاجکستان از طریق هوا انتقال یافته ولی به هیچ وجه کافی نیست.

وی در ادامه تصریح کرد برای بازگشایی دوباره گذرگاه‌های سرحدی با تاجکستان در حال گفت‌وگو استیم اما این کشور هنوز زمان بازگشایی گذرگاه‌های سرحدی خود را مشخص نکرده است.

پنج وُلسوالی ولایت بدخشان در سرحد با تاجکستان قرار دارند که این وُلسوالی‌ها از طریق پل‌های مواصلاتی با کشور تاجکستان وصل شده است که زمینه رفت و آمد و انتقال کالاهای تجاری را فراهم می‌کند و راه دیگری نیز وجود ندارد.

بر اساس توافقات صورت گرفته بین افغانستان و تاجکستان قرار بود این مسیرهای مواصلاتی به منظور انتقال مواد غذایی به وُلسوالی‌های سرحدی بدخشان گشایش یافت اما مقامات تاجک تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

وزارت امور داخله تاجکستان معتقد است که قاچاقچیان با استفاده از مسیرهای مواصلاتی وُلسوالی‌های سرحدی افغانستان وارد خاک این کشور می‌شوند و یک عسکر تاجکستانی نیز هدف قرار گرفته است.

محمد غفران ولسوال وُلسوالی سرحدی خواهان ولایت بدخشان اظهار داشت: مقداری مواد غذایی در انبارهای دولتی و شخصی در این وُلسوالی وجود دارد اما رو به اتمام است.

وی افزود: حکومت محلی و وُلسوالی خواهان و سایر وُلسوالی‌های سرحدی برای بازگشایی گذرگاه‌های سرحدی تاجکستان تلاش می‌کنند، اما به نظر نمی‌رسد که مسیرهای مواصلاتی با کشور تاجکستان به زودی بازگشایی شود.

وُلسوالی‌های خواهان ، واخان ، نسی ، شغنان و شکی از وُلسوالی‌های سرحدی ولایت بدخشان هستند که هر کدام از این وُلسوالی‌ها حدود 25 هزار تن جمعیت دارد. به دلیل بارش سنگین برف مسیرهای منتهی به این وُلسوالی‌ها مسدود می‌شود و مردم این وُلسوالی‌ها مواد مورد نیاز خود را از تاجکستان تهیه می‌کنند.

با این وجود حدود 150 هزار تن به دلیل بسته شدن مسیرهای سرحدی تاجکستان با وُلسوالی‌های ولایت بدخشان در خطر گرسنگی و قحطی قرار دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار