افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

عزم جدی حکومت برای مبارزه با فساد اداری

رییس جمهور اشرف غنی در سخنانی به جامعۀ جهانی اطمینان داد که موقف حکومت برابر مبارزه با فساد جدی می باشد.

به گزارش افغان تلکس، اشرف غنی، که در جلسۀ خودکفایی مبنی بر چوکات حسابدهی سام در حضور مقام‌های کشورها و مؤسسات کمک‌کننده به افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که افغانستان مسؤولیت گرفته که فساد را محو سازد و برای این کار مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد را ایجاد کرده است.

به گفتۀ وی، از طریق این مرکز تا کنون ۳۰۰ دوسیه فساد اداری رسیده‌گی شده است و برای نخستین بار در تاریخ افغانستان مقام‌های بلندپایه نظامی و ملکی که از اعتماد مردم استفادۀ سوء کرده بودند، محکوم و محبوس شده اند.

آقای غنی، از تدوین راهبرد ملی مبارزه با فساد اداری – هرچند دیدبان شفافیت افغانستان این راهبرد را ناقص خوانده و آن را فاقد هرگونه راهکار تطبیقی گفته است – یاد کرد که اخیراً در شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد مورد تصویب قرار گرفت.

او گفت شنیدن در مورد فساد هر روز ما را رنج می‌دهد، مردم ما از آن نفرت دارند، جوانان، زنان و خصوصاً افراد مفلس این سه کتگوری کلان جامعۀ ما از آن نفرت دارند، من از آن نفرت دارم، من می‌خواهم شما را اطمینان دهم، نه تنها جامعۀ جهانی را؛ بلکه همکاران، دوستان، جامعۀ مدنی و سکتور خصوصی افغانستان را که موقف ما در برابر فساد قاطع است .

به گفتۀ رییس جمهور غنی، بر اساس تعهدات کشور در کنفرانس لندن (دورساختن عاملان فساد)، راهبرد ملی مبارزه با فساد ایجاد شده است.

این راهبرد پنج بخش را در بر می‌گیرد که شامل رهبری سالم، اصلاحات در سکتور امنیتی با تأکید خاص روی اصلاحات پولیس، تعقیب مجرمین از طریق نهادهای عدلی و قضایی، مدیریت درست مالی و استخدام از طریق اصلاحات اداری به صورت شفاف می‌باشد.

آقای غنی تأکید کرد، در حالی که مبارزه با فساد همیشه یک تلاش جدی دولت است و حکومت، مبارزه با فساد را در ۹ اداره امنیتی و مالی کشور در اولویت قرار داده و آن را به شدت دنبال می‌کند. به گفتۀ وی نهادهای مدنی و سکتور خصوصی از این روند نظارت دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار