افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

عرف دیپلماتیک این را برنمی تابد

گذشته از ازدحام زیاد و هزینه های گزاف این سه سفر همزمان و تاحدودی نابهنگام و تعریف ناشده روسای حکومت سهمیه بندی، عدم ارایه موضع قوی برای بهبود موقعیت افغانستان در جامعه جهانی مایه تاسف و ننگ است.

 

هیاتی مملو از افراد فاقد تخصص، فاقد تعهد، فاقد پرستیژ همراهی هیات دولت و فاقد توان توسعه و تعمیق مناسبات دیپلماتیک در معیت اشرف غنی رهسپار آذربایجان، بلجیم و انگلیس شده اند تا نمایشی تاریخی در آسیا و اروپا از دولت وحدت ملی برجای بگذارند.

 

گذشته از ازدحام زیاد و هزینه های گزاف این سه سفر همزمان و تاحدودی نابهنگام و تعریف ناشده روسای جمهور و اجرایی حکومت سهمیه بندی، عدم ارایه موضع قوی برای بهبود موقعیت افغانستان در جامعه جهانی مایه تاسف و ننگ است.

 

عرف دیپلماتیک چنین چیزی را برنمی تابد که ده ها تن از خورد و نیمه کلان های کابل و دیگر ولایات بزرگ صرفا با داشتن قدرت محلی و منت درو کردن آرای مردم ملکی برای عبدالله و اشرف غنی اجازه و حق اروپا گردی از خزانه ملی را برای خود قایل شوند.

 

ناتو درحالی در نشست سران عضو خود با تیم حاضر افغانستانی در بروکسل دیدار و برای تغییر نقش نیروهای ایتلاف بین المللی در قلب آسیا جشن گرفت که جز تغییر برخی افراد تغییری در برنامه ها و مواضع بشدت زیر سوال افغانستان ایجاد نشده است.

 

بروکسل در تاریخ 12 قوس 1393 شمسی مقارن با 3 دسامبر 2014 میلادی درحالی میزبان و شاهد تغییر تعداد و نقش و عملکرد نیروهای نظامی ناتو از بیش از 57 کشور جهان برای حداقل یک دهه تا 2024 بود که چیزی در کابل عوض نخواهد شد.

 

در آخرین روزها و هفته های باقی مانده تا پایان سال جاری میلادی که به نوعی حکم بلاتکلیفی برای سربازان و فرماندهان و مقامات خارجی در قلب آسیا دارد نیروهای ناتو در زودترین زمان ممکن پس از تایید متن توافقنامه در پارلمان و سنا به این قایله خاتمه دادند.

 

آنچه زین پس از نقش حمایتی و آموزشی نیروهای خارجی بر نیروهای داخلی بر سر سربازان اردوی ملی، غیرنظامیان، طالبان و مردم ملکی می آید به روشنی قابل وصف و پیش بینی نیست اما قطعا لطمات و اثرات زیان بار آن نه تنها متوجه دولت وحدت ملی که متوجه نسل بعدی افغانستانی ها خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار