افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

عرفان: حکومت باید برای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی اقدام کند

هیئت اداری ولسی جرگه افغانستان، ایجاد اصلاحات در سیستم و نهاد های انتخاباتی را از نیاز های مبرم مردم این کشور خوانده می گویند که رهبران حکومت مکلف اند تا در این راستا به ملت پاسخگو باشند.

 

عرفان الله عرفان نائب منشی ولسی جرگه می گوید، حکومت باید اقدامات جدی را در خصوص آوردن اصلاحات انتخاباتی روی دست گیرد تا مردم شاهد یک انتخابات شفاف و عادلانه در کشور باشند.

 

آقای عرفان، روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت که هر گاه اصلاحات در نظام انتخاباتی به میان نیآید انتخابات های بعدی نیز با تقلب و سوء مدیریت برگزار خواهد شد:

 

” برای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی حکومت باید اقدامات جدی را روی دست گیرد، زیرا در صورتی که ما به طرف اصلاحات انتخاباتی نرویم ما شاهد انتخابات بد نام تری از انتخابات گذشته خواهیم بود. از حکومت جداً تقاضا می کنیم که بخاطر دایر کردن انتخابات ولسی جرگه به وقت و زمان معین آن اقدامات روی دست گیرد. تا هنگامیکه ما یک سیستم معیاری و استندرد بخاطر تدویر انتخابات روی دست نگیریم و همچنان نهاد های متعهد و مسوول و پاسخگو در برابر مردم نباشد ما شاهد انتخابات شفاف و عادلانه نخواهیم بود.”

 

پیش از این عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت نیز بر اصلاحات در کمیسیون و نظام انتخابات تاکید کرد است.

 

آقای عبدالله در بیستمین سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری در کابل گفت که یکی از مسایل بسیار اساسی موافقتنامهء که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد اصلاح سیستم و نظام انتخاباتی است.

 

این در حالیست که پیش از این رییس جمهور اشرف غنی نیز گفته بود که به آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی متعهد می باشد و به مسوولین وظیفه سپرده تا در مشورت با کمیسیون مستقل انتخابات و جامعه مدنی، مسایل مربوط به اصلاحات در کمیسیون مستقل انتخابات را تشخیص نمایند.

 

در همین حال در نشست عمومی روز گذشته ولسی جرگه، شماری زیادی از وکیلان در رابطه به آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی تاکید کرده گفتند که مردم خواستار ایجاد یک سیستم قانونمند در انتخابات های بعدی است.

 

شکیبا هاشمی یک عضو ولسی جرگه بدین باور است که توزیع تذکره های الکترونیکی بخشی عمدهء از مشکلات در این پروسه را حل خواهد کرد:

 

” چون ما می رویم به طرف انتخابات پارلمانی، در کمیسیون های انتخاباتی در 34 ولایت افغانستان باید تغییرات بیآید. این خواست مردم است، مردم می گویند که در انتخابات ریاست جمهوری اعضای بدن ما قطع شد و حالا که داعش یا سر می برد و یا انسان را زنده آتش می زند، گفتند که ما نمی خواهیم برویم به سمت صندوق های رای، اگر می خواهیم که انتخابات شفاف داشته باشیم باید تذکره الکترونیکی توزیع شود.”

 

در حالیکه هیئت اداری و برخی از اعضای ولسی جرگهروی اقدامات عملی حکومت در راستای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی تاکید دارند، برخی دیگر از اعضای این جرگه می گویند که مخالف آوردن اصلاحات نمادین اند.

 

این وکیلان می گویند، در صورتی که اصلاحات در نظام انتخاباتی به خصوص تعیین کارمندان کمیسیون های انتخاباتی بر مبنای تقسیمات پنجاه درصدی رهبران حکومت باشد، با آن مخالف اند.

 

تحلیلگران افغان می گویند که هر گونه سهل ‌انگاری در روند اصلاحات انتخاباتی می ‌تواند کشور را با مشکلات فراگیر مواجه کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار