افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

عربستان تبدیل به یک آمریکای آسیایی شده است!

عربستان با حمایت همپیمانان غربی اش بخصوص آمریکا و انگلیس، تلاش می کند بیشترین نقش را در منطقه داشته باشد به نحوی که بتواند بسیاری از امور را به نفع مقاصد خویش تغییر دهند، از کنترل طالبان برای نفوذ در افغانستان و پاکستان گرفته تا دخالت آشکار در انقلابهای مصر، یمن و بحرین و حمایت از داعش.

در حالی محترم اشرف غنی احمدزی اولین سفر خارجی خود را عربستان سعودی انتخاب کرده که این روزها شاید بتوان گفت افغانستان بیشترین روزهای بحران خود را طی سیزده سال گذشته را پشت سر می گذارد و برخی همسایگان هم شده اند بلای جان افغانها.

از یک سو پاکستان که طی یک ماه هزار راکت به ولایات شرقی کشور پرتاب کرده است، از طرف دیگر عربستان که با همه نوع حمایت از طالبان، دخالتهای پنهان خود در امور افغانستان را به اوج رسانده به حدی که می توان مدعی شد تقریبا تمام عملیاتهای طالبان تحت کنترل و حمایت آل سعود اجرایی می شود.

عربستان کشوری است که اخیرا وجهه اش بیشتر از قبل نمایان شده است. با این توضیح که هر دیکتاتوری که از کشورش فرار میکند سر از عربستان در می آورد. از حسنی مبارک و عبدالله صالح دیکتاتورهای مصر و یمن گرفته تا سران طالبان و داعش که برای تداوی به شفاخانه های آل سعود منتقل می شوند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان مسایل سیاسی افغانستان، پادشاه عربستان که سعی دارد خود را طرفدار اصلاحات نشان دهد، هزینه های هنگفتی برای گسترش افکار علمای وهابی صرف می کند که نتیجه آن تقویت گروه های افراط گرای دینی از جمله طالبان افغانستان و پاکستان و به ویژه داعش در عراق و سوریه است.

با نگاهی کوتاه به انقلاب های اخیر می توان فهمید که آمریکا و عربستان رابطه عمیقی با یکدیگر ایجاد کرده اند تا بتوانند منافع یکدیگر را در منطقه تامین کنند. به طور مثال آنها تلاش زیادی برای جلوگیری از خیزش مردمی در تونس و مصر انجام دادند تا همپیانان وابسته به خود را بر مسند قدرت نگه دارند، اما پس از اینکه ناکام شدند سعی کردند که با دخالت غیر مستقیم عربستان و تاثیر بر گروه های افراط گرا مسیر این انقلابها را به نفع خود منحرف کنند.

کشورهای غربی پس از آن برای نگه داشتن کشورهای طرفدار خود به ویژه در حوزه خلیج فارس دست به حمایت گسترده از آنها زدند، عربستان سعودی نقش مهمی را به نفع آنها ایفا کرد، زیرا با چراغ سبز غربی ها به کشور بحرین برای سرکوب قیام مردمی و اصلاح طلبانه این مردم لشکر کشی کرد و در سرپا نگه داشتن حکومت عبدالله صالح در یمن نیز از هیچ کمکی دریغ ننمود.

آل سعود اثبات کرده اند که هیچگاه طرفدار حقوق بشر نبوده و نیستند چه در کشورخود و چه در کشورهای دیگر از جمله افغانستان. سعودی ها در کشور خودشان هم حتی یکبار حقوق زنان را رعایت نکرده اند و هر که حق خود را مطالبه کنند سرکوب میگردد و مجازاتهای سختی برای آنها در نظر گرفته می شود. که نمونه بارز این نوع سیاست را در زمان حکومت چند ساله طالبان بطور عینی شاهد بودیم و اکنون در حمایت از داعش ادامه دارد.

لذا می توان اینگونه برداشت نمود که عربستان با حمایت همپیمانان غربی اش بخصوص آمریکا و انگلیس، تلاش می کند بیشترین نقش را در منطقه داشته باشد به نحوی که بتواند بسیاری از امور را به نفع مقاصد خویش تغییر دهند، از کنترل طالبان برای نفوذ در افغانستان و پاکستان گرفته تا دخالت آشکار در انقلابهای مصر، یمن و بحرین و حمایت از داعش

به هر حال آنچه مانند روز روشن است سرسپردگی کامل سعودی ها به اربابان غربی شان می باشد، اما مقامات سعودی باید بدانند که غربی ها نشان داده اند جایی که پای منافعشان در میان باشد از قربانی کردن دوستان عرب خود حتی اگر ملک عبدالله پادشاه کشوری که شریان نفتی غرب را تامین می کند، واهمه ای ندارند. و دیر یا زود خواهیم دید که چگونه همین آمریکایی ها به این حامی خود نیز پشت پا خواهند زد.

پس بر اشرف غنی صاحب که هدف خود را زیارت خانه خدا قرار داده، واجب است تا با دیدی بازتر با آل سعود عهد و پیمان ببندد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار