افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 9 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

عربستان افغانستان را از عینک پاکستان می بیند

عربستان افغانستان را از عینک پاکستان می بیند. حکومت افغانستان باید هوشیارانه عمل کند و در روابط خود دقت نظر به خرج دهد. حالا برای حکومت مشخص شده است که نه تنها پاکستان بلکه کشورهایی فراتر از آن در حمایت از دهشت افکنی دست دارند. بنابراین باید کوشش کند که این ذهنیت را در سعودی تغییر دهد و آنها را وادار کنند تا این حمایت ها را انجام ندهند.

 

سایت افشاگر ویکلپس گزارش تازه ای نشر کرده است که نشان می دهد نصیرالدین حقانی پسر جلال الدین حقانی رهبر شبکه موسوم به حقانی در سال 2012 با عبدالعزیز قدیر سفیر سابق عربستان سعودی در اسلام آباد پایتخت پاکستان دیدار داشته و خواستار مداوای پدرش شده است. این سایت افشا کرده است که جلال الدین حقانی پاسپورت سعودی داشته است. عربستان سعودی از جمله کشورهایی است که ادعای مبارزه با دهشت افکنی را دارد. با وجود این افشاگری ها حکومت افغانستان چگونه روابطی را می تواند با عربستان سعودی داشته باشد؟

 

ظهیر سعادت عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آغاز روز» گفت: از زمان جهاد افغانستان تا به حال روابط تنگاتنگی میان شبکه حقانی که رهبر آن جلال الدین حقانی است و حکومت عربستان سعودی وجود داشته است. عملکرد و برنامه های استخبارات سعودی بر محور دیدگاه های آی اس آی می چرخید و آی اس آی، حقانی را در آن زمان به عنوان یکی از چهره های متبارز در عرصه جهاد معرفی کرد. سعودی ها روابط نزدیک با این شبکه ایجاد کردند. آنها دریافتند که یگانه گروهی که توسط آن می توانند نفوذشان را در افغانستان گسترش دهند همین گروه است. توسط این گروه می توانستند وهابیت را در افغانستان گسترش دهند و هم در صورت ضرورت در مقاطع زمانی مختلف می توانستند از آنها به عنوان یک ابزار در برابر نفوذ دیگر قدرت های منطقه ای به افغانستان جلوگیری کنند.

 

وی صداقتی برای مبارزه با تروریزم در کشورهای بزرگ دنیا نمی بیند و می گوید: زمانی که دنیا منسجم شد تا علیه تروریزم مبارزه کنند سعودی هم در میان این کشورها مشاهده شد. چیزی که مایه نگرانی مردم شد این بود که آمریکا بر شبکه حقانی عملیات مختلفی را انجام دادند و صدها افغانستانی توسط بمباران های آنها کشته شدند. این در حالی بود که رهبر شبکه حقانی در اسلام آباد و با مقامات دیپلماتیک یک کشور دیدن کرده است. این موضوع مردم افغانستان را نسبت به صداقت کشورهای بزرگ در امر مبارزه با تروریزم مشکوک می سازد. آنها این صداقت را ندارند چرا که استخبارات آنها از هر حرکت شبکه حقانی آگاهی دارند و اگر می خواستند می توانستند به راحتی آنها را پیدا کنند.

 

سعادت ادامه داد: در همین روزها خانه یکی از فرماندهان جهادی بمباران می شود به این بهانه که در آنجا انبار سلاح وجود دارد در صورتی که در طول سیزده سال کوچکترین حرکتی که مخالف حکومت، دموکراسی و ناتو باشد از رهبران جهادی واین فرمانده صورت نگرفته است. حالا چطور آمریکایی ها خانه وی را منفجر می کنند و ادعا دارند که از سلاح ها استفاده غیر قانونی صورت می گیرد؟ از این اطلاعات ریز آگاهی دارند. پس چطور می شود از حضور رهبر شبکه حقانی در اسلام آباد آگاهی نداشته باشند.

 

این نماینده مجلس در خصوص عدم صداقت عربستان و پاکستان نسبت به افغانستان اظهار کرد: این موضوعات و روابط باید برای رهبران حکومت افغانستان زنگ خطری باشد که با قضایای کشور خوشبینانه برخورد نکنند. سال ها است که مردم افغانستان از هر زاویه صدا بلند می کنند که پاکستان دشمن مردم افغانستان است. برنامه های آنان بر اساس دوستی استوار نیست و هیچ معیاری، دوستی آنان را با ما ثابت نمی سازد. در این روابط باید منافع مردم افغانستان توسط رهبران در نظر گرفته شود.

 

وی در خصوص شرایط تغییر سیاست عربستان در قبال افغانستان گفت: اشرف غنی با عربستان سعودی دید و بازدیدهای داشت و وعده و وعیدهایی توسط آنها سپرده شد اما پاکستان به حدی در بدنه نظام سعودی دخیل است که هر حرکتی سعودی بخواهد در قبال تغییر سیاستش در افغانستان انجام دهد حتما باید مقام های پاکستانی را در جریان گذارد چرا که روابط استخباراتی این دوکشور به هم تنیده است. به همین دلیل زمان می برد که حکومت افغانستان دیدگاه سعودی را در موضوع عدم حمایت از دهشت افکنی تغییر دهند.

 

سعادت ادامه داد: عربستان افغانستان را از عینک پاکستان می بیند. حکومت افغانستان باید هوشیارانه عمل کند و در روابط خود دقت نظر به خرج دهد. حالا برای حکومت مشخص شده است که نه تنها پاکستان بلکه کشورهایی فراتر از آن در حمایت از دهشت افکنی دست دارند. بنابراین باید کوشش کند که این ذهنیت را در سعودی تغییر دهد و آنها را وادار کنند تا این حمایت ها را انجام ندهند.حکومت باید راه هایی را پیدا کند که افغانستان را به دیگر کشورها از عینک خودش بشناساند.

 

وی معتقد است حکومت باید تلاش زیادی کند تا تغییر دیدگاه نسبت به افغانستان در عربستان ایجاد شود و افزود: حکومت باید عربستان سعودی را متقاعد کند که به جای حمایت از شبکه حقانی از حکومت حمایت کند که نود و پنج درصد مردم آن را قبول دارند و با کشور عربستان نیز هم دین هستند. هم اکنون آنها از مردم افغانستان دیدگاهی منفی دارند. این دیدگاه منفی نسبت به مذهب تشیع بیشتر است و رییس جمهور باید این دیدگاه های منفی را از بین ببرد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار