افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

عذر خواهی قوماندان ناتو از مردم لوگر برای مرگ غیر نظامیان!

جان آلن، قوماندان عمومی نیروهای ناتو در افغانستان، در سفر به ولایت لوگر از مردم این ولایت به دلیل آنچه کشتار غیر نظامیان در حمله هوایی این نیروها، خوانده شده، عذر خواهی کرده است.
قوماندان عمومی نیروهای ناتو، که روز گذشته (جمعه) به ولایت لوگر سفر کرده بود با مقام های این ولایت و بازماندگان قربانیان حملات هوایی ناتو، نیز دیدار و گفت و گو کرد.
پیش از این نیز در پی حملات ناتو و کشتار غیر نظامیان، مسوولان ناتو از رییس جمهور کرزی و مردم افغانستان عذر خواهی کرده بودند.

در آخرین مورد از این دست رویداد، بامداد روز چهار شنبه، بر اثر بمباران هوایی ناتو بر یک خانه در ولسوالی پل علم ولایت لوگر، شماری به شمول بشیر آخوند زاده از سران قومی ولایت لوگر، کشته شدند.
مقام های ولایت لوگر گفته اند که در این رویداد، 18 غیر نظامی به شمول کودکان و زنان، کشته شده اند.
قوماندان عمومی ناتو در دیدار با مردم منطقه پل علم مرکز ولایت لوگر، تاکید کرد که عذر خواهی نمی تواند به قربانیان این حمله هوایی مرگبار، جان دوباره بخشد.
آقای آلن گفت که ناتو، همانطور که لازم است به خانواده های قربانیان رسیدگی می کند.
تکرار عملیات شبانه
عملیات شبانه برای دستگیری سران شورشیان، از برنامه های مهم نیروهای ناتو و افغان در سال های اخیر به شمار می رود.
این عملیات همواره باعث ایجاد تنش میان رییس جمهور کرزی و سران ناتو و امریکا شده و مقام های امریکایی به شمول بارک اوباما، به دلیل کشتار غیر نظامیان از مردم افغانستان عذر خواهی کرده اند.
واگذاری رهبری عملیات های شبانه به نیروهای داخلی، از جمله پبش شرط های رییس جمهور کرزی برای امضای سند ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا بود که از سوی نیروهای امریکایی پذیرفته شد.
شماری از آگاهان می گویند که واگذاری مسوولیت های امنیتی، جنبه سمبولیک دارد و نیروهای ناتو هیچ گاهی به این مساله توجه جدی نکرده اند.
پیشتر در ولایت های پکتیکا، کاپیسا و بغلان شماری از غیر نظامیان در حملات هوایی ناتو کشته شدند که این امر خشم رییس جمهور کرزی را برانگیخت

در همین حال، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان همواره نیروهای بین المللی را مسوول این تلفات دانسته و آن را محکوم کرد.
آقای کرزی از نیرو های ائتلاف خواست تا در مورد کشته شدن کودکان، زنان و ریش سفیدان در ولایت لوگر توضیحات قانع کننده ای داشته باشند.
از سوی دیگر مقام ها در ناتو گفته اند که آنان برای بازداشت یکی از رهبران طالبان وارد خانه ای شدند که شماری از مردان مسلح بالای شان فیر کرده اند که در نتیجه سه سرباز ناتو زخمی شده اند.
جان آلن قوماندان عمومی ناتو می گوید که سربازان ناتو، بدون آگاهی از اینکه در این خانه غیر نظامیان هم حضور دارند خواستار حمله هوایی شدتد.
مقام های در ولایت لوگر در دیدار با قوماندان ناتو، از او خواسته است که در چگونگی انجام عملیات های ناتو تجدید نظر صورت گیرد.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار