افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 14 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

عده ای فرزندان افغانستان را قربانی آمریکا کردند

در حالی که کاخ سفید در یک سال گذشته به ویژه در جریان رقابتهای انتخاباتی تمام تلاش خود را کرد تا با همت برخی دولتمردان کابل بعد از ۲۰۱۴ هم در کشور ما بماند، گزارشاتی منتشر کرده که در آن آمده تلفات نظامیان افغانستانی در شش ماه اول سال جاری با افزایش ۸۰ درصدی روبرو بوده است در حالی که تلفات نیروهای ایتلاف و آمریکایی در شش ماه اخیر در افغانستان با کاهش 60 درصدی روبرو بوده است.

 

علت این کاهش و افزایش اینگونه مطرح شده که کاهش تعداد تلفات نظامیان نیروهای ایتلاف و آمریکایی نشان می‌دهد که نقش نیروهای افغانستانی در کشور افزایش داشته است به نحوی که اکنون نیروهای داخلی 95 درصد از عملیات‌های متعارف و 98 درصد از عملیات‌های ویژه در داخل کشور را اداره می‌کنند و نیروهای خارجی همچنان به آموزش و کمک به نیروهای افغانستانی ادامه می‌دهند.

 

آمارها نشان می دهد که هر هفته بیش از یکصد نیروی امنیتی افغانستان در مقابله با شبه نظامیان مسلح کشته می شود. یعنی ماهیانه پنجصد نفر و سالیانه شش هزار فرزند این مرز و بوم طعمه هوی و هوس های مقامات آمریکا و افغانستان می شوند فقط به این دلیل که این آقایان می خواهند خارجی ها را در کشور ما نگه دارند و طالبان پاکستانی را به آغوش وطن ما بازگردانند!

 

برای اینکه به عمق فاجعه پی ببرید خوب است بدانید در سال 1382 فقط 9 نفر از سربازان ارتش افغانستان کشته شده‌اند و این رقم در 6 ماه نخست سال 93 به قریب هزار نفر افزایش یافته یعنی از از سال 82 تا سال 93 تلفات نیروی ارتش افغانستان 200 برابر افزایش یافته است.

 

نکته قابل توجه این است که در طول سال‎های متمادی تصمیم قاطعی که بتواند از تلفات نیروی ارتش افغانستان بکاهد وجود نداشته است و تمام گفته های رهبران دولت بر حمایت قاطع از نیروهای امنیتی داخلی فقط در حد شعار بوده و هیچ حمایتی از آنها صورت نگرفته است.

 

والدین با هزار و یک امید از تامین معاش خانواده گرفته تا حس وطن دوستی، جوانان دختر و پسر خود را به صفوف نیروهای ارتش و پولیس ملی می فرستند. لذا بر همه مقامات مسوول واجب است که برای تامین امنیت جان این عزیزان از هیچ اقدامی فرو نگذارند.

 

اما غربیها طی این سالها برای اینکه از کاهش تلفات نیروهای خارجی بکاهند، نیروهای مبتدی افغانستانی را بدون آموزش های ویژه و تسلیحات مورد نیاز به جنگ طالبانی می فرستند که پرورش یافته دست خود آمریکا هستند. بگذارید منافع و مقاصد کاخ سفید تامین شود، کشته شدن فرزندان افغانستان فدای سر شما. سر مقامات کابل و واشنگتن به سلامت باشد، این تعداد کشته پولیس و ارتش ملی هم اضافه بر این همه انسانی که طی این سه دهه در افغانستان به خاک و خون کشیده شدند، بدون اینکه کسی در این باره از کسی بازخواست کند.

 

لذا اگر دولت وحدت ملی به ریاست اشرف غنی و عبدالله واقعا بر شعارهای انتخاباتی خود پایبند هستند، باید نگذارد نیروهای امنیتی افغانستان بار دیگر قربانی سیاست‎های نادرست و غلط عده‎ای شوند که جز به منافع قبیله‎ای خود به چیز دیگری فکر نمی‎کنند و اندیشه‎ای فراتر از چارچوب قومی ندارند.

 

ارتش ملی به عنوان پاسبان ارزش‎های نوین مردم‌سالاری و مدافع تمامیت ارضی کشور زمانی می تواند موفق باشد که مورد حمایت همه جانبه مردم و دولت قرار گیرد. با شعار دادن نمی‌شود از نیروهای امنیتی حمایت کرد بلکه حمایت از نیروهای امنیتی نیازمند یک طرح جامع، همراه با اراده سیاسی قوی است که بتواند سبب ایجاد و تقویت روحیه جنگی نیروهای امنیتی افغانستان شود.

 

بدون شک نیروهای امنیتی افغانستان توانایی لازم را دارند و به خوبی می‎توانند از پس تروریست‌ها برآیند به شرطی که این نیروها هم از لحاظ روحیه و هم از لحاظ تجهیزات نظامی پیشرفته تقویت و پشتیبانی شوند که امیدواریم این اتفاق با تشکیل کابینه ی جدید، میسر گردد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار