افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

عدم نظارت رهبران حکومت موجب افزایش فساد در کشور شده است!

فساد اداري

روح‌الله قاری‌زاده، رییس انجمن وکلای مدافع افغانستان می‌گوید: «فساد از بالا به پایین به اوج رسیده‌است، و این به‌خاطری است که رهبران حکومت نظارت ندارند.»

آگاهان می‌گویند که حکومت وحدت ملی در کار مبارزه با فساد اداری تا کنون ناکام مانده‌است. شماری از آگاهان و فعالان جامعۀ مدنی می‌گویند که حکومت در این اواخیر موضوع مبارزه با فساد اداری را به فراموشی سپرده‌است.

روح‌الله قاری‌زاده، رییس انجمن وکلای مدافع افغانستان می‌گوید: «فساد از بالا به پایین به اوج رسیده‌است، و این به‌خاطری است که رهبران حکومت نظارت ندارند.»

افزون بر ده‌ها پروندۀ فساد اداری، پروندۀ فساد کابل بانک، پروندۀ فساد ملیون‌دالری وزرات شهرسازی، پروندۀ فساد وزرات دفاع ملی از بزرگ‌ترین پرونده‌های فساد اداری در کشور استند که با گذشت نزدیک به ۲ سال از ایجاد حکومت وحدت ملی هنوز هم به گونه کامل بررسی نشدهاند.

اما بصیر عزیزی، سخنگوی لوی‌سارنوالی می‌گوید «بعضی از پرونده‌ها زمان‌گیر استند. مثلاً پروندۀ کابل‌بانک که سه محکمه فیصله بر آن کرده‌است، افراد و اشخاص که در محکمه بودند، آنان در زندان‌ها استند، و در عین زمان جمع‌آوری پول‌ها آغاز شده‌است، اما بعضی از پرونده‌های دیگر زیر کار لوی سارنوالی استند. بالای آنها نیز بررسی و کار صورت گرفته‌است و به‌زودی هر آن‌قدر پرونده را، که محاکم حکم سه‌گانه را بر آنها صادر کرده‌اند، رسانه‌یی خواهیم ساخت.»

در این میان باورهایی وجود دارند که فساد اداری در کشور بیش‌از گذشته‌ها افزایش یافته‌است و فساد در لایه لایۀ حکومت ریشه دوانیده‌است.

اما شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید: «در بحث مبارزه با فساد کارهای جدی صورت گرفته‌است؛ ایجاد شورای عالی مبارزه با فساد یکی از این کارها است. مهم‌تر این که تمام قراردادها، به منظور ایجاد شفافیت فعلاً در کمیسیون تدارکات مورد بررسی قرار می گیرد.»

افغانستان از رهگذرفساد اداری، سال ها است که مهر بدنامی بر جبین دارد. دیده شود که حکومت وحدت ملی با همین نام پایان خواهد یافت یا ریشه‌های فساد را خواهد خشکانید!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار