افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

عدم رسیده‌گی به پرونده‌های بزرگ فساد در کشور

نهادهای مبارزه با فساد اداری می‌گویند که مصلحت‌های سیاسی در حکومت وحدت ملی انگیزه‌ای شده که به پرونده‌های بزرگ فساد در کشور رسیده‌گی نشود.

اداره عالی مبارزه با فساد اداری نیز هشدار می‌دهد که فشارهای سیاسی و ناگذیری‌های حکومت در این زمینه فساد را در کشور گسترده‌تر خواهد ساخت. در این میان کمیته مستقل مشترک ارزیابی مبارزه با فساد اداری کارهای حکومت وحدت ملی را در مبارزه با فساد اداری، قناعت بخش نمی‌داند و از پیامدهای آن نگران است.

حمیدالله تواب مسئول کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری معتقد است: “با توجه به گسترده‌گی فساد در افغانستان فعالیت‌های حکومت وحدت ملی بسنده نیست. این فعالیت‌ها به شکل پراکنده بوده است”.

بخاطر مبارزه سیستماتیک علیه فساد اداری باید یک راهبرد قوی و جامع با توجه به نیازهای کشور و تجارب موفق بین‌المللی وجود داشته باشد که ندارد. دیری است که پرونده‌های بحران کابل بانک، وزارت شهرسازی و شهرک هوشمند از بزرگترین نمونه‌های فساد اداری در کشور روی میز لوی سارنوالی است.

اداره عالی مبارزه با فساد اداری هم حکومت وحدت ملی را از بهر نارسایی به این پرونده ها سخت به باد انتقاد می‌گیرد.

غلام‌حسین فخری رئیس اداره عالی مبارزه با فساد اداری می‌افزاید: “مسئله‌ای پیشبرد این دوسیه‌ها و قضیه‌های مهم فساد اداری را تحت شعاع قرار داده است. من فکر می‌کنم مصلحت‌های سیاسی است که گریبان گیردولت شده است.”

آقای فخری در ادامه گفت: “تأخیر زیاد در امر ایجاد کابینه؛ تأخیر زیاد در تقرر والی‌ها و تداوم سرپرستی تا اکنون به شمول لوی سارنوالی و دیگر نهادها یک نوع بی باوری کارمندان دولتی و مردم و در نتیجه باعث ضعف مبارزه با فساد اداری در کشور شده است.”

بخش بزرگ رسیده‌گی به پرونده‌های فساد اداری به لوی سارنوالی باز می‌گردد. این کار نیز یکی از عوامل گسترش فساد در کشور بوده می‌تواند.

شهلا فرید استاد دانشگاه می‌گوید: “یکی از عمده ترین عواملی که مانع مبارزه با فساد اداری در کشور شده است؛ نبود لوی سارنوال است.”

بصیر عزیزی سخنگوی لوی سارنوالی در این رابطه افزود: “دوسیه کابل بانک، دوسیه وزارت شهرسازی و دوسیه پشتنی بانک به مانند این صدها دوسیه دیگر توسط لوی سارنوالی تحقیقات‌شان تکمیل شده و به محاکم فرستاده شده است”.

این درحالی است که افغانستان در میان کشورهای با فساد اداری زیاد قرار دارد؛ با این همه به نظر می‌رسد که افغانستان با جدیت راه درازی را باید بپیماید تا از این پدیده نام بد رهایی یابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار