افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 20 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

با عدم حمایت اردو، آتش قیام شعله ور شد/ آیا حکومت سقوط خواهد کرد؟!

سقوط ارگ

با توجه به عدم حمایت اردوی ملی از ارگ برای سرنگونی بلخ و همچنین سخنان عطا محمد نور مبنی بر قیام علیه حکومت، گمانه زنی ها برای سقوط ارگ بیش از پیش رونق گرفته است!
نقطه ضعف کلان رهبران جهادی، عدم پروگرام و سیاستمداری برای حکومت بود و زمانی که کابل را فتح کردند با سیاست جنگ، خواهان تصاحب چوکی قدرت و یا دست یابی به امتیازهای بیشتر به نبرد و خیانت علیه هم رفتند که نمونه بارز آن حکمتیار، متهم اصلی جنایت های حقوق بشری افغانستان می باشد.

چنین نگرشی در میان دولتمردان با وجود تجربه های تلخ گذشته و جنگ مدام برقرار می باشد و به دلیل عدم مشروعیت اجتماعی با زور سخن می گویند، با دشنام تهدید و از مردم برای نیات سلطه گری سو استفاده می کنند و قیام را آخرین برگ برنده خود می دانند.

اگر اشرف غنی در قدرتِ حمایوی امریکا جنرال دوستم و عطا محمد را برکنار می کند در مقابل نیز رهبران مخالف با تهدید سرنگونی نظام پاسخ می گویند و آنچه مشهور است، عدم پروگرام و راه کار برای پایان دادن به نزاع های درون حکومتی و مدیریت بحران از دو سوی جبهه می باشد.

پس از گذشت یک ماه از تنش های سیاسی پیرامون برکناری عطا محمد از بلخ و سپری شدن هفت دور گفتگوی میان حکومت و جمعیت، والی که همچنان در ولایت به سر می برد و بلخ را زیر سلطه دارد آخرین تیر را به سوی ارگ رها کرد و آن: تهدید به قیام سرتاسری!

و سوالی که به وجود می آید: آیا مردمی که طی چهل سال روی آرامش را ندیدند و در پانزده سال گذشته نیز همواره در هراس جنگ، ناامنی و کشتار به سر برده اند ظرفیت قیام های داخلی علیه حکومت را دارند آنهم در وضعیت بغرنج امنیتی که در کنار قدرت یابی طالبان، داعش نیز با بیش 12 هزار نیرو در شرق و شمال حضور دارد.

عطا محمد که از سوی نزدیکان غنی متهم به فساد و زد و بندهای سیاسی است که از بلخ سودهای کلان برده و با ثروت بی حد و اندازه شبه نظامیان را در شمال سازماندهی می کند به دور از واقعیت نیست، کدام رهبر و مقام در این سرزمین بدون زیرپانهادن قانون در فساد و معامله به قدرت دست یافتند که عطا محمد، دوستم، خلیلی و … مبرا از آن باشد؟

اشرف غنی که خود سنبل تقلب انتخابات تاریخ افغانستان است و با فساد به بقای خود ادامه می دهد توان به چالش کشیدن عطا محمد را با اتهام فساد ندارد و برهمین اساس، تاکنون در زورآزمایی قدرت ناتوان از حذف والی بلخ بوده است.

در این میان، آنچه قرار بود بدل به انزوای عطا محمد شود سکوی پرتاب من‌حیث رهبری بلامانع جریان مخالفان شد به طوری که از وی رقیبی سرسخت انتخابات آینده ریاست جمهوری در برابر غنی ساخت.

امریکا که در پس پرده جابه جایی ها و ظهور و افول یکباره رهبران می باشد با دسیسه قرار دادن دشمنی های قومیتی حکومت با دیگر اقوام، خواهان برکناری کامل عطا محمد از شمال و به ناامنی کشاندن کامل این منطقه در شکست جبهه مقاومت می باشد.

نیروهای داعشی که طی ماه های گذشته از شرق تا شمال توسط این کشور جابه جا شده نیازمند شمال افغانستان برای استقرار و تجدید قواست، منطقه ای هم سرحد با کشورهای جنوبی تحت نفوذ روسیه و آماده بحرانی شدن در نفوذ تروریستان.

و از آنجایی که جزیره قدرت عطا محمد که در تامین امنیت، اقتصاد پویا و اردوی قدرتمندتر از حکومت وحدت ملی بوده و هست و روابط خارجی آن ریشه در سیاست متقدرانه دارد خار چشم ارگی است که حتی عاجز از رهبری اردوی تحت فرمان خود می باشد.

مردم ناامید از حکومت و در نفرت از رییس جمهوری به سر می برند که دایره نفوذ آن تنها معطوف به بخش کوچکی از قومیت پشتون می شود، اشرف غنی تهی از پروگرام های برگرفته از منافع ملی، جنگ ستیزی است که تنها راه بقا را تقلب، فساد و زور می داند آنهم در مُـلکی خسته از قشون های نظامی داخلی و خارجی که قاتلان ملکیان هستند.

و حال با جرقه خوردن آتش قیام که از سوی عطا محمد و یا هر رهبر قومی دیگر با وجود عواقب ناگوار امنیتی و کشتارهای وسیع دور از انتظار نیست در حالی که اردوی ملی، پشت غنی را خالی کرده، سقوط نظام حاکم اجتناب ناپذیر است حتی اگر عطا در بلخ نماند.

 1. Ahmadnawid Mohamadi :

  خاطر جمع باش امریکا هیچ کدام اینها را جراات حرکت کردن به خاطر سقوط اشرف غنی نمیدهد زیرا سقوط حکومت اشرف غنی به معنی سقوط امریکا درافغانستان است

 2. آرمان احمدی :

  اصلان نی

 3. مجاهدینی لشکرمهدی :

  انشاالله دگیر ی آغاز خواهد شد

 4. مجاهدینی لشکرمهدی :

  سنگری نمک آب پروان

 5. Gul Mohamad Hashemi :

  چل سال شما ازچوکی قودرت ملت را فیدا می کونن مسلا.ن یگ انسان کی درها لت نورمل زدگی می کونه کودام عیب است

 6. Shabnam Tanha :

  اگر واقعا مردم همه دست به دست هم دهد بدون کدام تعصب فکر میکنم دیگر این دولت باقی نخواهد ماند اگر مردم واقعا دست به دست هم دهد

 7. Mootaz Khani :

  سلام غغغغغغغغغغغغغغغغغغغغغ عععععععععععععع بببببیغیرته

 8. غلام نبی شهبازی :

  بعضی از رسانه ها بشمول رسانه هذا در پی تغیر اذهان مردم نسبت به اصل اوضاع کنونی منطقه است و با ایجاد تفرقه افگنی و شدت دادن به مسایل تبعیض و کینه در دل های مردم ، جامعه ای که دارای فیصدی بلند بی سوادی بوده را به سوی تباهی میکشانید .
  بجای اینکه به مردم امید به فردا و اتحاد وهمبستگی بسوی کشور سعادتمندی که همه این ملت بیچاره خواهان آن هستند ، تشویق کنید بلکه آنها را در راه تزویج قوم پرستی و تحریک نمودن بر علیه کدام قوم و یا حکومت تشویق میکنید
  اگر این سیاست رسانه ای تان است پس از نظر عموم ملت بیچاره فرق شما با آن گروه های درگیر به آتش کشیدن کابل چیزی نیست

 9. نذیراحمد تخاری :

  آمریکا دشمنانی اسلام است نه دوست اما به.خاطر اهدافی شومش آمده نه به خاطر حفظ خان مسلمانان و آمریکا و منافقین کرزی غنی دوست ملت نیست بلکه دوست پول ثروت و قدرت و چوکی است اگر رهبر افغانستان میبودی جنگ رو به افزایش نیمشد چون یود وناسارا فکرش غلط است مردم بیدار شده است گم میشود انشاالله آمین یا رب العالمین

 10. Roshan Muhammadi :

  حکومتی که دست نشانده آمریکا وپاکستان وایران وانگلیس باشد باید تغییر کند ومردمی شود

 11. Abid Rahman Qahraman :

  بلی سقود میکند که اگر چنین باشد

 12. Walid Ahmadi :

  Bakhyalom k masoud va rabani freshta bodand hazara ha ra ki kosht yak janeba qazawat nako be aql

 13. امام الدین رنجبر :

  ممکن

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار