افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 1 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

عدم اشتراک هند در اجلاس سارک این نشست را به تعویق انداخت!

%d8%a7%d8%ac%d9%84%d8%a7%d8%b3-%d8%b3%d8%a7%d8%b1%da%a9

بعد از مخالفت هند با اشتراک در اجلاس سارک به میزبانی پاکستان، کشورهای افغانستان، بنگلادیش و بوتان نیز در این اجلاس اشتراک نمی‌‌کنند.

هند با افزایش فشارها ضد پاکستان پس از حمله تروریستی به نظامیان آن کشور در منطقه اوری در جامو و کشمیر از حضور در نشست سران سارک که ماه نووِمبر به میزبانی اسلام آباد پاکستان برگزار خواهد شد، خودداری می‌کند.

وزارت امور خارجه هند در بیانیه ای اعلام کرد: هند به نیپال که اکنون رییس دوره ای سارک است عدم حضور خود را در اجلاس سارک در پاکستان اعلام کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است به علت افزایش حملات تروریستی فراسرحدی در منطقه و افزایش دخالت در امور داخلی یک عضو سارک از سوی مُـلکی دیگر پاکستان برگزاری نوزدهمین نشست سارک در آینده ای نزدیک در پاکستان موفقیت آمیز نخواهد بود و در اوضاع کنونی، دولت هند نمی‌تواند در نشست اسلام آباد اشتراک کند.

نفیس زکریا سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در این زمینه گفت: تصمیم هند برای اشتراک نکردن در این اجلاس باعث تأسف است.

هنوز بیانیه رسمی به تعویق افتادن این اجلاس مهم منطقوی صادر نشده است. بر اساس راپور رسانه‌های پاکستان، نیپال من‌حیث رییس کنونی این سازمان، قرار است بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کند.

طبق اساسنامه سازمان سارک، در صورتی که سران هریک از هشت کشور عضو در نشست سران این سازمان منطقوی حضور نیابند اجلاس سران تشکیل نمی‌شود و به زمان دیگری موکول خواهد شد.

همچنین برخی راپور ها حاکی است سران افغانستان، بنگلادش و بوتان نیز از اشتراک در اجلاس سران سارک در اسلام آباد کنار کشیده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار