افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 27 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

عجز و ناتوانی شدید اوباما در مقابل پوتین

یک روزنامه نگار آمریکایی با انتقاد از سیاست خارجی امریکا اعلام کرد: اوباما با تحقیر مکرر «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه اشتباه بزرگ مرتکب شده و بر اثر اقدامات وی، امریکا در روابط با مسکو در وضعیت دشوار قرار گرفته است.

«تود وود» روزنامه نگار روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز در مقاله ای که بخشی از آن روز شنبه در خبرگزاری روسیا سگودنیا منتشر شده است، یاداور شد: باراک اوباما در ماه های اخیر چندین بار در حضور رسانه ها، ولادیمیر پوتین را تحقیر کرد که الان نتیجه اظهارات خود درباره رییس جمهوری روسیه را می بیند.

وی افزود: اوباما با تحقیر کردن پوتین به گونه ای رفتار می کند که شایسته رییس جمهوری آمریکا نیست.این رفتار اوباما با اقدامات قاطعانه و کوبنده روسیه پاسخ داده شده است.
روزنامه نگار آمریکایی به عنوان مثال چند نمونه از اظهارات تحقیرامیز اوباما در مورد پوتین را بازگو کرده است و افزود: رییس جمهوری آمریکا در سال 2013 زمانی که روسیه به ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا پناهندگی داد، پوتین را به دانش اموز دبستانی تشبیه کرد که در کلاس درس در ردیف عقب نشسته و دلتنگ شده است.

وی این اظهارات اوباما را شوخی بی جا و نشانه عجز و ناتوانی شدید اوباما خواند که یک بار دیگر ضعف سیاست های وی را آشکار کرد.

وود، نمونه دیگر سخنان توهین امیز اوباما را پیام سالانه وی به کنگره ذکر کرد که در آن مدعی شد اقتصاد روسیه بر اثر تحریم ها تکه پاره شده و از هم پاشیده است. وی ادامه داد: اگر اقتصاد روسیه دچار مشکل شده است اوباما نباید با شادی در این مورد فریاد بزند.
روزنامه نگار آمریکایی گفت: آخرین مورد تحقیر پوتین در مصاحبه رییس جمهوری آمریکا با شبکه تلویزیونی سی.بی.اس انجام گرفت که در آن وی توانایی رهبری پوتین را زیر سوال برد.

وود افزود: نمی دانم به چه علتی اوباما هر بار روسیه را که سعی دارد موقعیت سابق خود را در جهان احیا کند و زرادخانه بزرگ اتمی در اختیار دارد، این گونه تحقیر می کند.
اوباما در شرایط کنونی مجبور است نتایج بی احترامی به روسیه را تجربه کند و این کشور موقعیت خود را در خاورمیانه و سوریه تقویت می کند.

روزنامه نگار امریکایی خاطرنشان کرد: حتی اسراییل متحد نزدیک امریکا به این واقعیت پی برده است که قدرت جدیدی پا به عرصه فضای بین المللی گذاشته و بطور متناسب با شرایط جدید رفتار و اقدامات خود را در مبارزه با گروه داعش با روسیه هماهنگ می کند.

وی با انتقاد از سیاست خارجی امریکا در قبال روسیه گفت: بی احترامی به روسیه و رییس جمهوری آن که نقش قابل توجهی در عرصه جهانی ایفا می کند به پیشبرد منافع راهبردی آمریکا هیچ کمکی نمی کند.

وود افزود: حزب دمکرات آمریکا که از اظهارات دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتقاد و سخنان وی را از نظر ژیوپلیتیکی برای این کشور زیان بار خواند چرا در مورد اظهارات مشابه اوباما که پیامدهای واقعی برای آمریکا دارد سکوت می کند.

روابط روسیه و آمریکا در دو سال اخیر به دلایلی همچون مناقشه اوکراین، بحران سوریه و آغاز استقرار اجزای سامانه پدافند موشکی امریکا در اروپای شرقی تیره شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار