افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

عثمانی: از تعویذ نویسی در اماکن مقدس کابل جلوگیری شده است

وزارت حج و اوقاف افغانستان می گوید، در حال حاضر جلو تعویذ نویسان و جادوگران را در زیارت ها و اماکن مقدس شهر کابل گرفته و این روند در تمام کشور به گونه جدی ادامه خواهد داشت.

 

فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف افغانستان این موضوع را به روز گذشته در اجلاس استجوابیه ولسی جرگه بیان کرد.

 

وی گفت، جادو گری و فال بینی در اسلام عمل ناروا بوده و تعویذ نویسی نیز توسط افراد که فهم ندارند ناجایز است و پس از این به هیچ کس اجازه نمی دهند که به این بهانه از احساسات مردم استفاده سوء کنند.

 

وزیرحج و اوقاف افغانستان در حالی از سوی ولسی جرگه استجواب می گردد که به گفته مقامات امنیتی حدود ده روز قبل یک تعویذ نویس در زیارت شاه دوشمشیره بالای یک دختر جوان بنام فرخنده اتهام سوختاندن نسخهء از قرآن کریم را وارد کرد.

 

پس از آن شماری از مردم خشمگین در عکس العمل به این موضوع فرخنده را لت و کوب کرده کشتند و بعداً جسد وی را به آتش کشیدند.

 

وزیر حج و اوقاف در پاسخ به سوالات اعضای ولسی جرگه گفت که در آینده نزدیک، یک دارالافتای مقتدر را به همکاری علمای مشهور دینی، شورای سراسری علما، و ارگان های عدلی و قضایی در کشور ایجاد می کند تا دیگر مردم شکار فتوا های احساساتی نشوند.

 

از سوی هم محمد ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه که ریاست جلسه را به عهده داشت گفت، اسلام دین خشونت نیست و برای اینکه این دین به شکل واقعی آن به مردم معرفی شود نیاز است تا وزارت حج و اوقاف اقدامات مهمی را انجام دهد.

 

در این حال وزارت حج و اوقاف می گویند که به خاطر پخش ارشادات دینی یک رسانه خاصی نیز از سوی این وزارت ایجاد خواهد شد.

 

مسوولان وزارت حج و اوقاف در حالی از ممانعت در برابر فعالیت تعویذ نویسان خبر داده است که چند روز قبل شورای علما و اعضای شورای ولایتی کابل از حکومت خواستند تا جلو فعالیت تعویذ نویسان را بگیرد.

 

از سوی هم شماری از مردم نیز موجودیت تعویذ نویسان را در زیارت ها و گوشه و کنار شهر نگران کننده خوانده و خواهان جلوگیری فعالیت آنها شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار