افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

عبدالله و اشرف غنی، داعش را به افغانستان آوردند

عبدالله و اشرف غنی و دیگر بازیگران صحنه انتخابات، هیچ رقمی نیستند که بخواهند مسایل سیاسی افغانستانی که صاحب خانه اش، کاخ سفید است را دچار جنجال کنند. این مقام های آمریکایی هستند که تمام سناریوهای انتخابات را می نویسند و از طریق مشاورین خود به خورد اعضای دو تیم انتخاباتی می دهند تا از زبان آنها سخن آمریکا بیرون آید.

 غربیها در چند ماه اخیر آنقدر مردم و دولتمردان ما را درگیر مسایل چالش برانگیز انتخابات ریاست جمهوری کرده اند، که از بسیاری از مسایل مهمی که در کشور اتفاق می افتد، غافل شده ایم. این روزها نقل همه ی محافل سیاسی و عمومی این است که بالاخره عبدالله رییس جمهور می شود یا اشرف غنی؟ که در واقع هر دو سر و ته یک کرباس هستند و نشان دادند برای منافع شخصی و به قدرت رسیدن بیشتر از هرچیزی ارزش قایل هستند.

البته انصاف مطلب این است که عبدالله و اشرف غنی و کرزی و دیگر بازیگران صحنه انتخابات، به قول معروف هیچ رقم و عددی نیستند که بخواهند مسایل سیاسی افغانستانی که صاحب خانه اش، کاخ سفید است را دچار چالش و جنجال کنند. این مقامات آمریکایی هستند که تمام سناریوهای انتخابات را می نویسند و از طریق مشاورین خود به خورد اعضای دو تیم انتخاباتی می دهند تا از زبان آنها سخن آمریکا بیرون آید.

سخن مردم که این روزها تحت فشار شدید مسایل اقتصادی قرار گرفته اند این است که بلای ما به پس همه این دولتمردان! هر کدام شد، شد! مگر کرزی سیزده سال چه گلی به سر ما زد که اکنون عبدالله یا اشرف غنی در این پنج سال پیش رو بخواهد کاری برای ما انجام دهد. آن هم با این اطرافیان چشم تنگ و آماده ی رسیدن به قدرت!

اما اگر از مسایل انتخابات بگذریم به بحران جدی تر می رسیم به نام حضور داعش در افغانستان. گروه تروریستی داعش که اکنون مناطقی از کشورهای عراق و سوریه را تحت تصرف خود درآورده است و تروریست‏هایی از 81 کشور دنیا در اختیار دارد؛ کماکان درحال جذب نیرو می‎باشد به نحوی که این گروه در کشورهای آلمان و ترکیه تبلیغات علنی انجام داده است.

در این کشورها حتی کالاهایی با شمایل منتسب به این گروه تروریستی تولید می‎شود که از این بین می‎توان لیوان٬ پیراهن٬ گردن بند٬ پوشش‎های حجاب برای زنان و … را نام برد. حتی اخیراً اخباری مبنی بر برنامه ریزی داعش برای حضور در مناسک حج که چند روز آینده در سرزمین وحی آغاز می‎شود؛ منتشر شده که قصد استفاده بهینه از این فرصت برای جذب تروریست را دارد.

اما این بار تبلیغات علنی این گروه تروریستی وهابی_ صهیونیستی، به پاکستان و افغانستان رسیده و آنان کتابچه‎ای با عنوان “فتح” به زبان پشتو منتشر کرده‎اند که اکنون در برخی از کتاب فروشی‎های کشور ما نیز موجود می‎باشد. این کتاب سعی دارد همچون گذشته با اسلامی نشان دادن جنایات خود٬ عوام فریبی‎های خود را ادامه دهد تا بر شمار تروریست‎های خود بیفزاید.

متاسفانه برخی مردم فقیر افغانستان در موارد مشابه با طالبان، نشان دادند که برای به دست آوردن خرج زن و بچه ی خود بعضا مجبور شدند با دریافت معاش ماهیانه به گروه طالبان بپیوندند. وقتی از سوی دولت خیری حاصل مردم نشود و بیکاری روز افزون شود، پیدا می شوند کسانی که برای تامین معاش خود به گروه های افراطی از جمله طالبان و داعش بپیوندند.

هرچند که این یک توطئه ای صددرصد آمریکایی برای تداوم ناامنی در کشور ما و بهانه ای دیگر برای حضور دوام دار غرب در افغانستان است، ولی بر علما و مسوولین دولتی دلسوز افغانستان لازم و واجب است تا در برابر این روند ایستادگی کنند چرا که مردم ما به اندازه کافی از سی سال جنگ و هفت سال امارت اسلامی طالبان، خاطرات تلخ در ذهن دارند و نمی خواهند یکبار دیگر جوانان خود را در صفوف داعش ببینند.

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد و سعی شود اینکه علمای دینی و ملا امامان مساجد به جای فرصت دادن به گروه های تکفیری برای تبلیغ مغرضانه اسلام، تبلیغات حقیقی و درست از اسلام را ارایه دهند تا اولا چهره ای واقعی و پاک و درست از اسلام عرضه شود و در ثانی جلوی اعزام گروه های تکفیری برای کشتار مردم گرفته شود.

به هر حال این مساله جز آن مسایلی است که در جنجالهای انتخاباتی میان عبدالله و اشرف غنی در کشور ما درحال رخ دادند که امیدواریم هرچه زودتر این قایله خاتمه پیدا کند تا فرصت برای رسیدن به این موضوعات نیز در دولت پیدا شود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار