افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

عبدالله: هنگام تظاهرات باید به هدایات ارگان های امنیتی توجه شود

پس از وقوع حمله انتحاری حین راه اندازی تظاهرات در ولایت خوست، اکنون مقامات حکومت افغانستان تاکید می کنند که هنگام راه اندازی تظاهرات باید به هدایات ارگان های امنیتی توجه شود.

 

عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت افغانستان روز گذشته در آغاز نشست شورای وزیران گفت که بدون در نظرداشت هدایات ارگان های امنیتی راه اندازی تظاهرات عواقب ناگوار را در پی خواهد داشت:

 

” در موارد که تظاهرات صورت می گیرد در چارچوب قانون یک مساله بسیار مهم است که به نظرات نهاد های امنیتی توجه شود در جای که از سوی ارگان های امنیتی هدایت داده می شود که تهدید بلند وجود دارد اگر توجه نشود می تواند عواقب نا گوار داشته باشد.”

 

آقای عبدالله این سخنان را در پیوند به حملهء انتحاری که به روز پنجشنبه هفته گذشته در ولایت خوست در جریان تظاهرات رخ داد بیان کرد.

 

قرار گزارش ها، در این تظاهرات که بر علیه سرپرست خوست و افزایش فساد اداری در ادارات این ولایت از سوی باشنده های خوست راه اندازی گردید، ده ها تن کشته و زخمی شدند.

 

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان گفت هیئتی به روز یکشنبه از جانب ریاست جمهوری که شامل بزرگان اقوام می باشد برای بررسی این رویداد به ولایت خوست فرستاده شده است.

 

هر چند تا حال کدام گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است اما ریاست عمومی امنیت ملی با نشر یک اعلامیه گفت که این حمله انتحاری از سوی شبکهء حقانی سازمان دهی شده بود.

 

در این حال وزارت داخله افغانستان نیز در جریان قراردادن پولیس را قبل از راه اندازی تظاهرات مهم می داند.

 

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت گفت، طرزالعمل موقت نیز در زمینه چگونگی راه اندازی تظاهرات از سوی شورای امنیت تصویب گردیده و به نهاد های پولیس دستور داده شده تا در تنظیم و امنیت تظاهرات موارد مشخص را در نظر گیرند:

 

“اینکه به اساس قانون برای مظاهرات پولیس افغانستان باید بیست و چهار ساعت قبل آگاه باشد تا پولیس بتواند که در توظیف پرسونل پولیس برای تامین امنیت و اینکه اخلال در نظم شهرها بمیان نیاید مشوره های پولیس در نظر گرفته شود و جا های به اساس این طرزالعمل موقت تنظیم شده میتواند که گروه ها و افراد تظاهرات خود را راه اندازی بکنند.”

 

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که اخیراً مردم و برخی نهاد های مدنی در پیوند به قتل فرخنده در کابل، ربوده شدن سی و یک مسافر و بی کفایتی برخی مسوولان محلی در ولایات تظاهرات را راه اندازی کرده اند.

 

کارشناسان افغان نیز با توجه به راه اندازی این تظاهرات که اکثراً در شهرها و در محلات عام صورت می گیرد تامین امنیت جان مردم را از سوی ارگان های امنیتی مهم می دانند.

 

آنان تاکید می کنند که نهاد های امنیتی باید در جلوگیری از وقوع رویداد های تروریستی در این گونه تظاهرات به جدیت عمل کرده و مانع بروز حوادث خونین در آینده گردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار