افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

عبدالله: مردم نسبت به آینده بی باور شده اند

آقای عبدالله روز گذشته در نشست هفته وار شورای وزیران گفت که وضعیت ناگوار امنیتی در کشور در نزدیک به یک سال گذشته مردم را نسبت به آینده شان بی باور ساخته است.

 

رییس اجراییه از تمامی کارکنان حکومتی خواست تا برای جلب اعتماد مردم بالای حکومت وحدت ملی، صادقانه تلاش کنند:

 

” متاسفانه حوادث امنیتی که تحمیل شده بالای مردم افغانستان، این سبب ناباوری قشر وسیع از مردم افغانستان نسبت به آینده شده که من این را مهمترین چالش میدانم، پس ایجاد باور در بین مردم و ملت این هم وظیفه تنها دو فرد در راس حکومت نیست، همه کارکنان دولت همه مسوولین که در هر سطح مسوولیت قراردارند مناسب به همان سطح مسوولیت شان وظیفه خود را ادا کنیم. ”

 

آقای عبدالله همچنان می گوید که در یک سال گذشته حکومت وحدت ملی پیشرفت های خوبی داشته، اما به گفته وی، طوریکه لازم بود این کارکردهای حکومت به مردم رسانیده نشده است.

 

حکومت وحدت ملی در بیست و نهم سپتمر سال 2014 میلادی با انتقال مسالمت آمیز قدرت از حکومت قبلی، شکل گرفت.

 

حین مراسم تحلیف رییس جمهور غنی و رییس اجراییه عبدالله عبدالله تعهد سپردند که در زنده گی مردم بهبود را به میان می آورند، اما شکایات از جانب مردم وجود دارد که این دو تن به تعهدات شان عمل نکرده اند.

 

عبدالروف ابراهیمی رییس ولسی جرگه افغانستان روز گذشته در نشست عمومی این جرگه در مورد کارکرد رییس جمهور و رییس اجراییه چنین گفت:

 

” مخاطب می کنم به نمایندگی از ولسی جرگه شورای ملی افغانستان، رییس جمهور و رییس اجرائیه را، از ده ما از حیات این حکومت وحدت ملی می گذرد اما هیچ گونه اجراات مبنی بر پاسخ گویی به شرایط که به تقاضای مردم افغانستان بوده باشد نبوده است. ”

 

شماری از کارشناسان امور سیاسی نیز می گویند که به دلیل ناامنی و بیکاری، در کمتر از یک سال گذشته، مردم رنج دیده، شماری از جوانان از کشور فرار کرده و یا با گروه های مخالف مسلح پیوستند.

 

کبیر رنجبر یکی از این کارشناسان می گوید که سران حکومت باید به وضعیت نابسامان کنونی، پایان دهند:

 

” در حقیقت من معتقد هستم که ناامنی در این موضوعات نقش قاطع ندارد، این بیکارگی خود ما است که در حکومت داری این گونه حالت را ایجاد کردیم، تا کنون ما نتوانسته ایم که این اداره را تصفیه نمایم و از حالت قبل اش آنرا بیرون کنیم، ما نتوانستیم که قانون را حاکم کنیم، ما مردم را بیش از این اذیت کنیم، آنان را فراری ساختیم، آنان در حال حاضر با مخالفین همکاری می کنند و این همکاری ها در حال گسترش است. ”

 

شماری زیادی از مردم از کارکردهای نزدیک به یک ساله حکومت وحدت ملی شکایت دارند.

 

تاخیر در اعلام کابینه و والیان، گماشتن چهره های قبلی در برخی از پست ها، پیشبرد وزارتخانه ها توسط سرپرست وزرا، خصوصاً وزارت دفاع ملی که هنوزهم با سرپرست وزیر به پیش می رود، عدم حاکمیت قانون، مبارزه با فساد اداری و شماری از موارد دیگر، از موضوعاتی اند که مردم بخاطر آن از حکومت انتقاد دارند.

 

شاعیات در باره ایجاد حکومت موقت نیز، از جمله تشویش های مردم به شمار می رود که به تازه گی رییس اجراییه حکومت افغانستان آن را بی بنیاد خواند.

 

اینکه در آینده چه تغییراتی در فعالیت های حکومت وحدت ملی در راستای فراهم آوری خدمات به مردم به میان می آید، با گذشت زمان معلوم خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار