افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

عبدالله فکر نخست وزیری را از سرش بیرون کند

احمد ضیا مسعود نماینده ویژه رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری اعلام کرد که حکومت وحدت ملی در آینده‌ای نزدیک پست نخست‌وزیر را با فرمان اشرف غنی ایجاد خواهد کرد.

 

احمدضیا مسعود گفت: تاکنون نخست‌وزیر از سوی رییس‌جمهوری افغانستان انتخاب نشده اما این پست پس از برگزاری انتخابات پارلمانی و نشست لویه جرگه تشکیل خواهد شد.

 

این سخن جناب مسعود یک معنا بیشتر ندارد آن هم اینکه پست نخست وزیری از آن جناب عبدالله نخواهد بود و در زمان توافق های انتخاباتی بین دو نامزد که با وساطت آمریکا صورت گرفت، با حربه ای بسیار دقیق و ظریف فقط کارهای خرده ریزه و اجرایی به داکترصاحب سپرده شد و دیگر کارها زیر نظر آمریکاییها انجام خواهد شد.

 

اما نکته بسیار مهمی که احمدضیا مسعود ناخواسته از آن پرده برداشت و بدون هماهنگی کاخ سفید افشا کرد رازی است بین مقامهای آمریکا و اشرف غنی که بسیار مهمتر از کنار گذاشتن عبدالله از قدرت است، آن هم در اختیار گرفتن نخست وزیری تحت نظر شخصی که آمریکا معرفی و منصوب کند نه اشرف غنی.

 

به ادامه ی سخنان احمدضیا مسعود که با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفتگو می کرد توجه کنید که اظهار داشت: افغانستان به دلیل مشکلات اقتصادی و چالش در ثبات سیاسی و اجتماعی، هنوزهم به کمک جامعه جهانی نیازمند است که آمریکا متعهد شده سالانه 8 تا 9 میلیارد دالر به افغانستان کمک کند.

 

وی ضمن اشاره به تفاوت‌های حکومت حامد کرزی و اشرف‌غنی گفت: اکنون حکومت وحدت ملی با حضور در مرحله جدیدی از شرایط اقتصادی و اجتماعی مجبور است با تمام دنیا خصوصا آمریکا ارتباط مناسبی داشته باشد و مشکلاتی را که در سیزده سال حکومت قبلی به وجود آمده به این طریق حل و فصل نماید.

 

حال این سخنان را بگذارید در کنار سخنانی که سال 1388 (26 ثور 1388 یعنی سه ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری) برنارد کوشنر وزیر امور خارجه ی فرانسه در دیدار با کرزی بیان کرد که گفت: برای تقویت حاکمیت در افغانستان باید پست نخست وزیری تشکیل شود.

 

کوشنر آن زمان در ديدار با حامد کرزی رييس جمهور وقت کشور اظهار داشت: مطابق طرح پيشنهادي ما، فردي به عنوان رييس اجرايي دولت تمامي اداره امور در قوه مجريه را در دست دارد و امور بايد مطابق نظر فرد جديد صورت بگيرد که الزاما افغانستاني نبوده و بايد آمريکايي باشد، تا به گفته طراحان طرح، اين فرد و تيم کاري وي بتوانند با فساد اداري و ساير مشکلات مبارزه کنند و افغانستان را سر و سامان دهند.

 

همان زمان به حامد کرزی در سفرش به واشنگتن، پيشنهاد شد که افغانستان پس از انتخابات رياست جمهوري، زير نظر يک حاکم آمريکايي اداره شود، ولی حامد کرزی تعهد داد که تمامی درخواستهای کاخ سفید را مو به مو انجام دهد به همین دلیل هم آمریکاییها نگذاشتند عبدالله در آن انتخابات پیروز شود و با وعده هایی که به وی دادند عبدالله را از شرکت در دور دوم انتخابات منصرف ساختند.

 

اما در پنج سال حکومت کرزی اتفاقات دیگری افتاد. کرزی علی الظاهر به آمریکاییها پشت کرد و از طرف دیگر آمریکاییها فهمیدند که عبدالله کسی نیست که بتواند منافع آنها را تامین کند چرا که هنوز به قول معروف کله اش بوی جهاد می دهد. به همین دلیل اشرف غنی را برگ برنده خود انتخاب کردند و به زودی آنچه در ذهن دارند، اجرایی خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار