افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

عبدالله عبدالله می گوید، قضیهء قتل فرخنده با قاطعیت پیگیری می شود

عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی تاکید می کند که حکومت افغانستان موضوع قتل این دختر جوان را با قاطعیت پیگیری خواهد کرد.

 

آقای عبدالله روز گذشته در دیدار با خانواده فرخنده هشدار می دهد که مجازات عاملان قتل فرخنده پایان محاکم صحرایی در افغانستان خواهد بود:

 

” کسانی که چنین جنایت را انجام داده اند، مجازات خواهند شد.

 

کسانی که خواسته اند از موقف دولتی شان استفاده کنند و کسانی که در جلوگیری از این رویداد بی پروا عمل کرده اند، بخصوص مسوولان امنیتی پولیس خاموش نخواهیم ماند. ”

 

هشدار حکومت بر مجازات عاملان قتل فرخنده پس از آن مطرح می شود که، یک روز پیش اعضای کمیسیون حقیقت یاب بررسی قتل فرخنده در یک نشست خبری گفتند بررسی های آنان نشان می دهد که فرخنده به گونه کامل بیگناه بوده است.

 

حال اعضای این کمیسیون که با آقای عبدالله از خانواده این دختر جوان دیدار کرده اند می گویند، تمامی شواهد به دست آمده نشان می دهد که فرخنده قربانی اتهام شده است.

 

با این حال خانواده فرخنده از حکومت افغانستان می خواهند تا عدالت را در برابر آنان تامین کند.

 

خانواده فرخنده می گویند که آنان از سوی قاتلان دخترشان تهدید می شوند.

 

پدر فرخنده از حکومت می خواهد بر امنیت جان اعضای خانواده اش توجه جدی کند:

 

” عدالت می خواهم! چیزی که قرآن پاک حکم می کند و چون ما احساس خطر می کنیم تمام خانواده در منزل قید مانده اند و بیرون رفته نمی توانند.

 

از حکومت می خواهیم تا در قسمت امنیت جان ما توجه کند چون احساس خطر می کنیم. ”

 

تصویر های پخش شده از لت و کوب و قتل فرخنده گویای حضور نیروهای امنیتی پولیس در محل رویداد است.

 

حال بی پروایی نیروهای امنیتی پولیس و توجیه قتل فرخنده از سوی شماری از مقام های دولتی نیز بی پاسخ نخواهد ماند.

 

چنانکه به دنبال برکناری سیمین حسن زاده معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در پیوند به توجیه قتل فرخنده، ریاست اجرایی از برخورد قاطعانه با دیگر کسانی که در این رویداد از موقف های دولتی شان استفاده سوء کرده اند، هشدار می دهد.

 

در اینحال شماری از اعضای ولسی جرگه از جدیت حکومت افغانستان در کار برکناری این مقام ها استقبال میکنند و باور دارند که این تصمیم می تواند مانع حضور اشخاص مغرض در بدنه حکومت شود و به محاکم صحرایی در کشور پایان دهد.

 

نظیفه ذکی یکی از اعضای این جرگه به برکناری سیمین حسن زاده اشاره می کند و می گوید مقام های که چنین موقف را در برابر این رویداد داشته اند باید از سمت شان برکنار شوند:

 

” کسی که در مسند وزارت فرهنگ کشور به حیث معین بود و خود یک خانم بود این توجیه کرد کاملاً برای برکناری وی تصمیم بجا گرفته شده است.

 

همینگونه باید در برابر دیگر مقام های قتل فرخنده را توجیه کرده اند و از دولت معاش می گیرند، حکومت افغانستان خاموش نماند تا باشد جلو چنین افراد مغرض را گرفته باشد. ”

 

رئیس اجراییه حکومت افغانستان می گوید در دیداری که عالمان دیدن با وی داشته اند، این عمل را به دور از آموزه های اسلامی می دانند و از حکومت افغانستان خواسته اند تا با مجازات قاتلان فرخنده، بنیاد جلوگیری از کشتار انسان های بیگناه و محاکم صحرایی را در کشور بگذارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار