- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

عبدالله عبدالله: ما به یکی از قربانیان جنگ سرد مبدل شدیم

ختم جنگ سرد باعث خلاء قدرت نه تنها در منطقه بل در تمام جهان شد و بازیگران منطقه بگونه‌ی غیرمسئولانه عمل کردند تا خواسته‌های خود را حمایت کنند و نیز از موقعیت راهبردی خود حفاظت کنند.
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه که روز گذشته در نشست مبارزه با هراس افگنی در شهر جی‌پور در کشور هند سخنرانی می‌کرد؛ بالای یک برنامه‌ی منطقه‌ای در مبارزه با دهشت‌افگنی تأکید کرد.

وی در این سخنرانی با اشاره به سه دوره‌ی جنگ سرد؛ دوره‌ی پس از جنگ و دوره‌ی پس از حادثه‌ی ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی خاطرنشان کرد که پیش از جنگ تحمیل شده، افغانستان یکی از امن‌ترین کشورها در منطقه بوده است.

رئیس اجرائیه ادامه داد: “اما ما (افغانستان) به یکی از قربانیان جنگ سرد مبدل شدیم، پس از آن که شوروی سابق کشور ما را اشغال کرد.”

عبدالله گفت: “در دفاع از آزادی و تمامیت عرضی کشور مردم افغانستان در مقاومت در برابر شوروی سابق پرداختند.”

این مقام حکومت وحدت ملی ادامه داد که ختم جنگ سرد باعث خلاء قدرت نه تنها در منطقه بل در تمام جهان شد و بازیگران منطقه بگونه‌ی غیرمسئولانه عمل کردند تا خواسته‌های خود را حمایت کنند و نیز از موقعیت راهبردی خود حفاظت کنند.

عبدالله گفت: “پس از آن زمان کشورها از جنگ‌ نیابتی استفاده کرده‌اند تا از اهداف خود دفاع کنند.”

وی تصریح کرد که با توجه به این مطلب که ما در حال رویارویی با جنگ سرد منطقه‌ای روبرو هستیم که در آن تروریزم یک وسیله‌ برای متأثر ساختن کشوری بر کشوری دیگری استفاده می‌شود.

ریاست اجرائیه تأکید کرد که در حالی که ملت‌ها به صورت عموم موافقه کرده‌اند که دهشت افگنی تمام انسانیت را به خطر انداخته است هر کشور در حال انکشاف توانایی‌های خودش برای مبارزه با این پدیده است.

آقای عبدالله خاطرنشان کرد که کشورها نتوانسته‌اند تا یک پلان عملی جهانی در برابر دهشت افگنی ایجاد و عملی کنند. در حالی که هراس افگنی نه مرز می شناسد، نه دین، نه ملیت و نه فرهنگ.

وی اظهار داشت: “من پیشنهاد می‌کنم که هر منطقه سطح تهدید تروریزم را ارزیابی کند و بالای یک برنامه‌ی مشترک در برابر آن موافقه کنند.”
این مقام حکومت در ادامه افزود: “با حروف ساده، چرا برنامه‌های ملی خود را در برابر دهشت افگنی منطقه‌ای نمی سازیم؟”

عبدالله گفت که میکانیزم‌های منطقه‌‌ای برای اینگونه همکاری پیش از پیش آماده است که می‌توان از آن جمله از نشست قلب آسیا، نشست شانگهای و نشست کشورهای سارک یادآوری کنیم.

وی اما تأکید کرد که این میکانیزم‌ها باید در عمل پیاده شوند و برای مبارزه‌ی منطقه‌ای در برابر هراس‌افگنی استفاده شود.

عبدالله عبدالله همچنان بر گفت‌وگوهای صلح اشاره کرد و ادامه داد: “در حالی که نیروهای شجاع ما به مبارزه‌یشان در برابر دهشت افگنی ادامه می‌دهند، ما یک روند صلح را دوباره آغاز کردیم.

تلاش‌های صلح ما به هدف رسیده‌گی به خواست هر افغان برای یک کشور آزاد و بیرون از دایره‌ی جنگ و خشونت می‌باشد و نیز به هدف این می‌باشد تا از استفاده‌ی خاک خود به عنوان فعالیت‌های دهشت افگنی پیشگیری کنیم.”

وی در ادامه تصریح کرد: “موقف ما در گفت‌وگوهای صلح با طالبان روشن است. به آن گروه‌های طالبان که مایل به پیوستن به روند صلح هستند خوش آمدید می‌گوییم، در حالی که گروه‌هایی که از این کار صرف نظر کنند از راه نظامی همراه‌شان برخورد خواهد شد.”

ریاست اجرائیه گفت که حکومت افغانستان میان گروه‌های طالبان و داعش تفاوتی را قایل نمی‌شود و کابل متعهد است تا هر گروهی را که می‌خواهد پیرو عقاید القاعده و داعش باشد از بین ببرد.