افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

عبدالله عبدالله سفر اخیر به امریکا را پُر دست آورد خواند

با آنکه در سال های اخیر حکومت حامد کرزی رییس جمهور قبلی افغانستان، روابط افغانستان با امریکا با مشکلات روبرو شده بود، اما عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی سفر اخیر سران حکومت به ایالات متحده را در راستای اعتماد سازی میان دو طرف مهم خوانده است.

 

آقای عبدالله روز گذشته در آغاز جلسه شورای وزیران گفت که سفر رهبران حکومت به امریکا پر از دست آورد بوده است:

 

” این سفر که قبل از ایجاد حکومت وحدت ملی پیش بینی شده بود، صورت گرفت و یک قدم فراتر بود در رابطه به استحکام مناسبات همکاری و مناسبات دوستانه بین دو کشور و در ایجاد اعتماد بیشتر. ”

 

آقای عبدالله همچنان گفت که مسایل امنیتی و دفاعی در صدر اجندای این سفر قرار داشت.

 

رییس اجراییه گفت که در جریان این سفر، علاوه بر تعهد امریکا بر تداوم کمک مالی و نظامی، حکومت های دو کشور موافقت کردند که سلسله نشست های به سطح وزارت دفاع و خارجه میان دو کشور که چندی قبل متوقف شده بود، دو باره ادامه یابد.

 

در ماه جاری میلادی رییس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رییس اجراییه با یک هییت دولتی، عازم امریکا شدند.

 

ادامه‌ حمایت مالی از 352 هزار نظامیان افغان تا سال 2017، نگهداشتن 9 هزار و 800 سرباز امریکایی تا پایان سال 2015 در افغانستان و نیز کمک 800 میلیون دالری برای توسعه اقتصادی افغانستان و مبارزه با فساد اداری از مهمترین دست آورد این سفر خوانده شده است.

 

شماری از تحلیلگران افغان هم به نتیجه سفر سران حکومت به ایالات متحده امریکا ابراز خوشبینی کرده و تاکید نموده اند که بادی برای خودکفایی افغانستان یک اجماع ملی تشکیل شود.

 

روح الله امین رییس مرکز مطالعات استراتیژیک امریکا برای افغانستان در مورد گفت:

 

” روی هم رفته سفر خوب بوده است، ظاهراً دست آوردهای هم داریم، اما یک چیزی را باید که یاد آوری بکنم که تنها چیزی را که ما نداریم اجماع ملی است، چیزی که ما ضرورت داریم، اینست که یک روایت جمعی که توافق نظر رویش داشته باشیم در سطح ملی تولید بکنیم که او بعد تعیین می کند شاخص های اهداف دراز مدت ما را بعد از آن حکومت ما می تواند ستراتیژی وضع بکند و برای رسیدن به هر یک از ان اهداف باید مکانیزم خاصی تعریف کند. ”

 

آقای امین گفت که حکومت افغانستان در چهارده سال گذشته برای مسایل مهم اجماع ملی نداشته و به همین دلیل نتوانسته که از کمک های جامعه جهانی به گونه درست به نفع خود استفاده کند.

 

بالای حکومت وحدت ملی نیز انتقاد است که به دلیل نداشتن همچون یک اجماع ملی و برنامه دقیق، در شش ماه از آغاز به کارش هیچ گونه کار اساسی را انجام نداده است.

 

تحلیلگران تاکید دارند که سران حکومت وحدت ملی باید برای خودکفایی افغانستان برنامه های جامع را روی دست گیرند و خاصتاً با فساد اداری به طور جدی مبارزه کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار