افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 1 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

عبدالله عبدالله: به آینده این کشور خوشبین استم

ریاست اجرائیه افغانستان میگوید به آینده این کشور خوشبین است و سال آینده یک سال مهمی خواهد بود.

 

سال ۲۰۱۶ میلادی سالی که دشوار ترین سال برای افغانستان گفته شده است تا آنجا که نیروهای امریکایی و جامعه جهانی بار دیگر آماده یک نبرد سخت در این کشور شده اند.

 

اما با این همه هشدارها، ریاست اجرائیه افغانستان میگوید به آینده این کشور خوشبین است و سال آینده یک سال مهمی خواهد بود.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان تاکید می ورزد که اینکشور از سالهای گذشته تجربه کامل حاصل کرده است و نیروهای امنیتی کشور آماده مبارزه با هرگونه تهدید هستند.

 

فیصل هرچند حضور نیروهای امریکایی را در میدان های نبرد در کنار نیروهای امنیتی افغان سودمند میداند؛ اما تاکید می ورزد که بجای این، باید امریکا به تجهیز کامل نیروهای امنیتی توجه کند تا یک راه حل دایمی برای پایان چالش های امنیتی در افغانستان باشد:

 

” حکومت افغانستان در کنار پیشبرد روند گفتگوهای صلح، در بخش های نظامی نیز آماده گی می گیرد. سال آینده برای ما مهم است و نیروهای امنیتی آماده گی کامل خود را دارند. تجربه که از سالهای گذشته داریم ما را کمک میکند تا در سال آینده وضعیت بهتری داشته باشیم. هرچند حضور نیروهای خارجی در میدان های جنگ به نیروهای افغان کمک میکند؛ اما برای یک راه حل دایمی، نیاز است تا امریکا و جامعه جهانی این نیروها را به گونه کامل تجهیز کنند تا این نیروها، به گونه مستتقلانه از کشورشان دفاع بتوانند. “

 

این گفته ها پس از آن مطرح میشود که پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا به تازه گی هشدار داده است با هم پیمانان امریکا، برای یک جنگ سخت و حضور دراز مدت نظامی، پس از سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان آماده گی می گیرد.

 

اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا گفته است که نیروهای امنیتی افغان سال ۲۰۱۶ میلادی سال دشوار را در پیش رو دارند و نیاز است تا نیروهای امریکایی و ناتو در کنار نیروهای امنیتی ایستاده شوند.

 

کارتر گفته است رهبران حکومت افغانستان از این موضوع آگاه اند.

 

آما ریاست اجرائیه افغانستان میگوید تجریه یی که حکومت این کشور از سالهای گذشته داشته است، با آماده گی های که نیروهای امنیتی دارند، سال بهتر را از رهگذر اوضاع امنیتی پیشرو خواهد داشت.

 

در کنار این، شماری از کارشناسان نظامی در برابر هشدار امریکا به افغانستان، دو دیدگاه دارند.

 

نخست اینکه با توجه به حضور داعش و شدت جنگ از سوی طالبان، حضور امریکا و ناتو در میدان های جنگ برای افغانستان نیاز جدی است؛ اما جامعه جهانی و حکومت افغانستان باید انتظار نتایج نشست های چهارجانبه بمانند.

 

باری عارض یکی از جنرالان نظامی پیشین میگوید اگر حکومت افغانستان به انجام گفتگوهای صلح با طالبان موفق شود، آنگاه نیازی برای حضور نیروهای امریکایی در میدان های نبرد نخواهد بود و تنها ضرور است تا امریکا و جامعه جهانی نیروهای امنیتی افغان را تجهیز کنند:

 

” حضور بیشتر قوای ناتو و امریکایی در افغانستان بخاطر حضور داعش در این کشور و شدت نا امنی ها برای امریکا و افغانستان سودمند خواهد بود؛ اما مردم به نتایج نشست های چهار جانبه که سرآغاز گفتگوهای صلح گفته شده است، نیز امیدوار اند. اگر پروسه صلح تحقق یابد، نیازی نخواهد بود تا نیروهای خارجی در میدان های نبرد افغانستان برزمند و آنگاه تنها باید توجه بیشتر به تجهیز و اکمال نیروهای امنیتی گردد. “

با این همه، دبیر کل ناتو گفته است که، ناتو به آموزش نیروهای امنیتی افغان تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد.

 

در کنار این زلمی وردک از کارشناسان نظامی نگرانی امریکا را از بهر اینکه سال ۲۰۱۶ سال پرچالش خواهد، بجا میداند و میگوید بیشتر نگرانی امریکا در کنار پیشروی طالبان، از حضور داعش در افغانستان است که با توجه به چنین اوضاع، نبرد سخت و حضور دراز مدت نیروهای خارجی در افغانستان، نیاز جدی دیده میشود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار