افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

عبدالله: در غفلت توزیع تذکره های برقی غفلت صورت گرفته

عبدالله عبدالله روز گذشته در آغاز نشست شورای وزیران در کابل گفت: اگر دلیل تأخیر در توزیع تذکره های الکترونکی مسأله سیاسی در سطح بالا باشد باید واضح شود.

 

وی گفت بخاطر وضاحت در این مورد با رئیس جمهور اشرف غنی صحبت خواهد کرد:

 

“توزیع تذکره های برقی یک برنامه ملی است که در این راستا غفلت صورت گرفته، این مسأله را امروز با رئیس جمهور مطرح می کنیم، اگر مسأله، مسأله سیاسی در سطح بالاست باید مسأله واضح شود تا ما برای مردم جواب داشته باشیم.

 

اگر مسأله در سطح تخنیکی است در این رابطه از وزیر صاحب داخله وضاحت می خواهیم که بخش سیاسی و هم بخش تخنیکی هم حل شود، حکومت وحدت ملی همه روزه نباید در برابر سوالات بسیار جدی مردم خود را قرار دهد.”

 

آقای عبدالله روی جلب حمایت و اعتماد مردم تأکید کرده گفت: تصمیم نگرفتن و یا تصمیم گرفتن نادرست می تواند سبب نارضایتی بیشتر مردم گردد.

 

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که رئیس جمهور غنی چهار روز قبل بر اجرایی شدن این روند تأکید کرده دستور داد تا ظرف یک هفته پلان کاری مرحله آزمایشی توزیع تذکره های الکترونیکی ترتیب و با وی شریک ساخته شود.

 

آقای غنی توزیع تذکره های الکترونیکی را برای شفافیت در انتخابات مؤثر خوانده و بر نظارت جدی از سیستم توزیع تذکره های الکترونیکی تأکید کرده است.

 

قرار بود نخستین تذکره الکترونیکی حدود دو سال قبل برای رئیس جمهور پیشین داده شود، اما چنین نشد.

 

در این حال اداره توزیع تذکره های الکترونیکی می گوید: تمامی آماده گی ها برای توزیع این تذکره ها گرفته شده اما تا کنون دلیل اصلی توقف این روند مشخص نشده است.

 

زمری باهر رئیس ثبت نام این اداره از حکومت خواست تا تصمیم بر آغاز عملی این پروسه را هر چه زودتر اتخاذ کند:

 

“اداره ما آماده گی لازم را برای آغاز این پروسه دارد، بناءً مرجع که باید دلایل و ملحوظات اش را نسبت به تأخیر در این پروسه بگوید رهبری حکومت وحدت ملی است، اما ما تا هنوز کدام مکتوب رسمی و یا کاغذی مبنی بر این که دلایل این تأخیر را برای ما روشن بسازد، حاصل نکردیم.”

 

آقای باهر گفت که نهاد های بین المللی بخش بزرگی از کمک های شان را با این اداره کاهش داده اند و از این سبب آنان مجبور شده اند تا تصمیم بگیرند که نزدیک به هزار کارمند این اداره را تا چند روز دیگر از کار برکنار کنند.

 

در عین حال شماری از آگاهان می گویند: تا زمانی که تذکره های الکترونیکی توزیع نشود در پروسه های ملی شفافیت بوجود آمده نمی تواند و اعتماد مردم نسبت به انتخابات و روند دیموکراسی خدشه دار خواهد شد.

 

آنان تأکید می کنند که روند توزیع تذکره های الکترونیکی هر چه زودتر آغاز شده و این روند نباید به گروگان گرفته شده و با سرنوشت مردم بازی صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار