- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

عبدالله با پذیرش شکست، دوستانش را تنها می گذارد!

هرچند داکتر عبدالله براي افزايش صلاحيت هاي پست اجرايي که احتمالا به یکی از اعضای ارشد تیم اصلاحات و همگرایی خواهد رسید، تلاش بسیاری کرده است، اما راضی ساختن تمام نزدیکان قدرتمندش که خواهان شراکت و سهم گیری در قدرت دولت آینده هستند، کار آسانی نخواهد بود. 

پس از اتمام روند شمارش مجدد آرا و تفکیک آرای صحیح از ناصحیح، نتیجه مذاکرات تیم‌های مذاکره کننده انتخاباتی طی امروز و دیروز به سمع و نظر دو نامزد محترم رسیده است و قرار است تا 24 ساعت آینده اشرف‌غنی احمدزی و داکتر عبدالله نتیجه تصمیمات خود را اعلام نمایند.

آنچه از گفته های اعضای دو تیم انتخاباتی بر می آید این است که تاکنون در مورد رییس شورای اجرایی دولت آینده و چگونگی و صلاحیت‌های این پست، دو تیم‌ انتخاباتی به نتیجه نهایی نرسیده‌اند تا حامیان احمدزی خواهان اعلام هرچه سریعتر نتایج انتخابات شوند و طرفداران داکتر عبدالله سخن از تشکیل حکومت موازی بزنند.

نکته جالبی که در این میان وجود دارد، بروز اختلاف و ایجاد تزلزل در تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی است که با اعتراض های پی در پی خود باعث طولانی شدن انتخابات به مدت چند ماه شده اند. نزدیکان عبدالله اعتقادی به تقسیم قدرت ندارند و مدعی هستند که در صورت تقسیم نشدن قدرت به صورت مساوی، ما توافق را توهین به خود محسوب کرده و دولت موازی تشکیل خواهیم داد.

اما ظاهرا شخص داکتر عبدالله نظر دیگری دارد و گویا در گفتگو با مقامات آمریکایی حاضر در کابل، ضمن اذعان به شکست خود در انتخابات به آنها اطمينان داده است چه در دولت آينده شرکت داشته يا نداشته باشد با اعتراض هاي دوستان خود همراهي نخواهد کرد.

هرچند که داکتر عبدالله براي افزايش صلاحيت هاي پست اجرايي که احتمالا به یکی از اعضای ارشد تیم اصلاحات و همگرایی خواهد رسید، تلاش بسیاری کرده است، اما راضی ساختن تمام نزدیکان قدرتمندش که خواهان شراکت در قدرت دولت آینده هستند، کار آسانی نخواهد بود.

شنیده شده است که وی در گفتگوهای خود با اشرف غنی و نمایندگان آمریکایی خواسته تا حتما پنج نفر از اهالی پنجشیر در دولت آینده سهم به سزایی داشته باشند و پست های کلیدی را در اختیار بگیرند: امرالله صالح، فضل احمد معنوي، يونس قانوني و بسم ا… محمدي.

این سفارش خاص داکتر عبدالله باعث شده تا دیگر اعضای با نفوذ این تیم از جمله محمد محقق و عطا محمد نور نسبت به این رفتار رهبر تیم شان دلخور شوند و تقسیم کرسی های باقیمانده را میان جبهه شمال، حق عبدالله ندانند .

بروز این اختلافات در تیم اصلاحات و همگرایی در حالی است که پیش از این سازمان ملل و آمريکا به تيم اصلاحات و همگرايي هشدار داده اند که ديگر خواسته هاي غيرقانوني خود را خاتمه دهند تا روز چهارشنبه ی همین هفته همزمان با یازده سپتامبر نتیجه انتخابات مشخص گردد و تیم برنده مقدمات شروع به کار را آماده سازد.

نکته جالب تر در این هیاهوی تقسیم قدرت در تیم اصلاحات و همگرایی این است که تيم احمدزي چندین بار اعلام کرده در صورت پیروزی حاضر به دادن سهم 50 درصدي به تيم عبدالله و کابينه احتمالي وي نيست و اختیارات اجرایی به نامزد بازنده بیش از اختیارات وزرای کابینه نخواهد بود.

به هر حال نتیجه گیری از این همه هیاهو و مساله کار آسانی نیست به ویژه زمانی که دیگران برای سرنوشت سیاسی آینده کشور ما تصمیم می گیرند.