افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

عبدالعزيز آريايی: برای عملی کردن پلان های کلان به کمک جامعه بين الملی نياز داریم!

عبدالعزيز آريايی

رييس کميسيون شکايات انتخاباتی، مشکلات مالى را از عوامل تاخير اعلام تقويم انتخابات عنوان کرد وگفت که پلان های ابتدايی به منظور آماده گی برگزارى انتخابات از بودجه ملی روی دست گرفته شده؛ اما برای عملی کردن پلان های کلان به کمک جامعه بين الملی نياز است.

عبدالعزيز آريايی رييس کميسيون شکايات انتخاباتى امروز در حاشيه نشست مشورتی و هماهنگی اين کميسيون با مسئولان رسانه ها در کابل گفت که کارهاى زيادى براى برگزارى انتخابات بايد صورت بگيرد؛ اما اين کميسيون تاکنون در هيچ ولايتى دفتر ندارد.

وی افزود: ما براى برگزارى انتخابات، کارهای زيادی برای انجام دادن داريم، در هيچ ولایت کشور دفتر نداريم.

آريايی، عملی شدن پلان های کلان اين کميسيون را منوط به کمک جامعه بين المللی خوانده گفت: پلان‌هاى کلان ما که شامل بازکردن دفاتر در ولايات، تجهيزات لازم و ساير ابزاری که به آن نياز داريم مى شود و انتظار می رود پروژه ای که بخاطر انتخابات از طرف جامعه بين المللی شکل می گيرد، جوابگوی آن باشد؛ اما متاسفانه که تاکنون اين پروژه شکل نگرفته است.

رييس کميسيون شکايات انتخاباتی، مشکلات مالى را از عوامل تاخير اعلام تقويم انتخابات عنوان کرد وگفت که پلان های ابتدايی به منظور آماده گی برگزارى انتخابات از بودجه ملی روی دست گرفته شده؛ اما برای عملی کردن پلان های کلان به کمک جامعه بين الملی نياز است.

وی با بيان اينکه افغانستان به هدف نجات از بحران موجود نياز به انتخابات شفاف و به دور از تقلب دارد، افزود: ما متعهد به برگزارى يک انتخابات شفاف و عادلانه هستيم و براى تمثيل انتخابات، نقش تمام اقشار به شمول رسانه ها بسيار بارز است و می خواهيم که از نقش همه اقشار استفادۀ مثبت صورت بگيرد و تلاش شود که همه مسوولانه عمل نمايند.

به گفته وی، هماهنگی های لازم با جامعه مدنی، بخاطر تامين شفافيت و اصلاحات بيشتر در کميسيون های انتخاباتی صورت گرفته است و تلاش می کنند که در ايجاد پروسيجرها و طرزالعمل ها و اسناد تقنينی، نظريات جامعه مدنی را داشته باشند.

وی، در رابطه به کارت های راي دهی سابق گفت: بخاطر تامين شفافيت انتخابات، نبايد از کارت های توزيع شده قبلی استفاده کنيم، اين کارت ها به اندازۀ زياد موجود است که استفاده از آن، زمينه تقلب را ايجاد مى کند و به همين دليل بايد کارت ها باطل شود و به عوض آن بديل ديگری مطرح شود.

وی استفاده از تذکره های تابعيت را نسبت به کارت های سابق، بهتر خوانده افزود که بخاطر شفافيت بيشتر، بايد ليست رايدهندگان تهيه شود تا يک انتخابات شفاف و عادلانه برگزار گردد.

آريايی، با بيان اينکه آنان پلان جامع بخاطر اصلاح اسناد تقنينی و اداری، از جمله طرز العمل ها، لوايح، رهنمودها و ساير اسناد ديگر مربوط به اداره روی دست دارند گفت: ما تلاش داريم که سيستم الکترونيک داشته باشيم و در مصوونيت اسناد ما را کمک کند؛ از سوی ديگر اگر سيستم الکترونيک باشد، دسترسی و اعمال فشار بر کميسيون ها و احتمالات دستبرد کاهش می يابد و کار به زودترين وقت انجام می شود.

آریایی در پایان نقش رسانه ها را در برگزاری انتخابات شفاف و به دور از تقلب بارز خوانده و از رسانه ها خواست که برای حل چالش ها و افزايش اعتماد باشنده گان بالای انتخابات و تشويق مردم بخاطر اشتراک در روند انتخابات تلاش نمايند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار