افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

عبدالحکیم مجاهد: مرگ ملا عمر نقطه ضعف نیست

وی می گوید که طالبان مسلح ممکن قبل از گزینش رهبر شان و برخی از مشوره ها برای انجام گفتگوها چندان دل خوش نکنند اما تا کنون از سوی این گروه کدام پیام منفی هم دریافت نشده است.

 

در حالیکه پس از انتشار خبر مرگ ملا محمد عمر، دور دوم گفتگو های صلح بنابر درخواست گروه طالبان متوقف شده، اما شورای عالی صلح افغانستان ابراز امیدواری می کند که طالبان با استفاده از تجارب سیاسی به زودی این روند را از سرگیرد.

 

عبدالحکیم مجاهد سرپرست این شورا، روز گذشته در نشستی که با اشتراک شماری از عالمان دین و ده ها تن از اعضای حزب انقلاب اسلامی در کابل برگزار شده بود گفت که نبود ملا محمد عمر نباید نقطه ضعف در گفتگو های صلح محسوب شود.

 

آقای مجاهد گفت که در پیوند به مذاکرات صلح پیشرفت های صورت گرفته و نیاز است تا هر دو طرف مذاکره کننده برای حفظ این پیشرفت ها تلاش نمایند.

 

“ما امیدوار هستیم که رهبری تحریک طالبان از این مرحله دشوار به طور صحیح و در نهایت معقولیت در نتیجه نبوغ سیاسی خود به جای اختلاف، به طرف اتحاد بروند و قیادتی را ایجاد کنند که از طریق آن صلح را در افغانستان ترجیح بدهند و به جای اختلافات، وحدت و یکپارچه گی را ترجیح دهند.”

 

وی می گوید که طالبان مسلح ممکن قبل از گزینش رهبر شان و برخی از مشوره ها برای انجام گفتگوها چندان دل خوش نکنند اما تا کنون از سوی این گروه کدام پیام منفی هم دریافت نشده است.

 

این در حالیست که طالبان مسلح پس از انتشار خبر مرگ ملا عمر رهبراین گروه، ملا منصور را به حیث رهبر شان برگزیده اند اما گزارش های هم منتشر شده که بر سر تعیین ملا منصور اختلافاتی میان این گروه ایجاد شده است.

 

از سوی هم نگرانی های وجود دارند که طالبان مسلح دور دوم گفتگو های صلح را که قرار بود به روز جمعه گذشته در پاکستان برگزار شود برای یک مدت زمان نامعلوم به تقویق انداخته است.

 

با این تعداد از عالمان دین می گویند، اخیراً نسبت به پیشرفت های روند صلح افغانستان خوشبینی های مطرح می شد اما برداشتن پرده از روی مرگ ملا عمر نشان دهنده تلاش ها در خصوص ایجاد خلا ها در این پروسه می باشد.

 

مفتی عبدالشکور می گوید که پاکستان تلاش می ورزد تا به بهانه های مختلف این پروسه را ناکام سازد از اینرو نیاز است تا گروه های مخالف حکومت افغانستان از جریانات روان آگاه شوند.

 

” تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد که اسامه در کجا کشته شد و به دست کی کشته شد؟ پس از مرگ اسامه طالبان هرگز برای شما پاسخی نیست که شما در این مملکت خاین زنده گی کنید، دقت کنید که حتی مارهم یک انسان را از یک سوراخ دو مراتبه نمی گزد اما بر عکس ما و شما را به هزاران دفعه گزیدند.”

 

در همین حال شماری از عالمان دین و اعضای حزب انقلاب اسلامی می گویند که ممکن این گونه مرگ های مرموز باعث تأخیر در پیشبرد گفتگو های صلح گردد اما نباید هر دو طرف صداقت شان را از دست دهند و بر عکس به گفتگو های شان ادامه دهند.

 

آنان می گویند که حکومت افغانستان نباید نبود ملا عمر را نقطه ضعف در گفتگو های صلح بپندارد و بر عکس برای آغاز دور دوم این گفتگو ها آماده گی های لازم را روی دست گیرد و به خواست های معقول این گروه توجه نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار