افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

عامل تنش ها میان ارگ و بلخ چه کسی است؟!

عطا محمد نور اشرف غنی

به گزارش افغان تلکس به نقل از عضو هیات رهبری محور مردم افغانستان، عامل و متغیر اصلی تمامی این تنش ها حکومت وحدت ملی است.
تنش های موجود میان عطامحمدنور با ارگ ریاست جمهوری همه روزه حرف های نو دارد. پس از آنکه اداره مستقل ارگان های محل اعلام کرد امضای عطامحمد نور دیگر قابل پذیرش در مکاتب دولتی نیست. نور اعلام کرد که این اداره حق اظهار نظر در این مورد را ندارد و اگر مجبور شد از گزینه قطع عواید بندر حیرتان و اجرای مستقیم حقوق کارمندان دولتی در بلخ استفاده خواهد کرد. در کنار این ظاهرا معلوم می شود که مذاکرات میان ارگ و جمعیت نتیجه قابل ملاحظه ای نداشته است. سرنوشت این تنش ها به کجا خواهد رسید و چه کسی تمکین خواهد کرد؟ ارگ یا عطامحمدنور؟

به گزارش خبرگزاری افغان تلکس، معین معین عضو هیات رهبری محور مردم افغانستان، در پروگرام بازنگاه گفت: عامل و متغیر اصلی تمامی این تنش ها حکومت وحدت ملی است. منازعات حکومت در دو بخش قابل تقسیم است. یکی منازعات بیرون حکومتی و دیگری درون حکومتی. یعنی حکومت هم در درون با عناصر و شخصیت ها و چهره های درون حکومت منازعه و جنجال دارد و هم با جریان های سیاسی بیرون از حکومت به محض ایجاد شدن و جمع شدن واکنش نشان می دهد و می خواهد به نحوی سبوتاژ کند.

وی، در خصوص منازعاتی که حکومت در افغانستان بوجود آورده است می گوید: ابتدا در دوسالی که از حکومت گذشت ارگ با سپیدار درگیر بود و همچنان هر دو طرف قدرت حکومت در برابر هم قرار داشتند و بر سر تعینات و مسایل سیاسی اختلاف نظرها بسیار شدید می شد. تا جایی که بسیاری از کشورها ابراز نگرانی کردند.

معین ادامه داد: از این مرحله که بگذریم ارگ به تبعید معاون اول ریاست جمهوری دست می زند. منازعه بعدی بازی های مسعود است و حکومت به نحوی احمد ضیا مسعود را از بدنه و ساخت دولت کنار می زند. و منازعه اخیر منازعه درون حکومتی با عطامحمدنور است. حکومتی که سرتاسر با منازعه به سر ببرد. چطور می تواند پروگرام های استراتیژیک را به پیش ببرد و چطور می تواند مردم افغانستان را به رفاه ببرد و خدمات ارایه کند و بتواند که از یک هویت ملی دفاع کند. حکومتی که تا امروز در منازعه به سر می برد. اخیرا هم در برابر جریان های سیاسی بی تاب می شود و بی قرار می شود و دست و پاچه می شود و به هر تجمع سیاسی یک برچسب غیر ملی می زند. نشست کندهار عینی است. این ها نشان می دهد که حکومت عامل اصلی است. حکومت نگاه مستبدانه دارد و نگاه متمرکز به قدرت دارد. هیچ علاقمندی ندارد که انعطاف نشان دهد و هم در درون ساخت سیاسی و قدرت حکومت تعامل با افراد و نیروها کند. حکومتی که می خواهد کشور را به پیشرفت برساند یقینا باید هم با نیروهای درون حکومت وهم بیرون از آن سازش داشته باشد.

این عضو هیات رهبری محور، در خصوص علت منازعات حکومت با عطانور می گوید: حکومت در حال حاضر می خواهد با یک تیر دو نشان بزند. اول اینکه می خواهد جمعیت را منزوی کند و به پاره های جداگانه تقسیم کند و همچنین خود عطا را هم من‌حیث یک آدمی که آشوب گر است، من‌حیث کسی که سرکش است، من‌حیث کسی که سازگار با حکومت و نظام نیست معرفی کند.

معین، در خصوص شاهد کمکاری های حکومت و قصد انجنیری انتخابات می گوید: در متن موافقتنامه و در مفادی که درون متن موافقتنامه است. اصلاحات اساسی متمرکز بر کمسیون انتخابات متمرکز است. تا حالا هیچ اصلاحاتی به میان نیامده است. اصلاحات سارنوالی و قضا و اینها حرف های مفت است و دقیقا صورت نگرفته است. آنچه حکومت خودش در متن موافقتنامه گفته است چرا انجام نداده است. هر دو شخصیتی که امروز در حکومت افغانستان هستند ترس دارند که دیگر رای مردم افغانستان را نمی گیرند و حکومت در پی این است که به هر نحو ممکن انتخابات را انجنیری کند. اگر انتخابات انجام شود انجنیری می کند و اگر انتخابات برگزار نشود در همین صورت باقی می ماندند. چرا که می داند که اگر با انتخاباتی شفاف روی کار بیایند هیچ رایی نمی گیرند.

 1. Hafeez Ullah :

  عطا يي … بهخاطر ك يك مامور دولت است نه بايد …. ميكري يي لعنتي …داخلي اولهم يا بود

 2. Ahmad Shah :

  لوده ملا غنی است

 3. Ahmad Maiwand Mohammadi :

  اد

 4. محمد بابر حيدري :

  غنی و اتمر است همه مشناسد

 5. Masood Rahimi :

  گلبدین جان است.

 6. S Farid Ghauor :

  هر گاه دولتهای گذشته به فکر قدرت یک قوم یا نژاد در افغانستان شدند رژیم پاشید و مردم در به در شدند.مثل رژیم شاهی که در آواخر همین روش را گرفت پاشید.جمهوری به فکر برتر شمردن یک قوم بر سایر اقوام. رژیم خلق زمانیکه به فکر غوندهای قومی اُفتاد شکست خورد. مجاهدین همچنان.طالبان هم زمانیکه به فکر قدرت یک قشر خاص افتیدند شکست خوردند.حالا نوبت آقای اشرف غنی است که به مشوره های بی اساس حکمتیار گوش سپرده تا بقای خود را به دست خود نابود سازد، اگر صد شخص دیگر هم به همین ترز تفکر به ارگ بیاید جز در به دری نتیجه نخواهد داشت .افغانستان ساختارش از اقوام مختلف است همه در زرر فایده اش سهیمند نه یک قوم خاص شخص خاص.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار