افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

عاملانِ فیر به معترضان را محاکمه کنید!

 

سازمان عفو بین‌الملل از دولت افغانستان خواست که عاملان فیر روز گذشته به معترضان در کابل را شناسایی و محاکمه کند.

سازمان عفو بین‌المللی و دفتر معاونت سازمان در افغانستان(یوناما) با نشراعلامیه هایی جداگانه به تظاهرات روز گذشته مردم کابل واکنش نشان دادند.

در اعلامیه ای که توسط این نهاد نشر شده آمده که استفاده کشنده از نیروی نظامی علیه معترضانی که در پی یکی از مرگبارترین حملات در کابل دست به تظاهرات زده بودند، بیانگر بی‌حرمتی مقام‌های دولت به جان مردم است.

این سازمان افزود: در حالیکه راپور‌هایی وجود دارد که گروه کوچکی از معترضان از خشونت از جمله پرتاب سنگ به سوی پولیس استفاده کرده‌اند اما این نمی‌تواند واکنش مرگبار و شدید نیروهای امنیتی را توجیه کند.

در این اعلامیه آمده است که مردم افغانستان شایسته عدالت هستند و باید تحقیقات همه جانبه در مورد انفجار روز چهارشنبه صورت بگیرد تا عاملان آن شناخته شوند.

این اعلامیه می‌افزاید که مقام‌های افغانستان باید در مورد استفاده غیرقانونی نیروی نظامی علیه تظاهرات‌کنندگان تحقیق و آنهایی را که مسئول کشتن معترضان در جریان تظاهرات هستند، به محاکمه بکشاند.

همچنین دفتر معاونت سازمان ملل متحد در کابل، با نشراعلامیه ای از معترضان خواست تا از خویشتن‌داری کار بگیرند.

یوناما ضمن ابراز تاسف از کشته و زخمی شدن معترضان در تظاهرات روز گذشته،از مردم خواسته است که در شرایط حساس کنونی برای رسیده‌گی به نارضایتی‌ها باید راه های مناسب جستجو شود.

تادامیچی یاماموتو در این اعلامیه گفته است: خشم افرادی که در تظاهرات دیروز عزیزانشان را از دست دادند قابل درک است، از کسانی‌که در پی‌فرصت طلبی و سوءاستفاده از این لحظات پر از احساس و در عین حال شکننده برای بی‌ثبات ساختن وضعیت و آسیب رساندن بیشتر به ملکیان می‌گردند، می‌خواهم تا از هر اقدام در این مورد خودداری نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار