افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

عابدی: حکومت افغانستان هیچ دیدار و نشستی آشکار و پنهانی تاکنون با طالبان نداشته است

اجمل عابدی، سخنگوی رئیس جمهور به روز گذشته ، پخش گزارش هرگونه دیدار پنهانی را با طالبان بی بنیاد می داند و آن را شایعه می داند و می افزاید که حکومت افغانستان هیچ دیدار و نشستی آشکار و پنهانی تا کنون با طالبان نداشته است.

 

وی میگوید: “تا به حال حکومت افغانستان هیچ نشستی با طالبان انجام نداده است و زمانی که پروسه صلح آغاز می شود تمام مردم در جریان قرار خواهند گرفت و تمام شایعات در باره نشست های پنهانی که صحت ندارد.”

 

این در حالی ست که سرو صدا ها در بارۀ آغاز گفتگو های صلح با طالبان به یک باره گی خاموش شدند. قرار بود این گفتگو ها درماۀ حوت آغاز شوند و حکومت افغانستان در بارۀ چگونگی آغاز گفتگو های صلح رای زنی ها را نیز آغاز کرد، اما انتظار ها به آغاز این گفت وگو ها به پایان نرسید.

 

در حالی که خوشبینی ها در بارۀ تعهد پاکستان برای کشانیدن طالبان به میز گفتگو های صلح وجود داشتند، اما اکنون حکومت افغانستان میگوید که در گام نخست با پاکستان به صلح برسد .

 

وی تأکید می کند که تاکنون یک دشمنی اعلام ناشده میان افغانستان و پاکستان وجود دارد و در گام نخست باید روابط میان کابل و اسلام آباد باید تعریف شود.

 

عابدی میگوید:” مسألۀ اساسی این است که ما میخواهیم اول با پاکستان به صلح برسیم، تعریفی را که رئیس جمهور یک خصومت اعلام ناشده بین دو کشور وجود داشت روابط افغانستان با پاکستان تعریف میشود و در همکاری لازم صورت بگیرد که چگونه به سوی صلح باید رفت.”

 

در همین حال، حاجی محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرایینه میگوید که هیچ آگاهی در بارۀ روند گفتگو های صلح ندارد و هر اقدام در این راستا تنها از سوی رییس جمهور، شورای امنیت و شورای صلح صورت گرفته است .

 

وی میگوید: “هیچ آگاهی خودم در بارۀ پروسه صلح و رفت و آمد های که به پاکستان و عربستان میشه آگاهی نداریم، این همه بین شورای امنیت، رئیس جمهور و شورای عالی صلح است امید واریم که به یک نتیجه یی برسیم.”

 

چگونگی آغاز گفتگو های صلح پس از آن داغ شد که راحل شریف، رئیس ارتش پاکستان چندین بار به کابل آمد و در دیدارش با مقام های افغانستان برای کشانیدن طالبان به میز گفتگو های صلح وعده کمک کرد.

 

پس از آن رئیس جمهور غنی رأی زنی ها را با مردم و رهبران جهادی آغاز کرد و گمان می رفت که این گفتگوهای صلح به زودی آغاز خواهد شد.

 

اکنون یک بار دیگر کاخ ریاست جمهوری اطمینان می دهد که گفتگو ها بدون پیشرط ها انجام خواهد شد و حکومت افغانستان در این گفتگو ها هیچ گاهی ارزش های ملی افغانستان معامله نخواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار