افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

ظلم بر جماعت هزاره روا است!

این پراکندگی ها فقط و فقط یک پیام به اذهان عمومی متبادر می نماید و آن اینکه ظلم بر قوم هزاره روا است! مراسم های مختلف در روزهای مختلف با موضع گیری های مختلف و بدون وحدت و همبستگی در سالگرد شهید مزاری مایه ننگ این قوم است نه افتخار…

از بیستمین سالگرد شهادت استاد عبدالعلی مزاری رهبر شهید قوم هزاره و تمام مردم آزادی خواه افغانستان درحالی تجلیل شد که نیمی از هزاره ها با سروصدا و شور بسیار زیر باران گرد آمده بودند و خبری از نیمی دیگر از سردمداران این قوم نبود.

 

حبیبه سرابی، محمد محقق، محمد کریم خلیلی، سرور دانش و بسیاری دیگر از بزرگان و نمایندگان قوم هزاره از مناطق هزاره نشین و برای دادخواهی از هزاره جات در بدنه ارگ و شورای ملی اعم از پارلمان و مجلس سنا گرد آمده اند اما از یکدیگر متفرق و دور هستند.

 

سالگرد شهادت مزاری، فصل حملات بی پایان کوچی ها بر هزاره ها و نیز هنگام تشدید ظلم و جور بر این قوم بیشترین و پررنگ ترین مواقعی است که این تفرق و پراکندگی و دوری گزینی رهبران کنونی این قوم از یکدیگر نمود می یابد.

 

این تشتت و تنش و تشنج و از دورن وازدگی و بی اعتنایی به راهبردهای قومی و راهکارهای همبستگی هزاره ها برای برون رفت از این اوضاع نابسامان کنونی نه شایسته محقق و خلیلی است و نه به نفع قوم هزاره ای که متحمل تبعیض ها و محدودیت های گوناگونی شده اند و خواهند شد.

 

اگر در سالروز تجلیل از رهبر شهید عبدالعلی مزاری، چند مراسم تجلیل جداگانه با مدیریت بزرگان هزاره برگزار می شود و هر یک نیز خود را نماینده برحق و وکیل وصی مزاری می دانند؛ اشکال از عدم تبیین خط مشی درست و صراط مستقیم از بابه مزاری بوده است یا اشکال از عدم تسامح رهبران است؟!

 

اگر تمام بزرگان اقوام ازبک، پشتون، تاجیک، سادات و اقلیت های مذهبی و نژادی در مواقع حساس و ضروری همچون انتخابات و یا مراسم قومی مذهبی خود متحد و یکجا می شوند ولی هزاره ها بیشتر از یکدیگر بیزاری می جویند اشکال از بابه مزاری است یا بزرگان هزاره برجای مانده؟!

 

اگر 30 جوان هزاره نگون بخت با گذشت بیش از 15 روز و دو هفته تمام هنوز در بایکوت خبری و بی اعتنایی اشرف غنی و اهمال کاری مسووولین بسر می برند گناه به گردن استاد مزاری است که 20 سال قبل به شهادت رسیده است یا از بزرگان کنونی هزاره؟!

 

اگر هزاره های مستعد و جوان و متعهد با آتیه درخشان از نتایج کانکور نظامی مارشال فهیم حذف می شوند و اگر تحصیلات عالی بر اساس جمعیت و منطقه و زبان و نژاد و قومیت و مذهب سهمیه بندی می شود اشکال زا شهادت زودهنگام مزاری است یا محقق و خلیلی و سرابی و دانش و امثالهم؟!

 

این پراکندگی ها فقط و فقط یک پیام به اذهان عمومی متبادر می نماید و آن اینکه ظلم بر قوم هزاره روا است! مراسم های مختلف در روزهای مختلف با موضع گیری های مختلف و بدون وحدت و همبستگی در سالگرد شهید مزاری مایه ننگ این قوم است نه افتخار…

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار