افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

ظاهر سازی بس است / مزدوران آمریکا دستشان در یک کاسه است

یعنی رییس جمهور عزیز ما نمی خواهد حتی مانند معاونش به صراحت اعلام کند که این همه ناامنی در افغانستان ریشه در پاکستان دارد و خودش هم می داند که اگر بعضی وقتها حرفی علیه پاکستان می زند، برای فریب دادن مردم و ظاهر سازی است ولی همه مزدوران آمریکا دستشان در یک کاسه است.

 

افغانستان در یک جنگ اعلام نشده با پاکستان قرار دارد و اگر قرار باشد کشتار مردم بی گناه ما به همین صورت ادامه داشته باشد، دیگر ادامه رابطه با پاکستان بی معنی خواهد بود چرا که هنوز لانه های تربیت نیروهای حمله های انتحاری در پاکستان قرار دارد.

 

هرچه بیشتر از عمر حکومت وحدت ملی می گذرد، اختلافات داخلی اعم از فکری و رفتاری تا سیاستهای درونی بین سران دولت بیشتر نمایان می شود هرچند که هنوز متنفذین قدرت تلاش می کنند تا خود را متحد نشان دهند ولی ظاهرا ماه پشت ابر پنهان نمی ماند.

 

یکی از این اختلافات شدید مابین جناب اشرف غنی و معاون اولش جنرال دوستم است که هر از گاهی در قالب گفته های شان به روشنی بروز می کند که به طور نمونه به این موضوع درباره پاکستان اشاره می کنیم.

 

جنرال دوستم که برای حضور در عملیات پاکسازی ولایت فاریاب از نیروهای طالبان از دو هفته پیش به شمال کشور سفر کرده، روز یکشنبه در جمع مردم و نیروهای حاضر در روستای شاخ با بیان اینکه فتوای جهاد عالمان دینی در برابر پاکستان آگاهانه است، اظهار داشت: حتما شما از موضع گیری شورای علما در کابل اطلاع پیدا کرده اید، فتوای جهاد علیه پاکستان دادند. این علما از روی شرع این حرف را می زنند. مردم افغانستان، امپراطوری های بزرگ را شکست داده اند. دیگر پاکستان چه می تواند بکند؟

 

وی در جمع مردم که شعارهایی بر ضد پاکستان سر می دادند، گفت: وعده های پاکستان برای کشاندن طالبان بر سر میز گفتگوهای صلح با دولت افغانستان حقیقت ندارد و پس از هر وعده ای که اسلام آباد به کابل می دهد، ده ها انفجار و عملیات انتحاری در کشور ما رخ داده است.

 

معاون اول رییس جمهور ، در اظهارات خود این پرسش را با مردم در میان گذاشت که در مدت دو سال گذشته که از مرگ ملا محمد عمر می گذرد، چه کسی در قسمتهای مختلف فرماندهان خود خوانده طالبان را معرفی می کرد؟ در حال حاضر مردم افغانستان، به این بازی ها پی برده اند. اکنون ما می خواهیم به دنیا نشان دهیم که این جنرال های پاکستان هستند که به نام شیخ در افغانستان حضور یافته اند و جامعه بین الملل باید ببیند که اسلام آباد تحت عنوان طالبان در افغانستان چه می کنند؟

 

این سخنان جنرال صاحب نشان از همان واقعیتی دارد که از سوی آگاهان منصف مسایل سیاسی بارها و بارها به آن تاکید شده که افغانستان در یک جنگ اعلام نشده با پاکستان قرار دارد و اگر قرار باشد کشتار مردم بی گناه ما به همین صورت ادامه داشته باشد، دیگر ادامه رابطه با پاکستان بی معنی خواهد بود چرا که هنوز لانه های تربیت نیروهای حمله های انتحاری در پاکستان قرار دارد و دفاتر تروریست ها آشکارا در شهرهای این کشور دایر است به همین دلیل هم پاکستان هنوز یک گام صادقانه در راستای صلح در افغانستان برنداشته است.

 

اما اشرف غنی در این رابطه چه می گوید؟ همین دو هفته پیش که داکتر صاحب برای تداوی در آلمان حضور داشتند، در رابطه با این همسایه ی عزیز اظهار داشتند که هدف اصلی ما صلح است، صلح میان افغانستان و پاکستان؛ زیرا کشور ما از چهارده سال قبل بدین سو در یک جنگ اعلام نشده با پاکستان قرار دارد و باید این جنگ پایان یابد و دولت های دو کشور در این راستا همکاری کنند.

 

اشرف غنی از پاکستان به عنوان یک کشور همسایه خواست تا برای کاهش خشونت ها در افغانستان و مهار فعالیت های طالبان و دیگر گروه های تروریستی با کابل همکاری کند چرا که مرگ ملاعمر و تحولات اخیر یک فرصت تلقی می شود که می تواند باعث پایان یک مرحله تلخ و ورود به سوی یک آینده روشن باشد.

 

یعنی رییس جمهور عزیز ما نمی خواهد حتی مانند معاونش به صراحت اعلام کند که این همه ناامنی در افغانستان ریشه در پاکستان دارد و خودش هم می داند که اگر بعضی وقتها حرفی علیه پاکستان می زند، برای فریب دادن مردم و ظاهر سازی است ولی همه مزدوران آمریکا دستشان در یک کاسه است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار