افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

طی 10 سال گذشته 8 میلیارد دلار به مشاوران خارجی پرداخت شده است

 بر اساس یک تحقیق جدید در کشور در حال حاضر 5000 مشاور خارجی در کشورمان فعالیت می‌کنند که در 10 سال گذشته 8 میلیارد دلار به آنان حقوق پرداخت شده است.

یک تحقیق جدید که توسط “تلویزیون یک” انجام شده است، نشان می‌دهد که در حال حاضر 5000 هزار مشاور نظامی و غیرنظامی خارجی در افغانستان فعالیت می‌کنند.

بر اساس این تحقیق، سالانه به طور میانگین هزینه مشاوران خارجی که تنها در بخش‌های غیرنظامی فعالیت می‌کنند به بیش از 500 میلیون دلار می‌رسد.

افزون بر این هزاران مشاور نظامی خارجی نیز در افغانستان فعالیت دارند که فقط در چارچوب وزارت کشور  بیش از 500 مشاور خارجی فعالیت می‌کنند.

بر اساس آمارهای اداره نظارت ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان، 1500 تن از مشاوران غیرنظامی آمریکایی در افغانستان کار می‌کنند که هزینه‌های آن‌ها در 2 سال گذشته 2 میلیارد دلار برآورد شده است.

وزارت دارایی تأیید کرده است که در 10 سال گذشته بیش از 8 میلیارد دلار  به مشاوران خارجی حقوق ماهیانه پرداخت شده است.

در این تحقیق تصریح شده است که وزارت معادن  نیز دست کم 20 مشاور خارجی دارد.

در یک گزارش دیگر که چندی پیش توسط “گروه جهانی بحران” منتشر شد، پرداخت حقوق‌های بالای دلاری به مشاوران خارجی در افغانستان، برای اقتصاد  کشور کشنده و زیان‌بار عنوان شده است.

در این گزارش آمده است: به برخی از مشاوران خارجی 500 هزار تا یک میلیون دلار پرداخت شده است در حالی مشخص نیست آنان چه کار می‌کنند.

در همین حال “عزیزالله لودین” رئیس اداره عالی مبارزه با فساد اداری روز گذشته ضمن یادآوری از فساد گسترده اداری در کشور، گفت: بیشتر کمک‌های خارجی که برای پروژه‌های بازسازی در افغانستان اختصاص می‌گیرد، دوباره به خارج از کشور منتقل می‌شود.

وی افزود: از مجموع کمک‌های خارجی که تاکنون به افغانستان صورت گرفته است، فقط 18 درصد آن توسط دولت  و مابقی از سوی کشورهای خارجی به مصرف رسیده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار