افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

طولاني شدن روند بررسي آرا و پيامدهاي آن

انتخابات رياست جمهوري به يكي از طولاني ترين و خسته كننده ترين انتخابات ها براي مردم افغانستان تبديل شده است. توقف ها و تاخيرها در روند بررسي آرا كه هر از چند گاهي تكرار مي شود پيامدهاي منفي زيادي براي افغانستان و ساكنان آن داشته و دارد.
از مهم ترين پيامدهاي آن تشديد نا امني ها و گسترده تر شدن نفوذ وحضور تروريست ها در افغانستان است. ترديدي نيست كه ابهامات و آشفتگي هاي سياسي اجتماعي در افغانستان شبكه هاي تروريستي را اميدوار تر و مصمم تر مي سازد تا براي تخريب اوضاع و نا امن ساختن بيشتر افغانستان با انگيزه قوي تر اقدام نمايند. اخيرا رئيس جمهور كرزي اعلام كرد براساس گزارش هاي امنيتي، تعداد زياد از تروريستان خارجي براي برهم زدن امنيت افغانستان وارد كشور شده اند. اين نشان مي دهد كه تاخير بيش از حد در روند بررسي آرا و نهايي شدن نتايج انتخابات گروه هاي تروريستي و مخالف ثبات وا منيت افغانستان را مصمم تر ساختته است.

بدليل همين تاخيرها و توقف ها در روند بررسي آرا است كه اخيرا كابل و شهرهاي ديگر كشور شاهد نا امني هاي زياد بوده است. در مجموع بررسي اوضاع امنيتي كشور نشان مي دهد كه در اين اواخر كشور به شدت نا امن شده و شاهد موجي از حملات شورشيان و تروريستان طالبان بوده است. حمله تروريستي در ولايت پكتيا قريب به صد تن كشته و دها تن زخمي بر جاي گذاشت كه از دردناك ترين رويدادهاي امنيتي كشور در سالهاي اخير بود اما فاجعه بار تر از آن به رگبار بستن چهارده غير نظامي به شمول نوعروس و داماد توسط تروريستان در ولايت غور بود كه اخيرا در كشور اتفاق افتاد. اين گونه رويدادها و ساير مواردي كه لازم به ليست كردن آنان نيست همگي نشان مي دهد كه كشور به سمت ناامني هاي گسترده تر به پيش مي رود و اگر مسئولان انتخاباتي و امنيتي تدبيري نيانديشند اوضاع مي تواند بيش از پيش خراب تر گردد. اداره امنيت ملي مي گويد كه تمامي اين حملات كار شبكه تروريستي حقاني و گروه طالبان بوده است و شورشيان وابسته به اين دو گروه در پاكستان آموزش و تجهيز مي شوند و براي انجام حملات انتحاري وارد افغانستان مي شوند.

آنچه كه هويدا است اين است كه اوضاع امنيتي كشور به شدت شكننده شده و نگراني هاي مردم را افزايش داده است. نگراني عمده مردم از آنجا است كه تاخيرها و جنجالهاي انتخاباتي بيش از ساير عوامل به ناامني بيشتر در كشور دامن زده است. رئيس جمهور كرزي در سخنراني روز عيد خود تصريح كرد كه حملات شورشيان در چند ماه اخير در مقايسه با چهارده سال گذشته بي سابقه بوده است. اينكه چرا تروريستان در اين ماه هاي اخير به تعداد زياد وارد افغانستان شده و افغانستان را بيشتر نا امن ساخته اند مسئله اي است كه هر دو كانديد رقيب و مسئولان كمسيون انتخابات بايد آنرا جدا مورد توجه قرار دهند.  همه مي دانيم كه حملات شورشيان درست پس از ختم انتخابات رياست جمهوري و آغاز شمارش آرا افزايش يافته است. اين درحاليست كه در برابر تروريستان همه روزه تعداد زيادي از سربازان جان هاي خود را از دست مي دهند و هزينه هاي سنگين جاني و مالي بر دولت افغانستان تحميل مي شود. همين نيروها بودند كه توانستند رشته حملات انتحاري كه قرار بود بر نمازگذاران در چندين مسجد رخ دهد را خنثي كنند.

اگرچه روز گذشته اعلام شد كه روند بررسي آرا مجددا البته بدون حضور ناظران يكي از نامزدان شروع شد  و پس از آن ناظران هر دو تيم در پروسه تفتيش حاضر شدند. ولي بايسته آن است كه هر دو نامزد و مسئولين كمسيون انتخابات روند بررسي ها را سرعت ببخشند زيرا هر چه زمان مي گذرد نا امني ها د ركشور گسترده تر مي شود. روز گذشته طالبان يك نامزد شوراي ولايتي همراه با پسرش را در ولايت غور تير باران كردند و همينطور افراد مسلح يك جوان و يك صراف را در هرات به قتل رساندند. در رويداد ديگر به گفته مقامات امنيتي هرات افراد مسلح صبح روز گذشته به قصد سرقت به يك صرافي در منطقه درب ملك شهر هرات حمله كرد و مالك آن را به قتل رساندند. هر دو كانديد و مسئولين كمسيون انتخابات بايد بپيذيرند كه آشفتگي ها وابهامات در فضاي سياسي كشور تاثير مستقيم بر اوضاع امنيتي و معيشت واقتصاد مردم دارد. بنا بر اين نبايد بيش از اين مردمي را كه با بجان خريدن خطرها پاي صندوق هاي راي آمدند و به كانديداهاي محترم راي دادند رنجاند و زندگي را بر آنان سخت تر كرد.

مردم خسته و نگران از اوضاع امنيتي و سياسي كشور اند به همين دليل در روزهاي گذشته شاهد آن بوديم كه شماري از مردم در نقاط مختلف كشور در اعتراض به وضعيت موجود بويژه حملات طالبان و كشتار بي رحمانه غيرنظاميان تظاهرات كردند. خواست اصلي مردم تامين امنيت و پايان دادن به سياست هاي است كه به نابساماني بيشتر اوضاع در كشور كمك كرده است. متاسفانه در سيزده سال گذشته معمولا هيات هاي كه از سوي حكومت براي بررسي و شناسايي عوامل جنايت هاي مختلف توظيف شده اند كاري از پيش نبرده اند و تا كنون عاملان آن جنايت ها به پنجه قانون سپرده نشده است. همين مسائل مردم را بيشتر نگران مي سازد زيرا تروريستان و جنايت كاران با قوت و اطمينان بيشتر به جنايت ديگر دست خواهند زد. بسياري از آگاهان بر اين باور اند كه عوامل بسيار از كشتارها كاملا روشن و مشخص اند اما رسيدگي جدي به دوسيه هاي آنان صورت نمي گيرد. بطور مثال عامل اصلي كشتارها در غور معلوم است اما مورد پي گرد و رسيدگي قرار نمي گيرند. اگر هم در مواردي دستگير مي شود بعد از واسطه بازي ها بدليل فساد موجود در دستگاه هاي مختلف آزاد مي شوند.

در اين سالها عوامل بسيار از كشتارها و جنايت ها كساني است كه از زندانهاي كشور به طرق مختلف رها شده اند. تداوم چنين روندي مي تواند هم به بي اعتمادي ملي بيانجامد و مهمتر از آن اينكه مردم نهايتا از دولت فاصله مي گيرند و اين خطر جدي است كه بايد تمامي مسئولين بويژه كانديداهاي محترم و مسئولين ستادهاي آنان در نظر بگيرند. مردمي كه هر روز نه احساس امنيت كنند و نه مشكلات و گرفتاري هاي معيشتي آنان را كسي در نظر بگيرند قطعا كارد به استخوان شان مي رسد و كاسه صبر شان لبريز مي شود. بطور نمونه گفته مي شود اخيرا مردم غور بويژه بازماندگان قربانيان جنايت اخير در اين ولايت اعلام كرده اند كه اگر مسئولان عوامل جنايت هاي مختلف را گرفتار و به جزاي اعمال شان نرسانند، در غير اين صورت، مسوولان درجه يك اين ولايت را اخراج خواهند كرد. اين روزها شاهد افزايش نا امني ها هستيم و افراد مسلح خود سر عملا به راه گيري كشتار و آزار و شكنجه مردم اقدام مي كنند اگر اين روند ادامه يابد قطعا مردم تحمل نمي توانند. در آن صورت تنها دشمنان افغانستان اند كه از فضاي بوجود آمده بيشترين منفعت را مي برند.

به هر روي نا امني هاي فزاينده، ركود بازار و اوضاع نابسامان معيشتي و اقتصادي مردم همگي ارتباط مستقيم با تحولات سياسي كشور دارد. در رأس همه اين مسائل انتخابات رياست جمهوري و تاخير ها در اعلام نتايج نهايي آن است كه اوضاع را بيش از پيش آشفته تر مي سازد. با توجه به پيامدهاي ويرانگر اين گونه تاخيرها و كندي ها در روند بررسي آرا بايد مسئولين هر دو ستاد انتخاباتي و كمسيون هر چه زود بررسي ها را به پايان رسانده و نتايج را علام نمايند تا بيش از اين شاهد نابساماني ها در كشور نباشيم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار