افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

طناب کشی برای 450 میلیارد افغانی

در وضعیت کنونی اقتصاد و شاخص های توسعه افغانستان آنچه که مایه تاسف و نگرانی است اقتصاد بیمار و شاخص های منفی توسعه است که بر هرج و مرج پروژه های مسکوت و نیز بر چور و چپاول طرفین قراردادها می افزاید.

 

فارغ از تمام گریزها و بهانه های هزار و یک رنگی که دستاویز کابینه و نهادهای تحت امر قوه مجریه برای انکشافات و توسعه و عمران و ابادانی و تولید و صنعت است کسری بودجه آغاز طرح های جدید یا تداوم پروژه های باقی مانده نیز بدان اضافه شد.

 

با گذشت چند روز از آغاز سال مالی جدید اما هنوز خبری از برنامه جامع و مدون و مصوب بودجه 1394 در دست نیست و بیم آن می رود که این تعلل های بعضا تعمدی و تاخیرها تاثیر به مراتب نامطلوبی بر چرخه نامنظم انکشافات و پروژه های عمرانی برجای نهد.

 

درحالی برای چندمین بار پیاپی بودجه تنظیمی مالامال از تبعیض و ضد و نقیض در هزینه و درآمدها برای سال مالی آتی رد می شود که به اندازه کافی در مورد عدم مصرف بودجه انکشافی و هدررفت خزانه ملی در وزارتخانه ها گمانه زنی و بحث و جدل صورت گرفته است.

 

فارغ از میزان و نوع بودجه درنظر گرفته شده توسط افراد ظاهرا مسوول و در واقع بی مسوولیت و فاقد تخصص در تنظیم عایدات و مالیات و گمرکات و هزینه های جاری و عمرانی باید درنظر داشت که رعایت اصل زمان بندی و اعمال به موقع بودجه همزمان با آغاز و پایان هر سال مالی اهمیت بسزایی دارد.

 

در وضعیت کنونی اقتصاد و شاخص های توسعه افغانستان آنچه که بیش از همه و پیش از همه مایه تاسف و نگرانی است اقتصاد بیمار و شاخص های منفی توسعه است که دم به دم بر هرج و مرج پروژه های مسکوت مانده و نیز بر چور و چپاول طرفین قراردادها می افزاید.

 

تاکنون به عناوین گوناگون و در فرصت های پراکنده بدست آمده درخصوص تبعات و آثار بی سرپرست و وزیر و مسوول ماندن وزارت خانه ها و به تبع آن سرپیچی شرکت های داخلی و خارجی از انجام پروژه های بزرگ ملی در محافل مختلف پرداخته شده است اما این به خودی خود راه حلی آنی و عملی و عاجل بدست نمی دهد.

 

بیش از 450 میلیارد افغانی برای تمام مصارف دولت چه در بخش عادی و چه عمرانی که از منابع مختلف از جمله گدایی های ناتمام از جامعه جهانی بدست آمده است در سرگردانی و بلاتکلیفی برای سهم خواهی و یار کشی دستگاه های مختلف از ولایات مختلف بسر می برد تا بلکه هرکسی پر زور تر باشد حساب بانکی پر تر باید داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار